233 № 233/8573/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Янюк Ю. Б.
при секретарі Кліменко І.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення сум недоотриманої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
27 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до УСЗН Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення сум недоотриманої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши, що є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Вона є особою, застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому вважає, що має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в більшому розмірі ніж призначено та виплачується відповідачем, так як на виплату їй допомоги поширюються норми спеціального закону - Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Просила визнати неправомірними дії відповідача по невиплаті не у повному обсязі щомісячної допомоги по догляду за дитиною до трирічного віку за період з 13 червня 2013 року по 30 листопада 2013 року та стягнути на її користь з відповідача суму недоотриманої допомоги за вказаний період часу у розмірі 1779грн.53коп.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, посилаючись на підстави, викладені в позові.
Представник відповідача у судове засідання не явився, подав заперечення проти позову, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог та розглянути справу за його відсутності.
Заслухавши позивачку, дослідивши письмові докази по справі, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії свідоцтва про народження (а.с.8) позивачка ОСОБА_1 має на утриманні малолітню дитину - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1; та є особою, застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується копією її трудової книжки (а.с.15-18).
Позивачка перебуває на обліку в УСЗН Костянтинівської міської ради з 13.06.2013 року по 16.03.2016 року, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.7).
При цьому, як вбачається з вказаної довідки УСЗН Костянтинівської міської ради, розмір допомоги, яку отримувала позивачка ОСОБА_1, складав 130грн.+518грн.45коп. на місяць.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21 листопада 1992 року "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22 березня 2001 року) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
З 1 серпня 2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2007 року №107-VI).
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Згідно п. 17-24 вказаного Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 01 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 01 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, з 01 січня 2011 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, з 01 січня 2012 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,00 гривень. Для призначення допомоги в розмірі, який перевищує мінімальний, заявник надає в установленому порядку довідку про склад сім'ї і декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім'ї). Форма заяви затверджена Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 8 червня 2006р. №215. Сукупний дохід розраховується згідно Методиці обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 7 лютого 2002р. за № 112/6400. Згідно Методиці, в дохід входять нарахована заробітна платня, інші грошові виплати, які мають систематичний характер у тому числі і доходи від підприємницької діяльності. В сукупний дохід не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Оскільки судом встановлено, що спір між позивачем та відповідачем по справі виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, а саме: дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років, що мали місце у 2013 році, є неправомірними та такими, що суперечать діючому законодавству.
Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972 грн.
Таким чином недоплата з 13 червня 2013 року по 30 листопада 2013 року становить 1805грн.49коп., виходячи із розрахунку:
з 13.06.2013 року по 30.06.2013 року: (972 грн. : 31дн.) х18дн. - (648,45грн. : 31дн.) х 18дн. = 187,74грн.;
з 01.07.2013 року по 30.11.2013 року: (972 грн. х 5міс.) - (648,45грн. х 5міс.) = 1617,75грн.
187,74грн.+1617,75грн. = 1805грн.49коп.
Таким чином, з УСЗН Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1 слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 13.06.2013 року по 30.11.2013 року в сумі 1805грн.49коп.
Керуючись ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зі змінами та доповненнями № 2240-ІІІ, ст.ст.100,155,183-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати неправомірним дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 у період часу з 13.06.2013 року по 30.11.2013 року сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Костянтинівка Донецької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 13.06.2013 року по 30.11.2013 року в сумі 1805 (одна тисяча вісімсот п'ять) гривень 49 копійок.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 172 (сто сімдесят дві) гривні 05 копійок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її оголошення.
Суддя