УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2014 року Справа № 79485/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Попка Я.С., Іщук Л.П.,
з участю секретаря судового засідання Луки Х.М.,
представника позивача Хробак Г.В.,
представника відповідача Юрченка Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 березня 2012 року у справі за позовом державного підприємства «Львіввугілля» до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби про визнання протиправними податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ :
У листопаді 2011 року державне підприємство «Львіввугілля» (далі - ДП «Львіввугілля») звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просило визнати нечинним податкове повідомлення рішення спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби (далі - СДПІ ВПП у м. Львові) від 25.08.2011 року за № 0000360802/16727.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 березня 2012 року у справі № 2а-13613/11/1370 позов було задоволено.
У поданій апеляційній скарзі СДПІ ВПП у м. Львові просить вказану постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову ДП «Львіввугілля». Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що за результатами перевірки (акт перевірки № 26/08-02/32323256 від 10.08.2011 року) встановлено порушення ДП «Львіввугілля» термінів сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету, на 92 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, чим порушено вимоги пункту 57.1 статті 57 розділу ІІ Податкового кодексу України. Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України до позивача застосовані штрафні санкції на суму 6014498,28 грн., що становить 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відтак, на переконання апелянта, оскаржуване податкове повідомлення-рішення про застосування до ДП «Львіввугілля» штрафних санкцій повністю відповідають законодавству України.
Заслухавши суддю-доповідача та учасників процесу, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Задовольняючи позов ДП «Львіввугілля», суд першої інстанції виходив із того, що у ході проведеної перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету ДП «Львіввугілля», результати якої оформлено актом № 26/08-02/32323256 від 10.08.2011 року, відповідачем було зроблено висновок про порушення підприємством граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету (код 3021010100) на 92 календарних дня.
Згідно розрахунку штрафних санкції, що є додатком до вказаного акту перевірки, сума штрафної санкції в розмірі 6014498,28 грн. розрахована як 20% від суми погашеного боргу.
25 серпня 2011 року СДПІ ВПП у м. Львові на підставі вказаного акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0000360802/16727, яким ДП «Львіввугілля» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 відсотків у сумі 6014498,28 грн.
При цьому судом першої інстанції встановлено, що ДП «Львіввугілля» починаючи з 2008 року та відповідно до статті 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», як державне унітарне підприємство, сплачує до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу).
ДП «Львіввугілля» 09 листопада 2010 року подало Розрахунок № 26650 частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами 9 місяців фінансово-господарської діяльності в 2009 році, відповідно до якого частина чистого прибутку (доходу) становила 37095000,00 грн.
Разом з розрахунком № 26650 був поданий звіт про фінансові результати за 2010 рік.
09 лютого 2011 року ДП «Львіввугілля» подало розрахунок № 9006933821 частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності в 2010 році, відповідно до якого частина чистого прибутку (доходу), нарахована за попередній звітний період поточного періоду становила 37095000,00 грн. (р.07 Розрахунку №26650), частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті, становив від'ємне значення і дорівнював - 30288000 грн.
Разом з розрахунком № 9006933821 був поданий звіт про фінансові результати за 2010 рік.
Такі дії позивача, на думку суду першої інстанції, відповідають вимогам пункту 46.2. статті 46 Податкового кодексу України, яка визначає порядок подання податкової звітності.
Оскільки Податковий кодекс не мітить норм, які б регулювали порядок сплати державними підприємствами частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності, відтак такий платіж не є податком, а тому суд вважає безпідставним притягнення податковим органом позивача до відповідальності, передбаченої статтею 126 Податкового кодексу України, оскільки така стосується порушення правил сплати (перерахування) податків.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання апеляційного суду, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними.
Порядок сплати частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за рік у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Державні унітарні підприємства та їх об'єднання подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до органів Державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток підприємств.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2008 р. № 158 на виконання статті 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» затверджено Порядок відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) (далі - Порядок).
Згідно з цим Порядком частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, та розміру відрахувань частини чистого прибутку (доходу), визначеного у Законі України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до пункту 2 Порядку частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Згідно пункту 3 Порядку частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету ( 107-17 ), визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої ДПА, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємств.
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що сплачена відповідно до цього Порядку частина чистого прибутку (доходу) зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державного казначейства.
Інформацію про нарахування та сплату частини чистого прибутку (доходу) відповідно до цього Порядку державні унітарні підприємства та їх об'єднання подають центральним та місцевим органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать.
Наказом ДПА України від 21.05.2009 року № 259, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 05.06.2009 року за № 489/16505, (з наступними змінами відповідно до наказу ДПА України від 07.10.2010 року № 774, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.11.2010 року за № 1192/18487) затверджено форму розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджетів за результатами щоквартальної діяльності у 2010 році.
Таким чином, порядок сплати частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України, а форма розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджетів за результатами щоквартальної діяльності, встановлюється ДПА України.
Як слідує з матеріалів справи, дії позивача відповідають вимогам пункту 46.2. статті 46 Податкового кодексу України, яка визначає порядок подання податкової звітності, відповідно до якого платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Платники податку на прибуток подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 1.1. ст. 1 Податкового кодексу України, цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Таким чином, на думку апеляційного суду, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що сплата державними підприємствами частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності, не є податком.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання про те, що при вирішенні даного публічно-правового спору суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а відтак подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,
УХВАЛИВ :
апеляційну скаргу спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 березня 2012 року у справі № 2а-13613/11/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді Я.С.Попко
Л.П.Іщук
Ухвала у повному обсязі складена 20 березня 2014 року.