ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2014 р.
Справа № 804/1583/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рищенко А.Ю.,
розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Новомосковського районного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області до Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» про вжиття заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
21.01.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Новомосковське районне Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області з позовом до Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» про вжиття заходів реагування.
Ухвалою суду від 23.01.2014 року було відкрито скорочене провадження та призначено справу до судового розгляду без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної позапланової перевірки Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств», яке здійснює виробничу діяльність на міському полігоні твердих побутових відходів, розташованому у межах мікрорайону Кулебівка м.Новомосковська Дніпропетровської області (географічна прив’язка П.Ш. 48° 39° СД 35° 9°), було встановлено ряд порушень вимог чинного законодавства. З огляду на виявлені порушення санітарного законодавства, враховуючи ступень порушення та його можливі наслідки щодо директора Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» було складено протокол про порушення санітарних норм. За словами позивача, порушення, виявлені в ході проведення перевірки, можуть завдати шкоду здоров’ю людей та вплинути на санітарне та епідемічне благополуччя населення. За таких обставин позивач звернувся до суду із даним позовом про застосування до Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» заходів реагування.
Просить суд: вжити заходів реагування до Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» у вигляді зупинення роботи полігону з твердих побутових відходів, розташованого у межах мікрорайону Кулебівка м.Новомосковська Дніпропетровської області (географічна прив’язка П.Ш. 48° 39° СД 35° 9°) до усунення порушень санітарного законодавства.
Копію ухвали про відкриття скороченого провадження було направлено на адресу відповідача, яку він отримав – 04.02.2014 року та це підтверджується оригіналом поштового повідомлення про вручення, який є наявним в матеріалах справи.
У встановлений строк для подання заперечень проти даного адміністративного позову, від відповідача надійшов лист від 06.02.2014 року за вх. № 7545/14, відповідно до якого останній повідомив суд про те, що силами Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» на виконання розпорядження Новомосковського районного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області № 21 від 10.01.2014 року були виконані такі роботи по благоустрою звалища, розташованого на мікрорайоні Кулебівка, а саме:
- укладено договір з Державною установою «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» відокремлений структурний підрозділ «Новомосковський міськрайонний відділ лабораторних досліджень» на обстеження повітря, ґрунту та ґрунтових вод;
- витримані санітарні норми 500 метрів, методом заповнення дальніх карт, що узгоджено технічним планом з Новомосковським районним Управлінням Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області;
- контрольна - дезінфікуюча установка заповнена дезінфікуючим засобом - дезактін;
- встановлене штучне переносне освітлення робочих карт в нічний час;
- обновлена меліоративна канава та поглиблено її на 2 метри;
- узгоджено з Новомосковським районним Управлінням Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області перелік точки та період відбору ґрунту та ґрунтових вод.
Проте, на підтвердження заявлених відомостей на противагу нормам ст.ст. 69, 70, 71 КАС України відповідач не надав суду підтверджуючих доказів. Тому, з урахуванням обставин, що склались, судом було направлено на адресу Новомосковського районного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області та Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» запит щодо необхідності підтвердження відомостей про виконання вимог позивача відповідно до розпорядження. У відповідь листом від 07.03.2014 року Новомосковське районне Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області зазначило, що згідно акту перевірки дотримання санітарного законодавства від 10.02.2014 року на звалищі твердих побутових відходів Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» в м.Новомосковськ мікрорайон Кулебівка, відповідачем не виконані такі пункти розпорядження Новомосковського районного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області за вих. № 21 від 10.01.2014 року:
п. 1 - не витримується нормативна СЗЗ (500 м) від звалища до найближчих житлових забудов (порушується п. 2.7 СП «Облаштування та утримання полігонів для твердих побутових відходів» № 2811-83 від 16.05.1983 року);
п. 7 - не розроблено проект будівництва (реконструкції) полігону ТПВ з урахуванням вимог п. 3 СП «Облаштування та утримання полігонів для ТПВ» № 2811-83т від 16.05.1983 року.
Також позивач вказав на те, що ним не отримано на поточний рік висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи щодо поводження з відходами, минулий висновок закінчив свою дію - 31.12.2013 року.
З огляду на вищевикладене, суд бере до уваги зазначені вимоги та наявні в матеріалах справи докази. Адже у відповідності до положень ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Так, п. 5 ч. 1 ст. 183-2 КАС України визначає, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, в тому числі і щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним даний адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 25.12.2013 відокремленим структурним підрозділом Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області - Новомосковським районним Управлінням Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області на підставі ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні заходи державного заходу (контролю) у сфері господарської діяльності» на виконання вимоги Новомосковської міжрайонної прокуратури Дніпропетровської області № 75-4210 вих. 13 від 25.12.2013 року було проведено позапланову перевірку Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств», який здійснює виробничу діяльність на міському полігоні твердих побутових відходів, розташованому у межах мікрорайону Кулебівка м. Новомосковська Дніпропетровської області (географічна прив’язка П.Ш. 48° 39° СД 35° 9°).
Відповідно до вказаної вимоги Новомосковської міжрайонної прокуратури Дніпропетровської області від 25.12.2013 року остання повідомила про те, що на підставі постанови від 24.12.2013 року в порядку прокурорського нагляду за додержанням та застосуванням законів проводиться перевірка в частині повноти вжитих заходів з боку державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області та посадових осіб Новомосковського районного управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області під час проведення перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства діяльності сміттєзвалища Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств». З урахування цього, даною вимогою прокурора позивачу було доручено провести перевірку додержання вимог природоохоронного законодавства на міському сміттєзвалищі Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств», розташованому у межах мікрорайону Кулебівка м.Новомосковська Дніпропетровської області.
Хід та результати проведеної перевірки були зафіксовані в акті перевірки дотримання санітарного законодавства від 25.12.2013 року, перевірку проведено в присутності директора Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств», відповідно до положень Інструкції про порядок накладення і стягнення штрафів за порушення санітарного законодавства затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14.04.1995 року № 64. Даний акт перевірки підписано перевіряючими та директором відповідача без заперечень.
Відповідно до абз. 1, абз. 2 ст. 1, ч. 1 ст. 6, ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року за № 877-V (у відповідній чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції) державний нагляд (контроль) – це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
А заходи державного нагляду (контролю) – це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Підставами для здійснення позапланових заходів є:
подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;
перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);
звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;
неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;
настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб’єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Органом, що проводив вказану перевірку є Новомосковське районне Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області, а таке відповідно даних копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є відокремленим структурним підрозділом Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області.
Так, у відповідності до п. 1 Положення про Державну санітарно-епідеміологічну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 400/2011 (далі - Положення № 400/211), Держсанепідслужба України входить до системи органів виконавчої влади у галузі охорони здоров'я та утворюється для забезпечення реалізації державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно п. 4.4 Положення про територіальні органи Державної санітарно-епідеміологічної служби України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.01.2012 року № 34, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.03.2012 № 413/20/726 (далі - Положення № 413/20/726), державний санітарно-епідеміологічний нагляд та контроль за дотриманням вимог санітарного законодавства органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, органами влади АР Крим, підприємствами, установами, організаціями, незалежно від їх форми власності, фізичними особами та громадянами, виконанням ними санітарних та протиепідемічних (профілактичних) заходів здійснюють Головні управління Державної санітарно-епідеміологічної служби в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на водному, залізничному, повітряному транспорті.
Пунктом 7 Положення № 400/211, Держсанепідслужба України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і на водному, залізничному, повітряному транспорті. Керівниками територіальних органів Держсанепідслужби України є головні державні санітарні лікарі на відповідній території, відповідному виді транспорту.
Відповідно п. 3 Положення про Новомосковське районне Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області затвердженого наказом начальника Головного управління № 32-од від 28.02.2013, завданням відокремленого структурного підрозділу Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області є реалізація повноважень Держсанепідслужби України, визначених цим Положенням, на території м. Новомосковська, Новомосковського району.
Отже, згідно вищезазначеного акту перевірки від 25.12.2013 року перевіряючими були зроблені такі висновки щодо порушення вимог чинного законодавства, а саме:
1) контрольна - дезінфікуюча установка спеціального транспорту не заповнена дезінфікуючим засобом та волого поглинаючими речовинами, не відкачується розчин із дезбар’єру, що є порушенням п. 5.6 «Правил експлуатації полігонів» затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України (далі - Правила експлуатації полігонів), відповідно до якого необхідно відкачувати один раз на 10 днів розчин із дезбар’єру у цистерну з подальшим транспортуванням асенізаційними машинами на очисні споруди каналізації;
2) не витримується санітарно - захисна зона звалища по відношенню до земельних ділянок та забудов садового товариства «Геолог», що є порушенням п. 2.7 «Санітарних правил устрою та утримання полігонів для твердих побутових відходів» затверджених заступником Головного державного санітарного лікаря СРСР від 16.05.1983 року № 2811-83, відповідно до якого «Полигоны должны размещаться за пределами границ города. Размер санитарно-защитной зоны от границ жилой застройки до границ полигона не менее 500 м (СНиП 11-60-75). Целесообразно участки под полигоны выбирать с учетом наличия в санитарно-защитной зоне зеленых насаждений и земельных насыпей»;
3) не узгоджено з органом держсанепідслужби перелік забруднюючих речовин, періодичність та точки відбору повітря, ґрунту, ґрунтових вод, що є порушенням п. 5.4 Правил експлуатації полігонів, відповідно до якого керівник (власник) полігона побутових відходів зобов'язаний забезпечити проведення контролю за станом атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони та на виробничій території атестованою лабораторією. Перелік забруднюючих речовин, періодичність та точки відбору проб повітря повинні узгоджуватися відповідно до Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць (від забруднення хімічними та біологічними речовинами);
4) відсутній технологічний план організації робіт із захороненням відходів, що є порушенням п. 2.1.7 ДСанПіН 2.2.7.029-99 Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення, затверджених Постановою Головного державного санітарного лікаря України № 29 від 01.07.1999 року, відповідно до якого на підприємствах, де утворюються відходи, повинні бути розроблені, узгоджені з місцевими органами самоврядування, державної санітарно-епідеміологічної служби та екологічної безпеки і затверджені інструкції стосовно видалення і способу знешкодження токсичних промислових відходів.
Щодо виявлених порушень норм чинного законодавства щодо директора Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» було складено протокол про порушення санітарних норм.
У відповідності до положень абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (у відповідній чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Тому, позивач і звертається до суду із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинення роботи полігону з твердих побутових відходів, розташованого у межах мікрорайону Кулебівка м. Новомосковська Дніпропетровської області (географічна прив’язка П.Ш. 48° 39° СД 35° 9°) до усунення порушень санітарного законодавства.
В ході дослідження письмових доказів, які є наявними в матеріалах справи, аналізу норм чинного законодавства України, викладених вище, суд дійшов таких висновків.
Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» від 24.02.1994 року за № 4004-ХІІ (у відповідній чинній редакції), державні санітарні норми та правила, санітарно-гігієнічні та санітарно-протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти (далі - санітарні норми) - обов'язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади.
Матеріалами справи підтверджується той факт, що порушення, виявлені в ході проведення перевірки, можуть завдати шкоду здоров’ю людей та вплинути на санітарне та епідемічне благополуччя населення. З урахуванням виявлених порушень норм чинного законодавства, викладених в акті перевірки, позивачем було складено розпорядження від 10.01.2014 року за вих. № 21. І як зазначає останній, Міським комунальним підприємством «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» не було повністю виконано вимоги, викладені у вказаному розпорядженні, а саме: у п. 1, п. 7, також не отримано на поточний рік висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи щодо поводження з відходами, минулий висновок закінчив дію – 31.12.2013 року. У свою чергу відповідач, отримавши запит суду щодо необхідності документального підтвердження заявлених відомостей від 06.02.2014 року про виконання певних робіт по благоустрою звалища, розташованого в мікрорайоні Кулебівка, відповіді на момент судового розгляду справи так і не надав. Отже, заперечення відповідача щодо усунення виявлених порушень не підтверджено належними доказами. А тому, суд, враховуючи, що Міським комунальним підприємством «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» не виконані вимоги розпорядження позивача від 10.01.2014 року за вих. № 21 у повному обсязі, виявлені порушення ще становлять загрозу завдання шкоди здоров’ю людей та санітарному, епідемічному благополуччю населення, приходить до висновку про те, що позовні вимоги Новомосковського районного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області щодо необхідності застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи полігону з твердих побутових відходів, розташованого у межах мікрорайону Кулебівка м. Новомосковська Дніпропетровської області (географічна прив’язка П.Ш. 48° 39° СД 35° 9°) до усунення порушень санітарного законодавства є цілком обґрунтованими та доцільними, тому підлягають задоволенню повністю.
Таким чином, даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163, 183-2 КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Новомосковського районного Управління Головного управління Держсанепідслужби у Дніпропетровській області до Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» про вжиття заходів реагування – задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування до Міського комунального підприємства «Новомосковський комбінат комунальних підприємств» (ідентифікаційний код юридичної особи – 32679659) у вигляді зупинення роботи полігону з твердих побутових відходів, розташованого у межах мікрорайону Кулебівка м. Новомосковська Дніпропетровської області (географічна прив’язка П.Ш. 48° 39° СД 35° 9°) до усунення порушень санітарного законодавства.
Постанову суду відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, звернути до негайного виконання. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя А.Ю. Рищенко