КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 755/27598/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Яровенко Н.О. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
18 березня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко В.П., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва на постанову Дніпровського районного суду м.Києва від 10 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва про зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Постановою Дніпровського районного суду м.Києва від 10 грудня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва про зобов'язання вчинити дії задоволено, зобов'язано відповідача зробити перерахунок пенсії позивача з врахуванням довідки ДПІ у Дарницькому районі м.Києва від 01 лютого 2012 року №05-05 та довідки ДПІ у Дарницькому районі м.Києва від 15 січня 2013 року №139-05 за формою постанови правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, з 08 липня 2011 року; зобов'язано відповідача при перерахунку пенсії позивачу врахувати нормативи по коригуванню пенсії на індекс інфляції (за період з 08 липня 2011 року по жовтень 2013 року) та надбавку дітям війни; зобов'язано відповідача сплатити в повному обсязі недораховані суми пенсії з 08 липня 2011 року по жовтень 2013 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, однак, надбавка за високі досягнення у праці та премія в довідці зазначені за період, коли позивач не працювала.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», має стаж державного службовця 4 роки 11 місяців 7 днів, наукового працівника 18 років 6 місяців 8 днів.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 06 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду м.Києва від 07 липня 2011 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва прийняти рішення про перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 у зв'язку із набуттям нею права на пенсійне забезпечення державного службовця за ст.37 Закону України «Про державну службу».
На виконання постанови Окружного адміністративного суду м.Києва від 06 квітня 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу, що підтверджується розпорядженням від 23 січня 2012 року, однак, в розрахунок для призначення пенсії позивачу до її складу не були включені надбавка за високі досягнення у праці, премії та матеріальна допомога.
Для оформлення пенсії позивачу, ДПІ у Дарницькому районі м.Києва ДПС було надано довідку від 15 січня 2013 року №139-05 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2011 року, який був обраний позивачем для визначення розміру пенсії, за новою формою. Відповідно до даної довідки за вищевказаний період до неї включено інші виплати та на всі виплати нараховані страхові внески. Крім того, ДПІ у Дарницькому районі м.Києва ДПС було надано довідку від 01 лютого 2012 року №05-05 із зазначенням складових заробітної плати по аналогічній посаді станом на 08 липня 2011 року.
09 жовтня 2013 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва із заявою щодо врахування під час перерахунку пенсії надбавки та премії, що включені до довідки від 01 лютого 2012 року №05-05 та від 15 січня 2013 року №139-05.
Листом №18304/06 від 24 жовтня 2013 року відповідачем було відмовлено у такому обчисленні, оскільки розрахунок пенсії позивача зроблено вірно, відповідно до вимог чинного законодавства, проведення перерахунку є недоцільним.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, надбавки та премії, враховуються для обчислення пенсії, тому дії відповідача щодо відмови у перерахунку ОСОБА_2 пенсії з врахуванням інших виплат є незаконними та необгрунтованими.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва подано довідку від 01 лютого 2012 року №05-05 та довідку від 15 січня 2013 року №139-05 за формою, що затверджена вищенаведеною постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, з врахуванням таких складових заробітної плати: надбавки за високі досягнення у праці та премії.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку щодо неправомірності дій відповідача, врахувавши, що Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також вищезазначені виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності відмови відповідача у врахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_2 вищезазначених виплат, що включені до довідки від 01 лютого 2012 року №05-05 та довідки від 15 січня 2013 року №139-05, а також необхідності зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з врахуванням вищезазначених виплат, як складових заробітної плати, згідно вищенаведеної довідки, складеної за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, враховуючи, що в силу ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Києва - залишити без задоволення.
Постанову Дніпровського районного суду м.Києва від 10 грудня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 24 березня 2014 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
В.П.Мельничук
.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Мельничук В.П.
Грищенко Т.М.