Постанова № 37760207, 07.03.2014, Рівненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
07.03.2014
Номер справи
570/3944/13-а
Номер документу
37760207
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №570/3944/13-а

номер провадження 2-а/570/45/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 березня 2014 року

Рівненський районний суд Рівненської області як адміністративний суд

в особі головуючої судді Кушнір Н.В.

при секретарі судового засідання Бардабуш В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області (м.Рівне вул.Дубенська 25 б ) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Здолбунівської райдержадміністрації Рівнеенської області, голови Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області Євчука Миколи Павловича, відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди,

в с т а н о в и в:

в поданій до суду заяві, яка згодом була уточнена, позивачі просять

· визнати відповідачів злочинцями,

· на підставі ст.49 КЗпП України зобов"язати відповідачів негайно видати ОСОБА_1 реальну довідку з вказанням реального педагогічного стажу у розмірі 28 років,

· стягнути на користь позивачів з кожного з відповідачів по 10 000 грн., всього на обох позивачів з трьох відповідачів 30 000 грн. моральної шкоди,

· винести окремі ухвали з вимогою звільнити з роботи осіб, які своїми злочинними діями порушували права позивачів, зокрема наданням неправдивих відповідей на їх звернення.

В обґрунтування своїх вимог покликаються на те, що відповідачі безпідставно не зарахували в педагогічний стаж окремі періоди педагогічної роботи позивача ОСОБА_1, що впливає на призначення та обчислення пенсії за вислугу років, та відмовляються видати правдиві довідки про його реальний педагогічний стаж роботи.

По суті справи стверджують, що до 01.01.1992 року відповідно до документів ОСОБА_1 мав 28 років педагогічного стажу, а відповідачі видали довідку про такий стаж у 19 років. Вважають ці дії неправомірними, оскільки відповідачі з 1994 року по 09.08.2001 року незаконно позбавили ОСОБА_1 законної пенсії за вислугу років, спричинивши йому та дружині великих матеріальних та моральних збитків. З 10.01.1994 року по 2010 рік вони неодноразово зверталися до відповідачів зі скаргами і заявами про видачу реальної довідки про його педагогічний стаж роботи, але постійно отримували відмову. Вважають, що відповідачі порушили закони СРСР та УРСР, які регламентували порядок і розрахунок педагогічного стажу та діяли в Україні до 01.01.1992 року.

Так, відповідачами не враховано періоди педагогічного стажу ОСОБА_1, які в сумі складають дев"ять років.

1. робота в 1961-1963 роках викладачем курсів по підготовці до вступу у ВУЗи СРСР при вч 28036 ( відповідно до довідки військової частини № 744/13 від 29 серпня 1963 року ),

2. два роки очної форми навчання в 1964-1966 роках в Одеському держуніверситеті,

3. півтора роки роботи вихователем у виховно-трудовій колонії МВД СРСР в 1971-1972 роках і його служба офіцером в органах МВД в цей же період,

4. робота в 1975 році вихователем Євпаторійської морехідної школи,

5. робота в 1978-1979 роках відповідальним секретарем Старобільського районного товариства книголюбів Луганської області,

6. робота по сумісництву в 1980-1981 роках викладачем англійської мови Якутського річкового командного училища,

7. робота в 1990-1991 роках викладачем та завучем Рівненської української школи реставраторів.

Учасники судового розгляду в судове засідання не з'явилися, хоча завчасно та належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду справи від них не надходило, позивачі подали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність та про письмовий розгляд справи. На думку суду, неприбуття у судове засідання осіб, які беруть участь у справі та які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідач - відділ освіти Здолбунівської районної державної адміністрації подав до суду заперечення, в яких підтвердив факт призначення позивача ОСОБА_1 наказом по Здолбунівському відділі освіти на посаду вчителя у 1988-1989, 1992-1993 роках. Видача довідки про реальний трудовий стаж, яку намагаються витребувати позивачі для ОСОБА_1, не входить до компетенції відділу освіти, оскільки пенсія за вислугу років призначається Пенсійним фондом України..

З»ясувавши обставини та вивчивши матеріали справи, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Саме незгода позивачів із змістом довідки про пенсійний стаж ОСОБА_1 слугувало підставою для його звернення до суду.

За змістом ч.ч.4, 5 ст.11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень, з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд враховує вимоги ст.71 КАС України, за якою обов'язок доказування правомірності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається на такого суб'єкта.

Спірні правовідносини у даній справі виникли з приводу достовірності даних у виданій відділом освіти Здолбунівської районної державної адміністрації довідок про педагогічний стаж позивача ОСОБА_1 та неправомірних дій відповідачів, які розпочалися в 1993 році. Як вбачається з матеріалів справи, позивачі отримали відповіді від Здолбунівської районної державної адміністрації на свої звернення від 11.08.2010 року та протокол засідання постійно діючої комісії з питань розгляду звернень громадян Здолбунівської районної державної адміністрації від 31 травня 2010 року.

Даний спір виник у зв"язку з непризначенням позивачу ОСОБА_1 пенсії за вислугу років внаслідок не врахування у виданих довідках всіх періодів педагогічного стажу позивача.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.48 КЗпП України та ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Виходячи з відомостей, які містяться в трудовій книжці та документах, що додаються до пенсійної справи, Державною інспекцією навчальних закладів Міністерства освіти та науки України підтверджено, що позивач ОСОБА_1 має спеціальний педагогічний стаж у 15 років 9 місяців 25 днів.

Щодо спірних періодів, то

згідно довідки Здолбунівського військомату він проходив дійсну військову службу у Збройних силах в 1960-1963 роках на посадах рядового складу, про викладання англійської мови у довідці не значиться.

Навчання у ВУЗах до стажу роботи при призначення пенсії за вислугу років не включається, так як це не передбачено п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров"я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".

Час перебування на військовій службі, в органах МВД на посаді вихователя ( з 05.07.1972 по 11.11.1973 р.р. ), навчання в Одеському державному університеті, педагогічна робота на курсах при військовій частині № 28036 ( 8 років 4 місяці 29 днів ) до спеціального педагогічного стажу не зараховується, оскільки зазначені види діяльності відповідно до п.4 Положення про порядок нарахування стажу для призначення пенсії за вислугу років можуть враховуватися лише при наявності 2/3 стажу ( 16.5 років ), який дає право на пенсію за вислугу років. Ці вимоги містяться в постанові Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397, яка була чинна на час працевлаштування позивача ОСОБА_1

Не дає підстав для нарахування педагогічного стажу, який давав би право на отримання пенсії за вислугу років, відповідно до вищевказаних постанов робота на інших посадах, а саме відповідального секретаря Старобільського районного товариства книголюбів Луганської області ( з 26.06.1978 по 01.08.1979 р.р. ) та суміщення посад у Якутському річковому командному училищі, робота викладачем та завучем Рівненської Української Вищої школи реставраторів в Рівненському центрі "Среда" (з 05.09.1990 по 03.07.1991 р.р.), оскільки даний заклад ліцензії та акредитації не отримував.

Таким чином, судом не встановлено підстав для визначення позивачу ОСОБА_1 трудового стажу у 26 років, оскільки це не підтверджується матеріалами справи, тому зобов"язати відповідачів видати довідку з вказанням саме такого розміру спеціального стажу, суд не має права. З тих же підстав суд змушений відмовити позивачам у їх вимозі про стягнення моральної шкоди. Крім того, на звернення позивачів їм надавалися аргументовані відповіді.

Позивач ОСОБА_2 не пред»являла жодних позовних вимог щодо порушення її прав, крім вимоги стягнення з відповідачів на її та чоловіка спільну користь моральної шкоди, при цьому не вказано, які саме незаконні дії вчинені відповідачами конкретно щодо неї.

Щодо вимог про визнання відповідачів злочинцями та винесення окремих ухвал з вимогою звільнити з роботи осіб, які своїми беззаконними діями порушували права позивачів, зокрема наданням неправдивих відповідей на їх звернення, то ці дії входять за межі повноваження суду. Позивачі можуть повідомити відповідні органи про вчинення щодо них злочинів, також суд не уповноважений звільняти будь-кого з роботи.

Суд звертає увагу позивачів, що відповідно до ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія за вислугою років призначається при залишенні роботи, яка дає право на таку пенсію. Обчислення спеціального стажу проводить Пенсійний фонд України на підставі записів у трудових книжках громадян, тому для обчислення спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, необхідно звернутися в управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі Рівненської області. У випадку незгоди з їх рішенням мають право оскаржити їх рішення, дії чи бездіяльності в адміністративному суді.

На підставі наведеного, ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст.7, 55, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.48 КЗпП України, постанови Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397, постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров"я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", керуючись ч.ч.4, 5 ст.11, ст.71, 158-163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

У адміністративному позові ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Здолбунівської райдержадміністрації Рівнеенської області, голови Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області Євчука Миколи Павловича, відділу освіти Здолбунівської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди відмовити. .

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський районний суд Рівненської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня у зв"язку із застосуванням судом ч.3 ст.160 цього Кодексу отримання копії постанови.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 07 березня 2014 року у відсутність сторін.

Повний текст постанови виготовлено 11 березня 2014 року.

Суддя Кушнір Н.В.