Головуючий у 1 інстанції - Кучма В.В.
Суддя-доповідач - Чумак С.Ю.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2014 року справа №244/5652/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Чумака С.Ю.,
суддів Ляшенка Д.В. та Ястребової Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 20 січня 2014 року у адміністративній справі № 244/5652/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії з призначення і проведення виплат по догляду за дитиною, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трьох років та стягнути на її користь допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дитини до шести років за період з січня 2011 року по листопад 2013 року у розмірі 27657, 81 грн.
Ухвалою Сніжнянського міського суду Донецької області від 20.01.2014 року позовні вимоги за період з 01.01.2011 року по 05.06.2013 року включно залишено без розгляду.
Постановою Сніжнянського міського суду Донецької області від 20 січня 2014 року позов в іншій частині залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі позивач, з підстав зазначених у позові, просить скасувати зазначене судове рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач є не застрахованою особою, матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку управління, щомісячно отримує допомогу по догляду за дитиною згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі 130 грн.
Позивач з таким розміром допомоги не погоджується і вважає, що остання повинна виплачуватись в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідачем допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці була нарахована та виплачена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" та внесених Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" змін до ст.ст.13,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Так, до 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13 та 15 Закону № 2811-ХІІ.
Отже, висновок суду першої інстанції, що положення пункту 23 розділу ІІ Закону № 107-VI, яким внесено зміни до статей 13, 15 Закону № 2811-XII, залишаються чинними, є неправильним, адже свою дію відновили редакції цих статей до внесення в них змін Законом № 107-VI.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позивач, як незастрахована особа в системі соціального загальнообов'язкового державного страхування, відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Колегія суддів зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України на основі і на виконання Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, однак, ні Законом України "Про державний бюджет України на 2012 рік", ні Законом України "Про державний бюджет України на 2013 рік" не було встановлено, що положення статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки. Так само і Кабінет Міністрів України відповідних постанов з цього питання на 2012 та 2013 роки не приймав.
Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.
За таких обставин постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 197, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Сніжнянського міського суду Донецької області від 20 січня 2014 року у адміністративній справі № 244/5652/13-а скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Сніжнянської міської ради Донецької області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 6 червня 2013 року до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 сплачений нею судовий збір в розмірі 105 ( сто п'ять ) грн. 36 коп.
Постанова суду набирає законної сили через пґять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів С.Ю.Чумак
Д.В.Ляшенко
Л.В.Ястребова