справа № 361/5910/13-а
провадження № 2-а/361/12/14
18.03.2014
У Х В А Л А
18 березня 2014 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Телепенько А.Д., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 до Броварської міської ради Київської області, Відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області, треті особи: Броварський міжрайонний прокурор Київської області, Орган опіки та піклування Броварської міської ради, ОСОБА_3 про визнання протиправними і скасування рішення суб'єкта владних повноважень та визнання незаконним і скасування державного акту на право власності на земельну ділянку,
в с т а н о в и в :
У липні 2013 року ОСОБА_1 як опікун звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства в інтересах малолітньої ОСОБА_2,
у якому просить:
- визнати недійсним та скасувати рішення Броварської міської ради Київської області
№ 89-07-05 від 31 серпня 2006 року в частині передачі громадянину ОСОБА_3 у приватну власність земельної ділянки площею 0,0696 га для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1;
- визнати незаконним і скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 703970, виданий 18 грудня 2006 року на ім'я ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,0696 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, цільове призначення - обслуговування жилого будинку і господарських будівель, на підставі рішення Броварської міської ради Київської області № 89-07-05 від 31 серпня 2006 року;
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що рішенням Броварської міської ради Київської області № 89-07-05 від 31 серпня 2006 року ОСОБА_3 передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,0696 га для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
18 грудня 2006 року на підставі цього рішення ОСОБА_3 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 703970.
Вважає, що оспорюване рішення міської ради та виданий на підставі нього державний акт серії ЯД № 703970 є незаконними.
У ч. 1 ст. 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства
є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із ч. 2 вказаної статті до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, здійснюється в порядку цивільного судочинства.
За змістом ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
У ст. 16 ЦПК України встановлено, що не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. 3 постанови «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01 березня 2013 року № 3, роз'яснив, що вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17 КАС).
У зв'язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Оскільки згідно зі статтею 16 ЦПК не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом, суд відкриває провадження у справі в частині вимог, які належать до цивільної юрисдикції, і відмовляє у відкритті провадження у справі щодо вимог, коли їх розгляд проводиться за правилами іншого виду судочинства.
З позовної заяви ОСОБА_1 як опікуна малолітньої ОСОБА_2 вбачається, що нею заявлено дві вимоги
1 - визнання недійсним та скасування рішення Броварської міської ради Київської області № 89-07-05 від 31 серпня 2006 року як суб'єкта владних повноважень в частині передачі громадянину ОСОБА_3 у приватну власність земельної ділянки площею 0,0696 га для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що розташовані
за адресою: АДРЕСА_1;
2 - визнання незаконним і скасування державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 703970, виданого 18 грудня 2006 року ОСОБА_3 на вказану вище земельну ділянку площею 0,0696 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Перша вимога щодо визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Щодо другої вимоги про визнання незаконним та скасування державного акта на право власності на земельну ділянку, належну ОСОБА_3, то дана вимога стосується права власності фізичної особи на земельну ділянку. У даному випадку має місце спір про право цивільне. Ця вимога підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно із ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує зокрема питання чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження
в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, слід дійти висновку, що провадження в адміністративній справі підлягає відкриттю лише щодо першої вимоги про визнання недійсним та скасування рішення Броварської міської ради Київської області № 89-07-05 від 31 серпня 2006 року як суб'єкта владних повноважень в частині передачі громадянину ОСОБА_3 у приватну власність земельної ділянки площею 0,0696 га для обслуговування житлового будинку і господарських будівель, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.
Друга позовна вимога про визнання незаконним і скасування державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 703970, виданого ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку площею 0,0696 га підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, тому у відкритті провадження в адміністративній справі в цій частині слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 17, 107, 109 КАС України,
у х в а л и в :
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1
в інтересах малолітньої ОСОБА_2 до Броварської міської ради Київської області, Відділу Держземагенства у місті Броварах Київської області, треті
особи: Броварський міжрайонний прокурор Київської області, Орган опіки та піклування Броварської міської ради, ОСОБА_3 в частині визнання протиправними і скасування рішення суб'єкта владних повноважень № 89-07-05 від 31 серпня 2006 року.
Призначити справу до судового розгляду на 09 год. 30 хв. 15 квітня 2014 року
у приміщенні суду за адресою: м. Бровари, вул. Грушевського, 2, каб. № 205.
Запропонувати відповідачам подати в зазначений строк письмові заперечення проти позову.
В іншій частині позовних вимог - визнання незаконним і скасування державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 703970, виданого 18 грудня 2006 року ОСОБА_3, у відкритті провадження в адміністративній справі відмовити.
Роз'яснити позивачу, що дана вимога підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала в частині відмови у відкритті провадження в адміністративній справі може
бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А. Д. Телепенько