ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.
Суддя-доповідач: Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
19 березня 2014 року Справа № 286/6083/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 04 листопада 2013 року про відмову в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 04 листопада 2013 року в задоволенні подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу та порядку виконання постанови суду від 08 грудня 2011 року по справі № 2-а-14158/1 відмовлено.
В апеляційній скарзі відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та постановити ухвалу про задоволення подання державного виконавця.
В судове засідання учасники процесу не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, докази чого наявні в матеріалах справи, у зв'язку з чим розгляд апеляційної скарги було проведено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 197 КАС України.
Розглянувши справу згідно ст.195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що постановою Овруцького районного суду від 08 грудня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинення дій щодо нарахування коштів, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_3 щомісчної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого втробництва та особистого підсобного господарства ( ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з 01 листопада 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі 30% від мінімальної заробітної плати, визначеної Законом Ураїни " Про державний бюджет України на 2010 рік" і "Про державний бюджет України на 2011 рік", щомісяця.
Державний виконавець відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду із поданням про зміну способу та порядку виконання вказаного судового рішення, в якому просить змінити спосіб і порядок у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2-а-14158/11, виданого Овруцьким районним судом, з зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_3 щомісчної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого втробництва та особистого підсобного господарства ( ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з 01 листопада 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі 30% від мінімальної заробітної плати, визначеної Законом Ураїни " Про державний бюджет України на 2010 рік" і "Про державний бюджет України на 2011 рік", щомісяця.
Відмовляючи в задоволенні подання державного виконавця, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки постанову Овруцького районного суду від 08 грудня 2011 року частково виконано, тому існує можливість виплати нарахованих коштів позивачці при надходженні фінансування. Окрім того, зазначає, що до подання не долучено будь-яких документів, які б підтверджували вчинення виконавцем дій щодо виконання рішення в частині зобов'язання виплати коштів, та враховуючи, що на момент подачі подання не закінчився двохмісячний строк, в який державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення, що передбачено ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 2 Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який набрав чинності 01 січня 2013, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Зазначеній нормі кореспондує ч.1 ст.36 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до якої, за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Вказані норми не містять виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Проте, колегія суддів вважає, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. В даному випадку це відсутність коштів на рахунках територіального управління праці та соціального захисту населення.
Відповідно до положень ч.1 та ч. 2 ст.11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Проте, суд вважає, що державним виконавцем не було вжито заходів щодо встановлення відсутності коштів на рахунку у відповідача.
Звертаючись до суду з поданням про зміну способу та порядку виконання рішення суду, державний виконавець посилається лише на лист управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації № 07-05/5071 від 24.09.2013 року без надання доказів, зокрема, розпорядження щодо здійснення перерахунку грошової допомоги на виконання рішення, доказів щодо наявності на розрахункових рахунках кошторисних призначень на виплату вказаних виплат.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення подання органу державної виконавчої служби, оскільки воно є необґрунтованим та передчасним.
Ухвала Овруцького районного суду Житомирської області від 04 листопада 2013 року є законною та обґрунтовано, тому підстав для її зміни або скасування відсутні.
Керуючись ст.ст.195, 197, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області залишити без задоволення, а ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 04 листопада 2013 року про відмову в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11106
4-Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
5-заявник про зміну спосообу: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області майдан Соборний,1,м.Житомир,10014