Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2014 р. Справа №818/83/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/83/14
за позовом Публічного акціонерного товариства «Сумихімпром»
до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Сумихімпром» (далі по тексту - позивач, ПАТ «Сумихімпром») звернулось до суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі по тексту - відповідач, ВД СОВ ФСС з ТВП), в якій просить суд:
- скасувати рішення Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №5-СП від 25.12.2013 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій.
Свої вимоги мотивує тим, що Виконавчою дирекцією Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено перевірку філії ПАТ «Сумихімпром» «Санаторію-профілакторію «Олдиш». Актом перевірки №05-08-16/30 від 06.12.2013 року встановлено порушення ПАТ «Сумихімпром» вимог ст.48 Закону України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», пункту 3.2 додатку 3 Порядку часткового фінансування санаторіїв - профілакторіїв за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 року №16. Так, в штатному розписі філії ПАТ «Сумихімпром» «Санаторій-профілакторій «Олдиш» внесено 1 штатну одиницю сестри медичної фізіотерапевтичного кабінету замість передбаченої переліком посад, що відносяться до IV категорії санаторії - профілакторії -0,5 штатної одиниці.
25 грудня 2013 року за результатами вищевказаної перевірки відповідачем було винесено рішення №5-СП про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким філію ПАТ «Сумихімпром» «Санаторій-профілакторій «Олдиш» зобов'язано повернути неправомірно використані страхові кошти в сумі 5837,88 грн. та застосовано штрафні санкції за неправомірне використання страхових коштів у сумі 2918,94 грн. (50% від 5937,88 грн.).
ПАТ «Сумихімпром» вважає рішення №5-СП незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.89), причини неявки суду не повідомили.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до плану-графіку проведення перевірок на 4 квартал 2013 року, затвердженого наказом №285-ОД від 19.09.2013 року та посвідчення від 15.11.2013 року №424 головними спеціалістами контрольно-ревізійного відділу Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Ревою А.В., Войцеховським В.В. проведено планову перевірку цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року філією ПАТ «Сумихімпром» «Санаторію-профілакторію «Олдиш». За результатами перевірки складено акт №07-08-16/30 від 06.12.2013 року (а.с.10-14) Згідно акту перевірки Виконавча дирекція Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності дійшла висновку про порушення позивачем вимог ст.48 Закону України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», пункту 3.2 додатку 3 Порядку часткового фінансування санаторіїв - профілакторіїв за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 року №16. Так, в штатному розписі філії ПАТ «Сумихімпром» «Санаторій-профілакторій «Олдиш» внесено 1 штатну одиницю сестри медичної фізіотерапевтичного кабінету замість передбаченої переліком посад, що відносяться до IV категорії санаторії - профілакторії -0,5 штатної одиниці.
25 грудня 2013 року за результатами вищевказаної перевірки відповідачем було винесено рішення №5-СП про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким філію ПАТ «Сумихімпром» «Санаторій-профілакторій «Олдиш» зобов'язано повернути неправомірно використані страхові кошти в сумі 5837,88 грн. та застосовано штрафні санкції за неправомірне використання страхових коштів у сумі 2918,94 грн. (50% від 5937,88 грн.) (а.с.8).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Санаторій - профілакторій «Олдиш» є лікувально - профілактичним закладом санаторного типу, що використовується, для санаторно - курортного лікування та здоровлення працівників ПАТ «Сумихімпром» та розрахований на 100 стаціонарних місць. Термін оздоровлення -21 календарний день.
Фінансування санаторію здійснюється згідно з вимогами п.2.2 Положення про відокремлений підрозділ «Санаторій - профілакторій» та договору №130-06 віл 27.12.2012 року (а.с.15-22) про часткове фінансування санаторію - профілакторію за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, який був укладений між ПАТ «Сумихімпром» та відповідачем.
Фінансування на витрати по оплаті праці здійснюються по четвертій категорії.
В своїй роботі Санаторій керується нормами Цивільного та Господарського кодексів України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням " від 18.01.2001 №2240, Порядком отримання застрахованими особами і денами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим постановою правління Фонду від 25.02.2009 № 12, Порядком часткового фінансування сснаторіїв-профілакторіїв за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування від 25.02.2009 № 16 (далі Порядок), зі змінами та поповненнями, затвердженими постановою правління Фонду від 16.06.2011 № 31.
Порядком передбачений перелік посад працівників санаторію-профілакторію, що частково фінансуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування встановлюється відповідно додатку № 3. Відповідно до Порядку посада сестри медичної фізіотерапевтичного кабінету встановлюється за наявності повного набору медичної апаратури (згідно з табелем оснащення) і за умови виконання 15000 умовних одиниць навантаження на рік» та відповідно до вимог п. 3.9.1. наказу МОЗ України від 30.12.1993 № 260 «Про організацію і вдосконалення фізіотерапевтичної допомоги населенню України»: «Встановити посади середнього медичного персоналу у фізіотерапевтичних відділеннях (кабінетах): одну посаду на кожні 15000 процедурних одиниць в рік при лікуванні дорослих».
При щоквартальній здачі звіту санаторієм-профілакторієм додатком 6 передбачено обсяг лікувально-профілактичної роботи і лікувальна база.
Виконання нормативів навантаження середніх медичних працівників при виконанні фізіотерапевтичних процедур (в умовних процедурних одиницях) рахується відповідно наказу Міністерства охорони здоров'я України від 30.12.1993 № 260. Медична сестра відповідно положення про сестру медичну кабінету фізіотерапії веде обліково звітну документацію та відомості про проведену роботу, щоденно фіксує кількість відпущених процедур та кількість умовних одиниць у журналах відпуску фізіотерапевтичних процедур. Позаїздно відомості про проведену роботу надає старшій медичні сестрі. Так відповідно наданих даних за заїзд з 04.09.2013 по 24.09.2013 відпущено 2460 умовних фізіотерапевтичних одиниць - 54 особам, відпущено процедур - 1041.
При щоквартальному здачі звіту санаторій-профілакторій в додатку 6 відображає обсяг лікувально-профілактичної роботи і наявність лікувальної бази.
Відповідно звітних даних за 9 місяців 2013 відпущено 27403 умовних фізіотерапевтичних одиниць - 567 особам. За 2012 рік відпущено 43492 умовних фізіотерапевтичних одиниць - 880 особам.
Лікування в санаторії-профілакторії призначається згідно до діагнозів, вказаних в санаторно-курортних картах та з урахуванням вимог наказу МОЗ України від 06.02.2008 року №56 «Про затвердження клінічних протоколів санаторно-курортного лікування в санаторно-курортних закладах (крім туберкульозного профілю) для дорослого населення».
Відповідно до «Основних нормативних матеріалів з організації роботи фізіотерапевтичних підрозділів санаторіїв-профілакторіїв, структура даних підрозділів та табель оснащення їх медичним устаткуванням і апаратурою», розроблені Фондом соціального страхування України і кафедрою курортології і фізіотерапії Одеського державного медичного університету як доповнення до відомчої інструкції «Організація оздоровлення і лікувальної роботи в санаторіях-профілакторіях України», затвердженої Міністерством охорони здоров'я України і погодженої з Фондом соціального страхування України 25 жовтня 1991 року у вступній частині якої вказано, що в санаторіях-профілакторіях фізіотерапевтичні кабінети є основними лікувальними підрозділами, так як ведучим методом лікування є фізіотерапія.
Крім того, слід зазначити, відповідачем під час перевірки встановлено, що в штатному розписі філії ПАТ «Сумихімпром» «Санаторій-профілакторій «Олдиш» внесено 1 штатну одиницю сестри медичної фізіотерапевтичного кабінету замість передбаченої переліком посад, що відносяться до IV категорії санаторії - профілакторії -0,5 штатної одиниці, однак, згідно кошторису санаторію-профілакторію підприємства, установи, організації, що частково фінансується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про ПАТ «Сумихімпром» на 2013 рік, який був погоджений відповідачем, що підтверджується підписом та відтиском печатки на першій сторінці документа (а.с.29) за рахунок коштів Фонду затверджено 14,5 штатних одиниць, в тому числі одна штатна одиниця сестри медичної фізіотерапії (а.с.32)
Враховуючи, що оснащення фізіотерапевтичних кабінетів здійснено згідно з табелем оснащення, наявний повний набір медичної апаратури та щорічно виконується встановлене навантаження 15000 умовних одиниць на рік введення посади сестри медичної фізіотерапевтичного кабінету є обґрунтованим та відповідає п.3.2 Примітки 1 додатку №3 Порядку часткового фінансування санаторіїв-профілакторіїв за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 року №16 (у редакції Постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16.06.2011 року №31) та наказу МОЗ України від 30.12.1993 року №260 "Про організацію і вдосконалення фізіотерапевтичної допомоги населенню України", який регламентує норми навантаження сестри медичної при виконанні фізіотерапевтичних процедур, як це передбачено вимогами п. 3.9.1. наказу МОЗ України від 30.12.1993 № 260 «Про організацію і вдосконалення фізіотерапевтичної допомоги населенню України».
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Сумихімпром» до Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №5-СП від 25.12.2013 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Сумихімпром» (40012, м. Суми, вул. Харківська, п/в 12, код 05766356) судовий збір в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Воловик