ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 822/4395/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Матущак В.В.
Суддя-доповідач: Мельник-Томенко Ж. М.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Мельник-Томенко Ж. М.
суддів: Ватаманюка Р.В. Сторчака В. Ю.
при секретарі: Лукашик М.О.
за участю представників сторін:
позивача - Ямчук О.П., представник на підставі довіреності
відповідача - Петренко Т.Б., представник на підставі довіреності
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства "Комуненерго" Ізяславської міської ради до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень , -
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2013 року комунальне підприємство «Комуненерго» Ізяславської міської ради звернулось до суду з позовом до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.12.2013 року позов задоволено та скасовано податкові повідомлення-рішення №0000701500, №0000691500, №0000681500 від 24.05.2013 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, якщо кошти надходять до платника податків на виконання програми благоустрою міста, чи інших подібних програм, то для цілей оподаткування ПДВ такі кошти слід вважати оплатою (компенсацією) виконаних ним робіт в межах таких програм, а тому їх сума має бути включена таким платником до бази оподаткування вартості виконаних ним робіт/послуг. Податковий орган вказав, що податкові накладні, на підставі яких сформовано ПДВ, видані з порушенням порядку їх заповнення, а саме в частині відповідності дат виписки податкових накладних, також відповідач зазначає, що дані реєстру отриманих податкових накладних за січень 2013 року не відповідають даним, відображеним в декларації за січень 2013 року.
Представник відповідача підтримав вимоги викладені в апеляційній скарзі та просив її задовольнити.
Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції посадовими особами податкового органу проведена позапланова виїзна перевірка КП "Комуненерго" Ізяславської міської ради з питань правомірності нарахування бюджетного відшкодування у зменшення бюджетних зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за січень 2013 року, яке виникло за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося за період липень 2012 року - січень 2013 року.
За результатами перевірки був складений акт №206/1503/34739489 від 08.05.2013 року про результати позапланової виїзної перевірки КП "Комуненерго" Ізяславської міської ради з питань правомірності нарахування бюджетного відшкодування у зменшення бюджетних зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів за січень 2013 року, яке виникло за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалося за період липень 2012 року - січень 2013 року.
В даному акті №206/1503/34739489 від 08.05.2013 року зафіксовано порушення КП "Комуненерго" Ізяславської міської ради:
- п.185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 187.7 ст. 187, п. 198.2, п.198.6 ст. 198, п. 201 ст. 201, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, пп. "а" п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України у зв'язку з чим зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму 94675,00 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 23669,00 грн.;
- п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 187, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 201 ст. 201, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3, ст. 200 Податкового кодексу України у зв'язку з чим зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 31298,00 грн.;
- п. 185.1 ст. 185, ст. 188, п. 187.7, ст.187, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, п.200.3 ст. 200, п. 201 ст. 201 Податкового кодексу України у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 116581,00 грн., в тому числі за основним платежем - 93265,00 грн., за штрафними санкціями - 23316,00 грн.
На підставі даного акту Славутською ОДПІ у Хмельницькій області було винесено податкові повідомлення рішення №0000701500, №0000691500, №0000681500 від 24.05.2013 року.
Висновки податкового органу щодо прийнятих податкових повідомлень-рішень від 07.05.2013 року №0000772201 та №0000762201 базуються на тому, що обсяги отриманих коштів та субвенцій від Ізяславської міської ради КП "Комуненерго" не відображено в деклараціях за відповідні звітні податкові періоди. При цьому, капітальний ремонт доріг за бюджетні кошти проводився із залученням підрядника ПАТ "Південьзахідшляхбуд", від якого отримані податкові накладні на виконання роботи (послуг) включені підприємством до складу податкового кредиту.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції вказав на протиправність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновками суду першої інстанції, проте вважає, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню з огляду на наступне.
24.05.2013 року податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення № 0000681500, яким за порушення п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 187.7 ст. 187, п. 198.2 п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200, п. 201 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 116581 грн., з яких 93265 грн. - за основним платежем та 23316 грн. - за штрафними фінансовими санкціями; №0000701500, яким за порушення п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 187.7 ст. 187, п. 198.2 п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200, п. 201 ст. 201 Податкового кодексу України позивачу зменшено бюджетне відшкодування на суму 94675 грн., у тому числі 23669 грн. штрафних (фінансових) санкцій; №0000691500, яким за порушення п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 187.7 ст. 187, п. 198.2 п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200, п. 201 ст. 201 Податкового кодексу України зменшено розмір від'ємного значення по податку на додану вартість в сумі 31298 грн.
Підставами для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень слугували обставини викладені в акті перевірки, зокрема податковим органом зроблено висновки, що обсяги отриманих КП "Комуненерго" коштів та субвенцій від Ізяславської міської ради не відображено в деклараціях за відповідні звітні податкові періоди. При цьому, капітальний ремонт доріг за бюджетні кошти проводився із залученням підрядника ПАТ "Південьзахідшляхбуд", від якого отримані податкові накладні на виконання роботи (послуг) включені підприємством до складу податкового кредиту.
Так, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції в частині, що отримання КП «Комуненерго» коштів з міського бюджету на виконання програми благоустрою міста слід вважати як отримання субсидії, а податковим законодавством не передбачено обкладанням ПДВ операцій з отримання коштів з бюджету на виконання цільових заходів.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, КП "Комуненерго" Ізяславської міської ради створено відповідно до рішення XII сесії Ізяславської ради від 15.05.2007 р. на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади м. Ізяслава. Засновником та власником підприємства є Ізяславська міська рада.
У період, що перевірявся, КП "Комуненерго" отримало кошти від Ізяславської міської ради на загальну суму 885583,60 грн. на ремонт доріг. Дані кошти були перераховані відповідно КЕКВ 1310 чи 2410, що підтверджується Розподілами виділених бюджетних асигнувань з рахунку № 35320027000911 Ізяславською міською радою Ізяславського району Хмельницької області та Розпорядженнями про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів з рахунку № 31522444500205 Державним казначейством у Хмельницькій області Ізяславського району.
Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженою наказом Державного казначейства України від 25.11.2008 № 495, та Інструкцією щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, визначено, що видатки на сплату податків, зборів та обов'язкових платежів до бюджету по КЕКВ 1310 чи 2410 не передбачено.
Згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 «Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету», код 1310 - субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям), до цієї категорії належать: а) субсидії госпрозрахунковим підприємствам (установам та організаціям); б) дотації сільськогосподарським товаровиробникам; в) субсидії на покриття збитків підприємств, фінансову підтримку підприємств на безповоротній основі, а також інші субсидії; г) відшкодування відсотків за користування кредитами; ґ) державна підтримка громадських організацій; д) внески у статутні капітали суб'єктів господарювання відповідно до законодавства, спрямовані на приріст обігових коштів.
У разі коли за дорученням розпорядника бюджетних коштів функції замовника з будівництва, капітального ремонту, реконструкції та реставрації будов і об'єктів за рахунок бюджетних коштів виконують госпрозрахункові підприємства (установи, організації) - одержувачі бюджетних коштів та після закінчення будівництва і здачі будов та об'єктів в експлуатацію зазначені будови, об'єкти обліковуються як основні засоби у складі необоротних активів бюджетних установ, такі видатки на будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію та реставрацію мають бути заплановані за кодами 2120 - 2140.
Якщо при здійсненні капітального будівництва за рахунок бюджетних коштів необоротні активи збільшуються в обліку госпрозрахункових установ, то зазначені видатки на будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію та реставрацію мають бути заплановані за кодом 2410 "Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)".
Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 «Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету» дано визначення субсидії та трансфертним платежам, зокрема:
субсидії - усі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств;
трансфертні платежі - невідплатні і безповоротні платежі, які не є придбанням товарів чи послуг, наданням кредиту або виплатою непогашеного боргу.
Відповідно до п.п. «б» п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Згідно з п. 14.1.185 Податкового кодексу України постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Отже, КП "Комуненерго" не є постачальником робіт та послуг в розумінні п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України.
Таким чином, якщо субсидії і трансферні платежі, що видаються платнику податку одержувачу коштів за кодом бюджетної класифікації 1310, 2410 - не передбачають компенсації вартості товарів/послуг, що постачаються таким платником податку, то при їх отриманні об'єкта оподаткування ПДВ не виникає.
Статтею 2 Бюджетного кодексу України визначено, що субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
Згідно з п.41 ч.1 ст.97 Бюджетного кодексу України у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі трансферти місцевим бюджетам як субвенція на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах.
Таким чином отримані КП "Комуненерго" кошти - є коштами цільового призначення на виконання цільових заходів і використані були виключно за призначенням.
Отже, судом першої інстанції зроблено правильний висновок, що при отриманні зазначеного цільового фінансування (субвенції) не мають місця операції з продажу, а тому не виникає зобов'язання по ПДВ. Разом з тим обкладення податком на додану вартість операцій з отримання коштів з бюджету на виконання цільових заходів Податковим кодексом України не передбачено.
Крім того у листі ДПА України від 08.06.2001р. № 7954/7/15-1116 та листі Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності від 21.09.2000 р. № 06-10/553, визначено, що зазначені кошти цільового фінансування надаються комунальним підприємствам для фінансової підтримки в цілях, інших, ніж державне регулювання цін, і до складу валового доходу не включаються, оскільки не мають ознак валового доходу.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про скасування податкового повідомлення-рішення №0000681500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 92823 грн. - за основним платежем та 23206 грн. - за штрафними фінансовими санкціями та податкове повідомлення-рішення №0000701500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 54775 грн. - за основним платежем та 13694 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями, тобто в частині заниження податкових зобов'язань внаслідок не включення до податкового зобов'язання по ПДВ коштів (субвенції з державного бюджету для місцевого бюджету на капітальний ремонт доріг та кошти місцевого бюджету), які надійшли до платника податків на виконання ремонту доріг на розрахунковий рахунок.
Стосовно податкових повідомлень-рішень №0000691500 від 24.05.2013 року, №0000701500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 39900 грн. - за основним платежем та 9975 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями, № 0000681500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 442 грн. - за основним платежем та 110 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями суд апеляційної інстанції зауважує наступне.
Так вказані грошові зобов'язання були визначені у зв'язку з віднесенням позивачем до складу податкового кредиту сум ПДВ по податкових накладних, отриманих від ПАТ «Південьзахідшляхбуд».
Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено податковий кредит як суму, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Згідно з п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Приписами п. 198.6 ст. 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.
Із аналізу вказаних вище правових норм, можливо дійти до висновку, що для отримання права на податковий кредит із сум податку на додану вартість, сплачених в ціні придбаного товару (робіт, послуг), платник податку на додану вартість повинен отримати належним чином оформлені податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у власній господарській діяльності.
Так, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту, згідно вимог пункту 198.2 статті 198 ПК України, вважається дата тієї події, що відбулася раніше дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг чи дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну (пункт 201.1 статті 201 ПК України).
Вимоги до оформлення податкової накладної визначені пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу, відповідно до якого у податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України); ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику (пункт 201.2 статті 201 ПК України).
Пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до вимог пункту 201.4 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця.
Так, Податковим кодексом України надано повноваження центральному органу виконавчої влади затверджувати форму та порядок заповнення податкової накладної.
У зв'язку з цим Наказом Міністерства фінансів України від 01 листопада 2011 року № 1379, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1333/20071, затверджено форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин).
У п. 3 вказаного Порядку визначено, що податкова накладна виписується у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Дата виписки податкової накладної заповнюється цифрами у такій послідовності: день місяця (дві цифри), місяць (дві цифри), рік (чотири цифри).
В силу п. 12.1 Порядку до розділу I податкової накладної вносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг, а саме у графу 2 - дата виникнення податкового зобов'язання у продавця, тобто здійснення будь-якої з подій, що сталася раніше, відповідно до вимог пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу;
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Суд апеляційної інстанції погоджується з доводами податкового органу, що податкові накладні видані ПАТ «Південьзахідшляхбуд» оформлені з порушенням вимог податкового законодавства. Зокрема:
- податкова накладна № 186 від 31.07.2012 р. Вказана податкова накладна виписана ПАТ «Південьзахідшляхбуд» на виконання умов договору № 4-1 «б»/126 від 05.07.2012 р., було здійснено надання послуг по капітальному ремонту дороги комунальної власності по вулиці Станіславського в м. Ізяслав на адресу КП «Комуненерго» згідно акту приймання виконаних будівельних робіт № 1 від 02.08.2012р., а податкову накладну виписано 31.07.2013р., тобто не настала перша подія на день складання податкової накладної;
- податкові накладні № 111 від 26.09.2012 р. на суму 10 000 грн., в т. ч. ПДВ 1666,67 грн. та № 112 від 26.09.2012 р. на суму 12940 грн., в т. ч. ПДВ 2156,67 грн., виходячи з оборотів по рахунку бухгалтерського обліку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками " за вересень 2012 р. право на податковий кредит по взаємовідносинам із ПАТ «Південьзахідшляхбуд» у вересні 2012 р. у КП "Комуненерго" виникає 13.09.2012 р. на суму 213748 грн., в т.ч. 35624,67 грн., тобто на вартість виконаних послуг, а податкові накладні виписані 26.09.2012 р.;
- податкова накладна №69 від 25.10.2012 р. на суму 101271 грн., в т. ч. ПДВ 16879 грн., згідно з оборотно-сальдовими відомостями по pax. 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками " обороти по ПАТ «Південьзахідшляхбуд» у жовтні 2012 р., право на податковий кредит по взаємовідносинам із ПАТ «Південьзахідшляхбуд» у жовтні 2012 р. у КП "Комуненерго" виникає 25.10.2012 р. на суму 130489 грн., в т.ч. ПДВ 21748,17 грн., та 29.10.2012 р. на суму 59176 грн., в т.ч. ПДВ 9862,67 грн., а платником сформовано податковий кредит на підставі отриманої податкової накладної № 69 від 25.10.2012 р. на суму 101271 грн., в т. ч. ПДВ 16879 грн.;
- податкова накладна № 49 від 03.12.12 на суму 368,0 грн., в т. ч. ПДВ 61,33 грн. Виходячи з вищезазначених оборотів по рахунку бухгалтерського обліку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками " за грудень 2012 р. право на податковий кредит по взаємовідносинам із ПАТ «Південьзахідшляхбуд» у грудні 2012 р. у КП "Комуненерго" виникає 12.12.2012 р. на суму 70272,0 грн.., вт. ч. ПДВ 11712 грн. та 27.12.12 р. на суму 35650,75 грн., в т. ч. ПДВ 5941,79 грн., а податкова накладна виписана 03.12.2012р., тобто раніше ніж була перша подія.
Також, в акті перевірки зазначено, що КП "Комуненерго" сформовано податковий кредит за січень 2013 р. за рахунок податкової накладної № 128 від 21.09.2012 р. на загальну суму 190440 грн., в т. ч. ПДВ 31740 грн.
Так податковим органом встановлено невідповідність інформації, наведеної в реєстрі отриманих та виданих податкових накладних за січень 2013 р. №9008424506 від 20.02.2013 р. та інформації, відображеної в Додатку 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» за січень 2013р. від 20.02.2013 р. за № 9008390206 та відповідно у декларації з ПДВ за січень 2013р.
Так, за даними реєстру податкова накладна № 128 від 21.09.2012 р. на загальну суму 190440 грн., в т. ч. ПДВ 31740 грн. не відображена у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних за січень 2013р.
За даними розшифровки Додатку 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» вказана податкова накладна включена до податкового кредиту за січень 2013 р.
Відповідно до п. 6 розділу І Наказу Міністерства фінансів України від 17.12.2012 р. № 1340 «Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та порядку його ведення» реєстр є основою для відображення зведених результатів обліку операцій з постачання та придбання товарів/послуг в податкових деклараціях з податку на додану вартість.
Згідно з п. 5 розділу І зазначеного Порядку у Реєстрі окремо обліковуються операції: з постачання товарів/послуг, які оподатковуються податком на додану вартість за основною чи нульовою ставкою, звільнених від оподаткування, тих, що не є об'єктом оподаткування, послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено за межами митної території України; з придбання товарів/послуг з метою використання у господарській діяльності платника для здійснення операцій, які оподатковуються податком на додану вартість за основною чи нульовою ставкою, звільнених від оподаткування, та тих, що не є об'єктом оподаткування, а також тих, які не призначаються для використання у господарській діяльності цього платника податку.
Відповідно до п. 201.6 ст. 201 ПК України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Згідно з п. 201.15 ст. 201 ПК України Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку.
Таким чином за даними декларації з ПДВ за січень 2013р. значення показника р. 17 «Усього податкового кредиту» Декларації становить 33233 грн. За даними реєстру отриманих та виданих податкових накладних за січень 2013 р. вказане значення становить 1493 грн.
Тобто, дані реєстру отриманих податкових накладних за січень 2013р. не відповідають даним, відображеним у декларації за січень 2013р.
Таким чином, позивачем в порушення Наказу Міністерства фінансів України від 17.12.2012 р. № 1340 «Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та порядку його ведення» невірно заповнено реєстр виданих та отриманих податкових накладних за січень 2013 р.
Крім того позивачем було сформовано податковий кредит за рахунок податкової накладної №128 від 21.09.2012 року, яка відповідно до акту перевірки оформлена з порушенням та стала підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення №0000691500 від 24.05.2013 року та податкового повідомлення-рішення № № 0000681500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 442 грн. - за основним платежем та 110 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Так судом апеляційної інстанції встановлено, що на виконання умов договору № 31/08/12 від 10.09.2012 р. ПАТ «Південьзахідшляхбуд» здійснено надання послуг по капітальному ремонту дороги комунальної власності по вулиці Станіславського в м. Ізяслав на адресу КП «Комуненерго» згідно акту приймання виконаних будівельних робіт № 3 від 13.09.2012 р, виходячи з оборотів по рахунку бухгалтерського обліку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" за вересень 2012 р. право на податковий кредит по взаємовідносинам із ПАТ «Південьзахідшляхбуд» у вересні 2012 р. у КП "Комуненерго", відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт №3 від 13.09.2012 року, виникає 13.09.2012 р. на суму 213748 грн., в т.ч. 35624,67 грн., тобто на вартість виконаних послуг, а податкова накладна виписана 21.09.2012 року. Відтак КП «Комуненерго» неправомірно віднесено до складу податкового кредиту за січень 2013 р. суму ПДВ в розмірі 31740 грн. по податковій накладній № 128 від 21.09.2012 р., оскільки право на такий кредит по взаємовідносинам із ПАТ "Південьзахідшляхбуд" у позивача виникає за вересень 2012 року.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Отже, платник податку, який не отримав податкову накладну, або отримав її з порушенням заповнення, має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. Таке звернення дає право отримувачу товарів (послуг) на включення сплачених постачальнику сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту.
Проте, проведеною перевіркою не виявлено, а посадовими особами не надано підтвердження звернення КП «Комуненерго» як отримувача до ПАТ «Південьзахідшляхбуд» (постачальника) стосовно порушення останнім порядку виписки податкових накладних, а саме не дотримання вимог п. 187.1. ст.187 ПК України.
До податкового органу позивач не подавав скаргу на постачальника - ПАТ «Південьзахідшляхбуд» щодо надання останнім податкових накладних із порушенням їх заповнення за звітні податкові періоди не надавались.
Отже податкові повідомлення-рішення №0000691500 від 24.05.2013 року, №0000701500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 39900 грн. - за основним платежем та 9975 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями, № 0000681500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 442 грн. - за основним платежем та 110 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями є протиправними, а тому позов в цій частині не підлягає задоволенню.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку про протиправність та скасування податкового повідомлення-рішення №0000681500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 92823 грн. - за основним платежем та 23206 грн. - за штрафними фінансовими санкціями та податкового повідомлення-рішення №0000701500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання у розмірі 54775 грн. - за основним платежем та 13694 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями. В іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
В силу пункту 3 частини 1 статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи встановлене порушення судом першої інстанції норм матеріального права, колегія суддів вбачає підстави для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
За таких обставин, відповідно до ст. 94 КАС України, поверненню з Державного бюджету України підлягає 2027,77 грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області задовольнити частково .
Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Комунального підприємства "Комуненерго" Ізяславської міської ради до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень, - скасувати, прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити частково.
1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000681500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання на суму 92823 (дев'яносто дві тисячі вісімсот двадцять три) гривень - за основним платежем та 23206 (двадцять три тисячі двісті шість) гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000701500 від 24.05.2013 року в частині визначення грошового зобов'язання на суму 54775 (п'ятдесят чотири тисячі сімсот сімдесят п'ять) гривень - за основним платежем та 13694 (тринадцять тисяч шістсот дев'яносто чотири) гривні - за штрафними (фінансовими) санкціями.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства "Комуненерго" Ізяславської міської ради судові витрати у сумі 2027 (дві тисячі двадцять сім) грн. 77 коп., шляхом безспірного списання органами Державної казначейської служби України з рахунків Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі "20" березня 2014 р. .
Головуючий Мельник-Томенко Ж. М.
Судді Ватаманюк Р.В.
Сторчак В. Ю.