Справа № 379/2378/13-ц
6/379/26/14
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.03.2014 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: Бабоїд О.М.,
за участю секретаря: Різник Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Тараща заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання , -
ВСТАНОВИВ:
Заявниця звернулася до суду з даною заявою, де зазначила наступне.
Рішенням Таращанського районного суду Київської області від 10.09.2010 року задоволено її позовні вимоги та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області провести перерахунок та виплату їй доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії відповідно до ч. 3 ст. 51 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 15 % від мінімальної пенсії за віком за період з 07.09.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішення суду не оскаржувалося, набрало законної сили та 23.09.2010 року їй було видано виконавчий лист зі строком пред'явлення до виконання до 22.09.2013 року. Виконавчий лист вона пред'явила для добровільного виконання до УПФУ в Таращанському районі.
В зв'язку з тим, що рішення Таращанського райсуду не виконано, вона звернулася до УПФУ у Таращанському районі із заявою про повернення виконавчого листа, який вона пред'явила до ВДВС Таращанського РУЮ. Проте, їй було відмовлено у відкритті виконавчого провадження, оскільки нею пропущено строк пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Вважає, що УПФУ в Таращанському районі не виконав вимоги ст. ст. 7, 15 ЗУ «Про звернення громадян», оскільки на її заяву не надано жодного роз'яснення щодо неналежності подання виконавчого листа до виконання, не повернення виконавчого листа чи повідомлення з приводу виконання судового рішення, що є поважною підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, так як такі обставини об'єктивно перешкоджали можливості подання нею виконавчого документа до належного державного виконавця.
Просить суд визнати поважною причину пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання та поновити строк пред'явлення виконавчого листа до виконання.
В судове засідання заявниця не з'явилася, про час та місце слухання справи належно повідомлена, проте надала суду заяву в якій зазначила, що просить суд розглядати справу у її відсутність, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник УПФУ в Таращанському районі в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, проте надав до суду заперечення в якому просить суд розглядати справу у його відсутність та відмовити заявнику в задоволенні його вимог з наступних підстав.
24.09.2010 року до УПФУ у Таращанському районі надійшла заява ОСОБА_1 прийняти на виконання виконавчий лист № 2-3010/10 від 10.09.2010 року про проведення їй перерахунку та виплати додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ст. ст. 51, 39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 08.09.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року з урахуванням виплачених сум.
Зазначене рішення суду управлінням виконано. 14.12.2010 року проведено перерахунок пенсії, в результаті якого було виплачено стягувачу заборгованість у січня 2011 року. З вересня 2010 року по жовтень 2011 року включно пенсія виплачувалась у розмірі, визначеному рішенням суду.
Це спростовує доводи заявниці про те, що управління ухиляється від виконання рішення суду.
23 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3491 «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2011 рік» .
Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. 39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог Закону України від 14.06.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету», яка набрала чинності з 23 липня 2011 року.
Також, відповідно до ст. 9 ЗУ „Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ за рахунок коштів Пенсійного фонду призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання та пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Виплати пенсій та доплат передбачених ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за рахунок коштів Пенсійного Фонду не передбачені.
Зокрема ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Починаючи з вересня 2011 року цільові кошти на Фінансування вищезазначених виплат на рахунки управління не перераховувались.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов»язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Згідно зі ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов»язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань.
Пенсійний фонд не є розпорядником бюджетних коштів.
Крім того, заявниця подала виконавчий лист до управління на виконання не з примусу, а в добровільному порядку. З заявою про повернення виконавчого листа звернулася лише 28.11.2013 року, могла би і раніше, одразу ж після того, як управління припинило виплачувати кошти, нараховані за рішенням суду, ніхто не забороняв.
Закони України та інші нормативно-правові акти, які приймає Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України публікуються у пресі, оголошуються по телебаченню, що дає можливість бути доступними широкому загалу. Управління вважає, що ОСОБА_1 мала змогу дізнатися про зміни, внесені в законодавство, якими визначено нові розміри пенсійних виплат з липня 2011 року та звернутися з заявою про повернення виконавчого листа ще до кінця 2011 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд встановив, що рішенням Таращанського районного суду Київської області від 10.09.2010 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області провести перерахунок та виплату їй доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії відповідно до ч. 3 ст. 51 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 15 % від мінімальної пенсії за віком за період з 07.09.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішення суду не оскаржувалося, набрало законної сили та 23.09.2010 року заявниці було видано виконавчий лист зі строком пред'явлення до виконання до 22.09.2013 року. Виконавчий лист вона пред'явила для добровільного виконання до УПФУ в Таращанському районі.
14.12.2010 року проведено перерахунок пенсії, в результаті якого було виплачено стягувачу заборгованість у січні 2011 року. З вересня 2010 року по жовтень 2011 року включно пенсія виплачувалась у розмірі, визначеному рішенням суду. Надалі, в зв'язку набранням чинності з 23 червня 2011 року ЗУ «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2011 рік» від 14.06.2011 року № 3491 виплату пенсії в розмірі відповідно до рішення суду, припинено.
02.12.2013 року заявниці на її заяву від 28.11.2013 року повернуто виконавчий лист без подальшого виконання.
16.12.2013 року заявниця в зв'язку з такими обставинами звернулася із заявою до ВДВС Таращанського РУЮ для примусового виконання рішення суду. Проте, ВДВС Таращанського РУЮ своєю постановою від 18.12.2013 року відмовило у відкритті виконавчого провадження в зв'язку з пропуском строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 371 ЦПК України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Посилання заявниці на те, що в зв'язку з не виконанням УПФУ в Таращанському районі вимог ст. ст. 7, 15 ЗУ «Про звернення громадян» пропустила строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання суд вважає не поважною причиною пропуску строку пред'явлення виконавчого листа, оскільки звернення заявниці до УПФУ в Таращанському районі про добровільне виконання рішення суду не є перешкодою для звернення виконавчого листа до примусового виконання рішення в порядку, визначеному ЗУ «Про виконавче провадження».
Крім того, заявниця мала можливість звернутися до ВДВС Таращанського РУЮ з виконавчим листом про примусове виконання з моменту припинення виплат по виконавчому листу, тобто з листопада 2011 року. Проте цього не зробила і доказів того, що перешкоджало їй це зробити суду не надала.
Питання щодо звернення судового рішення до виконання законодавчо закріплено КАС України та ЗУ «Про виконавче провадження», а не ЗУ «Про звернення громадян» на який посилається заявниця.
Суд вважає причину пропуску строку для подання виконавчого листа для примусового виконання неповажною, а заяву такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 197, 371 ЦПК України, ЗУ «Про виконавче провадження», -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1, боржник: управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Таращанський районний суд шляхом подачі в п'ятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги, а особою, без участі якої її постановлено, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий: О.М. Бабоїд