Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 березня 2014 р. № 820/1203/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Севастьяненко К.О.,
при секретарі судового засідання - Романенко Т.С.,
за участю представника відповідача - Шепетуха О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова до науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем" простягнення заборгованостіВ С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем", в якому з урахуванням уточнень, прийнятих судом, просить суд стягнути з науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем" суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник, на користь управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова в розмірі 17734,70 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне. Колишнім працівникам науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем" було призначено пенсію згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". Частка відшкодування відповідача за січень 2014 року, відповідно до "Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 24.03.2004р. № 372, складає 17734,70 грн. Вказана сума заборгованості відповідачем залишається несплаченою, у зв'язку з чим позивач просив стягнути вказану заборгованість в судовому порядку.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову надав письмові заперечення, в яких послався на те, що позов Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова, на його думку, є необґрунтованим в частині стягнення наукових пенсій з 23.01.2014 року, оскільки з цієї дати Український науково-дослідний інститут екологічних проблем ліквідовано шляхом перетворення в науково-дослідну установу "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем", яка є установою, що фінансується з бюджету, а тому виплата наукових пенсій здійснюється виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив суд у задоволенні позову в частині стягнення з науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем" суми заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник, на користь управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова після 23.01.2014 року відмовити, в іншій частині - позов визнав.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач, науково-дослідна установа "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем", пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набув статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, код 01018083, місцезнаходження: 61166, м. Харків вул. Бакуліна, буд. 6 та зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова.
Відповідно до долученого до матеріалів справи Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців судом встановлено, що Український науково-дослідний інститут екологічних проблем (далі - УкрНДІЕП) ліквідовано шляхом перетворення в науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем".
Матеріалами справи підтверджено, що згідно Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.10.13 р. №425 про припинення державного підприємства "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" шляхом його перетворення в науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" та передавального акту матеріальних цінностей від 08.01.2014 р. відповідача визначено правонаступником всіх майнових і немайнових прав та обов'язків УкрНДІЕП з моменту внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру підприємств, установ і організацій України.
Державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 23.01.2014 року, про що свідчить відповідний штамп державного реєстратора на статуті науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем".
Колишнім працівникам Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем ("УкрНДІЕП"), правонаступником якого є науково - дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", відповідно до наявних в матеріалах справи довідок була нарахована пенсія на підставі ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Згідно з п.4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 р., у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки відповідач є правонаступником Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем ("УкрНДІЕП"), то він має встановлений законом обов'язок відшкодовувати позивачу витрати на виплату наукових пенсій пенсіонерам, право на призначення пенсій у яких виникло в зв'язку з їх працею на вказаному підприємстві.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача, викладені у запереченнях проти позову, з огляду на наступне.
Як зазначено судом, відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується за рахунок коштів державного бюджету для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетна установа - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Відповідно до довідки управління державної казначейської служби України в Дзержинському районі м. Харкова Харківської області № 05-23/178 від 04.03.2014 р. науково-дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", код ЄДРПОУ 01018083, є одержувачем бюджетних коштів та фінансується з державного бюджету цільовим призначенням за кодом економічної класифікації 2281 та має бюджетний рахунок, відкритий в УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області.
Згідно з пунктом 38 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач є одержувачем бюджетних коштів, не має статусу бюджетної установи, а отже, відповідно до положень Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, для науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем" як для інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, при цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом
Пунктом 2 Порядку передбачено, що фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року (далі Порядку), за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно з п. 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Згідно розрахунку суми заборгованості щодо відшкодування витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумами пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумами пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, заборгованість науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем" за січень 2014 року становить 17734,70 грн.
Управлінням Пенсійного фонду в Дзержинському районі м. Харкова згідно наявного у справі супровідного листа № 326-03/26 від 13.01.2014 року за січень 2014 року, були направлені відповідачу повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між розміром пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Вказані повідомлення були отримані відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи на вказаному супровідному листі, в судовому порядку відповідачем повідомлення не оскаржені.
Проте, як встановлено судом та представником відповідача в судовому засіданні не заперечувалось, суми заборгованості по відшкодуванню різниці у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників за січень 2014 року в сумі 17734,70 грн. відповідачем не сплачені, що підтверджується карткою особового рахунку науково-дослідної установи "Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем".
Пунктом 8 Порядку визначено, що у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд зазначає, що представником відповідача в судовому засіданні визнано обов'язок відшкодувати органу ПФУ різницю у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників за період до 22.01.2014 року включно, що відповідно до поденного розрахунку спірної суми заборгованості наданого представником позивача складає 12585,92 грн.
Частиною 1 ст. 136 КАС України передбачено, що відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 112 КАС України суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Суд зазначає, що визнання представником відповідача позову в частині позовних вимог не суперечить закону, не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, із урахуванням вищевикладених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова до науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" про стягнення суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між розміром пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за січень 2014 року у загальній сумі 17734,70 грн. є обґрунтованими, та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова до науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" (код ЄДРПОУ 01018083, м. Харків, вул. Бакуліна, 6, 61166) на користь управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова (61166, м.Харків, пр.Леніна, 40, р/р 256073012098 в ХОУ ВАТ "Державний ощадбанк України", МФО 351823, код ЄДРПОУ 22655247) заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, за січень 2014 року в сумі 17 734,70 грн. (сімнадцять тисяч сімсот тридцять чотири грн. 70 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 19.03.2014 року.
Суддя К.О. Севастьяненко