Рішення № 37698560, 11.03.2014, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
11.03.2014
Номер справи
920/1978/13
Номер документу
37698560
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11.03.2014 Справа № 920/1978/13

За позовом: Прокурора м. Суми в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Сумській області, м. Суми

до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Тростянецьагроспецбуд», м. Тростянець Сумської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Тростянецької міської ради, м. Тростянець Сумської області

про стягнення 298 928 грн. 04 коп.

Головуючий суддя В.Л.Котельницька

Суддя С.В.Заєць

Суддя П.І.Левченко

Представники сторін:

від позивача - Д.М.Матюха (довіреність № 10/-08 від 08.01.2014)

від відповідача - не прибув

від третьої особи - не прибув

прокурор - І.Ю.Корольова

За участю секретаря судового засідання - І.М.Петрович

Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь Тростянецької міської ради шкоду, заподіяну внаслідок самовільного використання підземних вод у розмірі 298928 грн. 04 коп., а також покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору.

03.12.2013 до суду надійшла заява представника позивача (вхідний реєстраційний № 16626) про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить суд стягнути з Приватного акціонерного товариства «Тростянецьагроспецбуд» (Сумська область, м. Тростянець, вул. Шевченко, буд. 120 а, ідентифікаційний код - 03581440) завдану шкоду за самовільне використання підземних вод в доход місцевого бюджету Тростянецької міської ради (код бюджетного призначення платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), р/р 33111331700389, код ОКПО 37344688, МФО 837013, в ГУДКСУ у Сумській області) в сумі 298 928,04 грн., для подальшого перерозподілу між бюджетами відповідних рівнів з врахуванням вимог ст.ст. 10, 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та п. 7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, а саме: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати до Державного бюджету України та 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати в доход місцевого бюджету.

Відповідач подав до суду заперечення б/н б/д на позовну заяву, в яких вказує, що право спеціального водокористування у разі закінчення строку спеціального водокористування не припиняються автоматично, для цього необхідне рішення органу, що видав дозвіл на спеціальне водокористування. Проте вказане рішення прийнято не було, а отже право на спеціальне водокористування не припинялося. Крім того відповідач вказує, що підземна вода із артезіанської свердловини, яка знаходиться на території підприємства, використовується для забезпечення водопостачання населення, а саме мешканців житлових будинків, які не мають технічної можливості отримувати воду з інших джерел, а тому ПАТ «Тростянецьагроспецбуд» об'єктивно не могли припинити свою діяльність.

Позивачем були подані заперечення на відзив відповідача (вхідний реєстраційний № 1556 від 03.02.2014), в яких сторона наполягає на своїх вимогах та зазначає, що відповідач не мав правових підстав використовувати водні ресурси без відповідного спеціального дозволу.

Також представником позивача було подане клопотання б/н від 23.01.2014 про долучення до матеріалів справи уточненого розрахунку розміру заподіяної відповідачем шкоди з урахуванням описки при складанні попереднього розрахунку.

Від представника відповідача до суду надійшло клопотання (вхідний реєстраційний № 2697 від 25.02.2014) про долучення до матеріалів справи копії звіту про використання води, копії листа Тростянецької районної ради щодо водопостачання житлових будинків.

В дане судове засідання представник відповідача не прибув, про причини неявки суд не повідомив.

Від третьої особи будь-яких пояснень стосовно предмету спору до суду не надходило, її повноважний представник неодноразово не з'являвся у судові засідання.

Відповідно до приписів ст. 75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглядати справу за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд встановив:

28.08.2013 начальником Державної екологічної інспекції у Сумській області було видано направлення № 257/02-16 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ПрАТ «Тростянецьагроспецбуд», код ЄДРПОУ 03581440, що знаходиться за адресою: Сумська область, м. Тростянець, вул. Шевченка, 120-а.

У період з 28.08.2013 по 18.09.2013 Державною екологічною інспекцією у Сумській області було проведено планову перевірку дотримання Приватним акціонерним товариством «Тростянецьагроспецбуд» вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, в результаті якої встановлено, що водозабезпечення господарсько-питних потреб підприємства здійснюється за рахунок артезіанської свердловини глибиною 150 м, дебетом - 6м3/год., яка знаходиться на території підприємства. При цьому, термін дії дозволу на спеціальне водокористування, виданого відповідачу Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області № УКР-3132-СУМ закінчився 20.02.2012 та не був продовжений. Відтак, Приватне акціонерне товариство «Тростянецьагроспецбуд» у період з 20.02.2012 здійснювало забір води без наявності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.

За наслідками перевірки Державною екологічною інспекцією у Сумській області складено відповідний акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, припис № 206/02-16 від 18.09.2012, протокол від 31.10.2013 №04635 про адміністративне правопорушення відносно посадової особи відповідача - директора ПрАТ «Тростянецьагроспецбуд» В.І.Коломійця та постанову від 31.10.2013 №04635 про накладення на вказану посадову особу адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн., який було повністю сплачено 07.11.2013 відповідно до квитанції № 19/19.

На підставі матеріалів проведеної перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сумської області, відповідно до приписів Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783 здійснено розрахунок розмірів збитків, які були заподіяні державі внаслідок самовільного використання підземних вод ПрАТ «Тростянецьагроспецбуд», розмір яких становить 298928,04 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи письмовим розрахунком.

Листом №2688/02-19 від 05.11.2013 Державна екологічна інспекція у Сумській області направила прокурору Сумської області копії акту перевірки, матеріали адміністративної справи та розрахунку завданих Приватним акціонерним товариством «Тростянецьагроспецбуд» збитків для вжиття заходів прокурорського реагування.

Відповідач в добровільному порядку заподіяну шкоду не відшкодував, що і слугувало підставою для звернення прокурора м. Суми з позовом у даній справі.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Відповідно до ст. 1 Водного кодексу України, водокористування - це використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно з положеннями статей 44, 49 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Пунктом «з» частини 2 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.

Відповідно до частини 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Матеріалами справи, зокрема, актом Державної екологічної інспекції у Сумській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами підтверджено, що відповідач здійснював спеціальне водокористування - забір води для господарсько-питних потреб.

При цьому, в період з 20.02.2012 по 18.09.2013 спеціальне водокористування здійснювалось Приватним акціонерним товариством «Тростянецьагроспецбуд» без відповідного дозволу, чим порушено вимоги ст. ст. 44, 49 Водного кодексу України, оскільки термін дії дозволу на спеціальне водокористування, виданого відповідачу Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області 20.02.2008 № УКР-3132-СУМ закінчився 20.02.2012 та не був продовжений.

З приводу твердження відповідача про те, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Сумській області в порядку вимог ст.56 Водного кодексу України не приймалось жодного рішення щодо припинення права відповідача на спеціальне водокористування, судова колегія зазначає наступне.

В силу приписів статей 55, 56 Водного кодексу України закінчення строку спеціального водокористування не означає автоматичного припинення права водокористувача на спеціальне водокористування, оскільки таке право припиняється за рішенням органу, що видав дозвіл на спеціальне водокористування.

Отже, закінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування за відсутності рішення органу, що його видав, про припинення права відповідача на спеціальне водокористування не позбавляє останнього можливості продовжити строк спеціального водокористування у встановленому чинним законодавством порядку. У свою чергу, дії відповідача з використання вод після закінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування без його продовження вважаються самовільним водокористуванням та є порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а шкода, завдана державі такими діями підлягає відшкодуванню у визначених законодавством розмірах та порядку.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води) встановлюється Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.

Відповідно до п. 9.1 Методики розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), здійснюється за формулою Зсам = = 100 х W х Тар, де W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води));Тар- розмір, грн./100 куб.м, аналогічний ставці збору за спеціальне використання води, встановленої статтею 325 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення.

Пунктом 9.2. Методики визначено, що фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завіреної печаткою.

Згідно з даними статистичної звітності за період з 20.02.2012 по 18.09.2013 відповідачем було витрачено 6634 куб.м. води.

Саме на підставі вказаної даних відповідача та за формулою, визначеною пунктом 9.1. Методики державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сумської області було здійснено розрахунок розміру збитків, заподіяної Приватним акціонерним товариством «Тростянецьагроспецбуд» державі самовільним водокористуванням, та визначено, що такий становить 298928,04 грн.

За таких обставин, колегія суддів визнає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

При цьому, статтею 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є, зокрема, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.

Згідно з п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Відповідно до пункту п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Враховуючи наведені положення законодавства, господарський суд дійшов висновку про стягнення з відповідача шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, шляхом її стягнення до місцевого бюджету Тростянецької міської ради для подальшого перерозподілу між бюджетами відповідних рівнів.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Позивачем надані необхідні документи в обґрунтування позовних вимог, зокрема щодо наявності факту спричинення шкоди навколишньому природному середовищу, правомірності та обґрунтованості розрахованої суми нанесеної неправомірними діями відповідача збитків.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог прокурора та позивача та про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Тростянецьагроспецбуд» (Сумська область, м. Тростянець, вул. Шевченко, буд. 120 а, ідентифікаційний код - 03581440) завдану шкоду за самовільне використання підземних вод в доход місцевого бюджету Тростянецької міської ради (код бюджетного призначення платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), р/р 33111331700389, код ОКПО 37344688, МФО 837013, в ГУДКСУ у Сумській області) в сумі 298928 грн. 04 коп., для подальшого перерозподілу між бюджетами відповідних рівнів з врахуванням вимог ст.ст. 10, 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та п. 7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, а саме: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати до Державного бюджету України та 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати в доход місцевого бюджету.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Тростянецьагроспецбуд» (Сумська область, м. Тростянець, вул. Шевченко, буд. 120 а, ідентифікаційний код - 03581440) в доход Державного бюджету (р/р 31218206783002, отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593) 5978 грн. 56 коп. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17.03.2014.

Головуючий суддя В.Л.Котельницька

Суддя С.В.Заєць

Суддя П.І.Левченко