ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" березня 2014 р.Справа № 916/3086/13
За позовом: Об'єднання садоводів масиву "НАДІЯ";
До відповідача: Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго"
про скасування рішення комісії
Суддя Погребна К.Ф.
В судових засіданнях приймали участь представники:
Від позивача: Івашкова Н.Є. - довіреність;
Тищенко Ю.С. - довіреність;
Лисак В.Я. на підставі довідки та паспорту;
Від відповідача: Дзиговська С.М. - довіреність.
Дегодій І.М. - довіреність;
В судовому засіданні 11.03.2014р. приймали участь представники:
Від позивача: Івашкова Н.Є. - довіреність;
Лисак В.Я. на підставі довідки та паспорту;
Від відповідача: Дзиговська С.М. - довіреність.
Дегодій І.М. - довіреність;
Суть спору: Об'єднання садоводів масиву "Надія" (надалі - ОСМ "Надія", позивач) звернулося до публічного акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" (далі - ПАТ «Одесаобленерго», відповідач), про скасування рішень комісії, оформлених протоколами №62/1, №62/2 та №62/3 від 15.10.2013 р.
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСМ "Надія" посилається на те, що складені акти про порушення № 020888, №020890, №020889 не містять підстав для проведення перевірки, відсутність у постачальника підстав для проведення експертних досліджень, одже в актах не зазначено про те, що позивач не згодний з виявленими порушеннями, експертне дослідження лічильників відбулося без присутності представника власника розрахункових засобів обліку, розрахунок вартості недорахованої електричної енергії проведений постачальником не з контрольного огляду розрахункових засобів обліку а з технічної перевірки, фіксація як виявленого порушення так і пакування знятих розрахункових засобів обліку відбувалося без освітлення, що не дозволило представникам позивача розгледіти як встановлені пломби на пакетах, в які були поміщені зняті розрахункові засоби обліку так і складені документи, загалом, на думку позивача, відповідач не тільки безпідставно звинуватив ОСМ "Надія" у порушенні ПКЕЕ, а й не вірно розрахував обсяг та вартість недоврахованої електричної енергії.
Ухвалою суду від 11.11.2013р. позовну заяву ОСМ "Надія" прийнято до розгляду, порушено провадження по справі №916/3086/13 та призначено до розгляду в засіданні суду на 27.11.2013 р.
20.12.2013 р. згідно розпорядження Голови господарського суду Одеської області від 20.12.2013 року, у зв'язку з перебуванням судді Погребної К.Ф. на лікарняному, справу №916/3086/13 передано на розгляд судді господарського суду Одеської області Д'яченко Т.Г., якою справу № 916/3086/13 було прийнято до свого провадження, розгляд справи призначено на 22.01.2014 р.
23.12.2013 р. згідно розпорядження Голови господарського суду Одеської області від 23.12.2013 року, у зв'язку з виходом судді Погребної К.Ф. з лікарняного, справу №916/3086/13 передано на розгляд судді господарського суду Одеської області Погребній К.Ф., справу № 916/3086/13 прийнято до свого провадження, розгляд справи призначено на 22.01.2014 р.
17.02.2014 р. на підставі розпорядження Голови господарського суду Одеської області Волкова Р.В. від 17.02.2014р., у зв'язку з перебуванням судді Погребної К.Ф. на навчанні в Інституті підготовки професійних суддів України, справу № 916/3086/13 передано на розгляд судді Цісельському О.В., справу №916/3086/13 прийнято до провадження, призначено справу до розгляду в засіданні суду на 04.03.2014 р.
враховуючи повернення судді Погребної К.Ф. з навчання, розпорядженням голови госопдарського суду Одеської області, справу №916/3086/13 було передано на розгляд судді Погребній К.Ф., яка своєю ухвалою від 04.03.2014р. прийняла справу до свого розгляду.
Відповідач позов не визнав, скориставшись процесуальним правом, передбаченим ст. 59 ГПК України надав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У відзиві на позов ПАТ «Одесаобленерго» просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСМ "Надія", відзначаючи, що наведені позивачем твердження є такими, що суперечать дійсним обставинам справи. В заперечення доводів позивача щодо порушення ПАТ «Одесаобленерго» при складенні актів п. 6.41. ПКЕЕ, відповідач зазначає, що норми спеціального законодавства не містить обов'язкової вимоги щодо необхідності відображенні при складенні акту в останньому будь-яких інших даних, крім тих, що наведені у додатку 3 до Методики, а у відповідних графах актів № 020888, №020890, №020889 міститься як посилання на виявлене порушення, так і вказівка на вихідні дані, на підставі яких здійснювався розрахунок недорахованої електроенергії, яка була спожита позивачем, необхідність відображення такої інформації як підстав проведення перевірки п. 6.41 ПКЕЕ не передбачено. Акти № 020888, №020890, №020889 складені в присутності уповноважених представників споживача, які пересвідчившись у виявленому порушенні без жодних на то заперечень чи зауважень підписали складені акти. Загалом ПАТ „Одесаобленерго" відзначає про те, що його працівниками правомірно проведено перевірку та зафіксовано за її наслідками в акті виявлені порушення, а відтак, у відповідності до чинного законодавства донараховано вартість електричної енергії за актом про порушення №020888 в розмірі 242 498,95 грн., за актом про порушення №020890 в розмірі 246 060,88 грн., за актом про порушення №020889 в розмірі 248256,26 грн. При цьому відповідач вважає, що по суті порушення, зазначеного в рішеннях комісії від 15.10.2013 р., жодних доводів позивач не наводить, звертаючи увагу суду лише на оформлення результатів перевірки.
10.12.2013 р. позивачем заявлено письмове клопотання про виклик у судове засідання посадової особи для надання пояснень начальника територіального підрозділу НКРЕ у Одеській області Старостіна О.Л. у задоволенні якого (клопотання) відмовлено у зв'язку з тим, що названа особа висловила свою думку з приводу спірних правовідносин в листі.
Також, 10.12.2013 р. позивачем заявлено письмове клопотання про виклик у судове засідання експертів Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Вороніна А.О., Факторовича В.Є., у задоволенні якого (клопотання) судом також було відмовлено з підстав відсутності належних обґрунтувань необхідності виклику вказаних вище по тексту осіб.
В задоволені вищезазначених клопотань судом було відмовлено також з огляду на їх не обґрунтованість.
В судових засіданнях в порядку ст. 77 ГПК України проголошувалась перерва з 10.02.2014р. до 18.02.2014р. та з 04.03.2014р. до 11.03.2014р.
У судовому засіданні 11.03.2014р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
20.02.2006 року між ПАТ «Одесаобленерго» та ОСМ "Надія" укладено договір про постачання електричної енергії № 206 (далі -Договір).
Відповідно до п. 9.4. договору цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2006 р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або про перегляд його умов.
Оскільки, як вбачається з наявних матеріалів справи, жодною стороною не було заявлено про припинення дії вказаного договору або його перегляд, договір є діючим на момент спірних правовідносин.
ПАТ «Одесаобленерго» згідно з п. 2.2. Договору, зобов'язується постачати споживачу електроенергію у відповідності до умов Договору, а останній, згідно з п. 2.3. Договору, зобов'язується додержуватися його вимог, оплачувати постачальнику електричної енергії її вартість згідно з умовами цього Договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами.
Сторонами по справі погоджено перелік об'єктів споживача, на які здійснюється постачання електричної енергії за договором про постачання електричної енергії № 206 від 20.02.2006 р., зокрема: трансформаторна підстанція №637, трансформаторна підстанція №634, трансформаторна підстанція №633, трансформаторна підстанція №635.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.05.2013 р., в ході проведення перевірки трансформаторної підстанції №633 Споживача розташованої за адресою: Одеська область, Роздільнянський район, село Христинівка на предмет дотримання правил користування електричною енергією уповноваженими представниками ПАТ «Одесаобленерго» було виявлено порушення вимог цих Правил, а саме «внесення конструктивних змін до схеми приладу обліку електроенергії СТ - ЭА08 №008322 в верхньому правому куті на розрахунковому засобі обліку встановлений магніт». Про виявлене порушення представниками відповідача було складено акт про порушення № 020888 від 14.05.2013р., який було підписано чотирма представниками ПАТ «Одесаобленерго» та безпосередньо представниками позивача Головою Правління Лисак В.Я., енергетиком Мотіним М.М., жодних заперечень чи зауважень представниками Споживача з приводу виявленого та зафіксованого порушення до акту не внесено.
За результатами перевірки трансформаторної підстанції №634 було виявлено порушення вимог цих Правил, а саме «внесення конструктивних змін до схеми приладу обліку електроенергії СТ - ЭА08 №007941 (встановлений геркон відключаючий рахівний механізм приладу обліку». Про виявлене порушення представниками відповідача було складено акт про порушення № 020890 від 14.05.2013р., який було підписано тими ж представниками ПАТ «Одесаобленерго» та тими ж представниками позивача Головою Правління Лисак В.Я., енергетиком Мотіним М.М., жодних заперечень чи зауважень представниками споживача з приводу виявленого та зафіксованого порушення до акту не внесено.
За результатами перевірки трансформаторної підстанції №632 було виявлено порушення вимог цих Правил, а саме «внесення конструктивних змін до схеми приладу обліку електроенергії СТ - ЭА08 №009566 (встановлений гекон відключаючий рахівний механізм приладу обліку». Про виявлене порушення представниками відповідача було складено акт про порушення № 020889 від 14.05.2013р., який було підписано тими ж представниками ПАТ «Одесаобленерго» та тими ж представниками позивача Головою Правління Лисак В.Я., енергетиком Мотіним М.М., жодних заперечень чи зауважень представниками споживача з приводу виявленого та зафіксованого порушення до акту не внесено.
В силу приписів п. 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. № 28 (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - ПКЕЕ), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.10.2013 р. комісією ПАТ „Одесаобленерго" було розглянуто акти про порушення № 020888 від 14.05.2013р., № 020889 від 14.05.2013р., № 020890 від 14.05.2013р., та прийнято рішення, оформлені протоколами №62/1, №62/2 та №62/3 від 15.10.2013 р. згідно яких до позивача було застосовано оперативно - господарські санкції у вигляді нарахування до сплати обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії за актом про порушення № 020888 від 14.05.2013р. в розмірі 242 498,95 грн., за актом про порушення № 020889 від 14.05.2013р. в розмірі 248 256,26 грн., за актом про порушення № 020890 від 14.05.2013р. в розмірі 246 060,88 грн.
За переконанням позивача, рішення комісії ПАТ «Одесаоблерего» з розгляду актів про порушення № 020888 від 14.05.2013р., № 020889 від 14.05.2013р., № 020890 від 14.05.2013р., оформлені протоколами №62/1, №62/2 та №62/3 від 15.10.2013 р., про застосування до ОСМ «Надія» оперативно-господарських санкцій у вигляді нарахування до сплати обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії не відповідає вимогам чинного законодавства. Так, позивач наголошує, що відповідач не тільки безпідставно звинуватив ОСМ "Надія" у порушенні ПКЕЕ, а й не вірно розрахував обсяг та вартість недорахованої електричної енергії.
Викладені обставини, на думку позивача, свідчать про невідповідність рішень ПАТ «Одесаобленерго» про застосування оперативно-господарських санкцій оформлених протоколами №62/1, №62/2 та №62/3 від 15.10.2013 р, вимогам чинного законодавства, що й зумовило звернення ОСМ «Надія» до суду із даними позовними вимогами.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи документи, подані сторонами докази та викладені правові позиції, суд вважає заявлені позивачем вимоги необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступні положення чинного законодавства.
Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України). Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст. 193 ГК України, ст. 525 ЦК України).
Відповідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини першої ст. 275 ГК України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергія) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно зі ст. ст. 26, 27 Закону України „Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушенням в електроенергетиці є зокрема порушення правил користування енергією.
Відповідно до частини 2 статті 217 ГК України у сфері господарювання застосовуються такі види санкцій: відшкодування збитків, штрафні санкції, оперативно-господарські санкції. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. (ч.1 ст.218 ГК України).
Статтею 235 ГК України передбачено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Відповідно до ст. 236 ГК України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, в числі яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо. Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
У відповідності до ч. 2 ст. 237 ГК України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
При цьому, згідно з положеннями п. 4.2.3 договору про постачання електричної енергії № 206 від 20.02.2006 р. Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562, що діяли протягом споживання електричної енергії із порушенням, до яких в тому числі відноситься і інші дії споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку, зокрема шляхом конструктивної зміни схеми приладу обліку електроенергії.
В силу положень п. 6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
Положеннями п. 6.41 Правил користування електричною енергією передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Згідно з положеннями п. 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Отже, зі змісту наведених положень законодавства України вбачається, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією, яка застосовується до споживача електричної енергії у випадку допущення ним порушень визначених умовами договору та положень діючого законодавства у галузі електроенергетики.
При цьому, суд зазначає, що єдиною визначеною законом підставою для застосування оперативно-господарської санкції є доведений в установленому законом порядку факт протиправної поведінки порушника, доказом якої є відповідний акт про порушення правил користування електричною енергією.
Одним із таких порушень, факт вчинення якого є безумовною підставою для застосування до порушника оперативно-господарських санкцій, відповідно до положень Правил користування електричною енергією, і який, за переконанням відповідача було вчинено з боку позивача, є «внесення конструктивних змін в схему розрахункових приладів обліку СТ-ЭА №007941, СТ-ЭА №009566, СТ-ЭА №008322 встановлених в трансформаторних підстанціях №632, №634, №633 Споживача шляхом встановлення герконів, що відключають рахівні механізми вказаних вище по тексту розрахункових приладів обліку».
З огляду на викладене, господарський суд вважає за необхідне надати правову оцінку актам про порушення № 020888 від 14.05.2013р., № 020889 від 14.05.2013р., № 020890 від 14.05.2013р., як доказу вчинення позивачем визначених у даних документах порушень правил користування електричною енергією.
Відповідно до п. 3.2. Правил користування електричною енергією, відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору.
Загальними положеннями правил користування електричної енергії наведено поняття засобу обліку - це засоби вимірювальної техніки, у тому числі лічильники, трансформатори струму та напруги, кола обліку, які використовуються для визначення обсягу електричної енергії та величини споживання електричної потужності.
Як вбачається з акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, який є додатком №7 до договору про постачання електричної енергії №206 від 20.02.2006 р., у Споживача на балансі: трансформаторна підстанція №637, трансформаторна підстанція №634, трансформаторна підстанція №633, трансформаторна підстанція №635 і все електрообладнання, яке підключене до вказаних трансформаторних підстанцій, зокрема розрахункові прилади обліку встановлені в наведених трансформаторних підстанціях СТ-ЭА №007941, СТ-ЭА №009566, СТ-ЭА №008322, внутрішні та зовнішні електромережі на території споживача, тощо.
Власне, з наведеного слідує, що відповідальність за технічний стан утримуваних на балансі електроустановок покладається безпосередньо на самого Споживача - позивача у даній справі.
Положеннями п. 3.34 вказаних Правил передбачено, що будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються.
З огляду на вищенаведені приписи законодавства, будь-які роботи, пов'язані зокрема із порушенням схеми розрахункового засобу обліку електричної енергії потребують оформлення двостороннього акту, який підписується повноважними представниками електропостачальної організації та споживача. Такий актє єдиним належним доказом проведення будь - яких робіт у відповідності до положень Правил користування електричною енергією.
Як вбачається з матеріалів дійсної справи жодних двосторонніх погоджень щодо зміни схеми розрахункових засобів обліку сторонами не складалося, втім при проведенні перевірки ПАТ «Одесаобленерго» виявлено зміну схеми розрахункових приладів обліку, а саме внесення конструктивних змін шляхом встановлення герконів, що вказує на невідповідність принципіальної схеми заводу виробника тій, яка виявлення у споживача та є порушенням правил користування електричною енергією, про що відображено у актах про порушення №020888, №020890, №020889.
Складені за результатом перевірки акти про порушення №020888, №020890, №020889, як того вимагають вищенаведені вимоги п. 6.41 Правил користування електричною енергією, містять виклад змісту допущеного позивачем порушення із посиланням на відповідний пункт даних Правил (п. 10.2.9, який вказує на обов'язок споживача забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів обліку електричної енергії відповідно до вимог нормативно - технічних документів та паспортних даних заводу виробника відповідних засобів обліку та п.3.2 відповідно до якого відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору).
Акти про порушення №020888, №020890, №020889 було підписано чотирма представниками ПАТ «Одесаобленерго» та безпосередньо представниками позивача Головою Правління Лисак В.Я., енергетиком Мотіним М.М., жодних заперечень чи зауважень представниками споживача з приводу виявленого та зафіксованого порушення до акту останніми не внесено, що в будь-якому разі надає актам про порушення дійсності.
Підсумовуючи вищевикладені обставини, господарський суд зазначає, що перевірка дотримання позивачем Правил користування електричної енергії, за результатами якої було складено акти про порушення №020888, №020890, №020889 здійснювалась в присутності безпосередньо Голови Правління Лисака В.Я., енергетика Мотіна М.М., у зв'язку з чим, вищезазначені акти про порушення слід визнати належними та допустимим доказами вчинення позивачем порушення Правил користування електричною енергією.
Протилежні доводи позивача, з огляду на вищенаведені висновки суду, є неспроможними та необґрунтованими, у зв'язку з чим, відхиляються господарським судом.
Як було зазначено вище по тексту рішення, відповідно до п. 6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656, надалі Методика.
Згідно з п.1.1 наведеної Методики, остання встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Пунктом 2.1. Методики передбачено, що остання застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією та в разі виявлення таких порушень Правил користування електричною енергією, зокрема, пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку.
У відповідності до п. 2.5 Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2.1. цієї Методики, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу визначається за формулою 2.4., як власне і зазначене в протоколах ПАТ «Одесаобленерго», з застосуванням таких вихідних даних передбачених договором як сумарна потужність споживача зменшена до пропускної спроможності дооблікового автомату, оскільки останній був встановлений з номіналом меншим за дозволену потужність відповідно до додатку №2 до договору від 20.02.2006 р. помножена на режим роботи об'єкту (24 години на добу) та коефіцієнт використання 0,75.
При цьому, потужність визначено як дозволена потужність для даної точки обліку, яка передбачена договором та зменшена до пропускної спроможності дооблікового автомату, оскільки у представників постачальника електричної енергії був відсутній доступ до всіх струмоприймачів споживача, як то вбачається з п.5 актів про порушення №020888, №020890, №020889.
На підставі вище зазначених норм відповідачем нараховано позивачу за актом про порушення №020888 суму вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 242 498,95 грн., за актом про порушення №020890 суму вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 246 060,88 грн., за актом про порушення №020889 суму вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 248 256,26 грн. за період з 22.05.2011 р. (дата останньої перевірки розрахункового засобу обліку) по 14.05.2013 р.
Дійсно, як зазначено позивачем, акти про порушення №020888, №020890, №020889 не містять заперечень представників ОСМ «Надія» (Голови Правління Лисака В.Я. та енергетика Мотіна М.М.) з виявленими та зафіксованими порушеннями правил користування електричною енергією, втім враховуючи те, що внесенню конструктивної зміни схеми розрахункових засобів обліку, шляхом встановлення пристроїв непередбачених заводом виробником передували дії щодо проникнення до механізму розрахункових засобів обліку, тому ПАТ «Одесаобленерго» цілком обґрунтовано замовлено експертне дослідження встановлених пломб, оскільки останні встановлюються постачальником електричної енергії, заводом виробником/державним повірителем (Держспоживстандарт), зокрема задля недопущення такого проникнення до механізму розрахункових засобів обліку, адже неозброєним оком без використання спеціального обладнання (зокрема, мікроскопу) та порівняльних зразків виявити пошкодження пломб досить складно.
Положеннями частини 2 п. 3.30 Правил передбачено, що експертиза засобу обліку в частині дослідження матеріалів, речовин, з яких виготовлені засіб обліку та/або пломби, здійснюється спеціалізованими організаціями, які мають право на виконання таких робіт. Числові та описові дані, отримані під час експертизи, висновки зазначаються у відповідному документі.
Проведення експертного дослідження здійснюється з урахуванням положень ЗУ «Про судову експертизу» та Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.01.1998 р. №53/5 у редакції Наказу Міністерства юстиції від 26.12.2012 р. №1950/5, надалі Інструкція.
Відповідно до п.1.8. наведеної Інструкції підставою для проведення експертного дослідження є письмова заява (лист) замовника (юридичної або фізичної особи) з обов'язковим зазначенням його реквізитів, з переліком питань, які підлягають розв'язанню, а також об'єктів, що надаються.
З висновку ОНДІСЕ №2882/05 від 27.06.2013 р. здійсненого за результатом проведеного експертного дослідження слідує, що пломби №5205211, №6082891, №51095458, №17282570 (про встановлення вказаних пломб свідчать акти про пломбування №537 від 10.08.2007 р., №1447 від 24.07.2009 р.) піддавалися термічному впливу, порушені та повторно навішені в місцях попереднього встановлення.
За результатом проведення експертних досліджень пломб Держспоживстандарт експертами складені висновки №2736/05 від 20.06.2013 р., №2735/05 від 21.06.2013 р., №2734/05 від 27.06.2013 р., з яких слідує, що відбитки на контактних поверхнях досліджуваної пломби «І-1» і на пломбі «Е-1», яка надана в якості порівняльного зразка, залишені різними плашками пломбувальних лещат.
Матеріали справи містять також лист заводу виробника розрахункових засобів обліку ДНВП «Об'єднання Комунар» Завод «Комунарсчетмаш» №106/039-13 від 14.06.2013 р. зі змісту якого вбачається, що зазначені на фото 2 т.1 (виділені червоним кольором) елементи не являються елементами принципової схеми лічильника електричної енергії СТ-ЕА № 009566, СТ-ЕА № 008322 та з повною впевненістю можна стверджувати, що це ознака несанкціонованої зміни електричної схеми лічильника. Пломби з реквізитами АВЕРС - « 06 ОТК», РЕВЕРС « 06» на лічильнику вказаного заводу виробника не встановлювалися.
Отже, факт вчинення порушення Правил користування електричної енергією у вигляді внесення конструктивних змін до схеми розрахункових приладів обліку електричної енергії СТ-ЭА №007941, СТ-ЭА №009566, СТ-ЭА №008322, шляхом встановлення герконів, підтверджено відповідними актами про порушення, погоджених представниками споживача, є достатньою підставою для притягнення споживача електричної енергії до відповідальності шляхом застосування до останнього оперативно-господарських санкцій у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії шляхом прийняття комісією енергопостачальної організації відповідних рішень.
За приписами положень вище зазначеного по тексту п. 6.42 Правил користування електричною енергією, рішення комісії оформлюється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу.
Проаналізувавши викладені обставини, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСМ «Надія», оскільки доводи, покладені в основу тверджень про необхідність скасування оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування до сплати позивачу вартості недоврахованої електричної енергії за актом про порушення №020888 в розмірі 242498,95 грн., за актом про порушення №020890 в розмірі 246060,88 грн., за актом про порушення №020889 в розмірі 248256,26 грн. згідно з рішеннями комісії відповідача з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією, оформленими протоколами №62/1, №62/2 та №62/3 від 15.10.2013 р. є такими, що не базуються на вимогах чинного законодавства.
Викладена в листі позиція територіального підрозділу НКРЕ у Одеській області згідно чинного законодавства не є обов'язковими для суду під час вирішення господарських спорів, маючи значення письмових доказів, що оцінюються в сукупності з усіма іншими доказами, які беззаперечно доводять відсутність правових передумов для задоволення позовних вимог.
Так, відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Втім враховуючи викладене,дослідивши обставини справи суд дійшов висновку щодо необґрунтованості доводів позивача.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСМ «Надія» до публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» про скасування рішень оформлених протоколами №62/1, №62/2 та №62/3 від 15.10.2013 р.
Судові витрати зі сплати судового збору відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 77, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволені позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Повний тектс рішення складено 17.03.2014р.
Суддя Погребна К.Ф.