Постанова № 37680825, 13.03.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2014
Номер справи
812/379/14
Номер документу
37680825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/379/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Широкої К.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Житні Ю.С.

за участю:

представника позивача: не з'явився,

представника відповідача: Кудінова С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДСК " про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДСК " в якому позивачем заявлено вимогу про застосування заходів реагування до відповідача шляхом тимчасового зупинення експлуатації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які розташовані на виробничому майданчику товариства, а саме котлу марки АОТГ-50 (потужність 50 кВт, заводський №3), який використовується для опалення адміністративного приміщення, саморобної нестандартної печі, яка використовується для опалення будівлі контрольно-пропускного пункту, складу вугілля, до отримання відповідно Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника інспекції. Представником позивача надано пояснення в судовому засіданні 06 лютого 2014 року.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, 06 лютого 2014 року надав заперечення проти позову в яких вказав, що об'єкт господарювання для розроблення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, може залучати установи, організації та заклади, яким Мінприроди надає право на розроблення цих документів. Також до пакету документів додається аналіз одержаних результатів розрахунків розсіювання забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, проведених на електронно-обчислювальних машинах за програм, які погоджені з Мінприроди України. Тобто підприємство змушено звернутись до третіх осіб за розробленням відповідних документів для отримання дозволу. Від так підприємством було укладено договір №10-в з НВФ «ЦЕР «Еко Тера Україна» щодо послуг по інвентаризації викидів забруднюючих речовин, розробка документів у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами. Відповідач посилаючись на лист Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30.01.2009 № 1127/11/10-09, зазначає, що у разі коли з дій суб'єкта вбачається, що він вживає всіх залежних від нього заходів за для як найшвидшого отримання відповідного дозволу, то спонукати його до дій, які він і без того вчиняє є неправдивим і не відповідає принципам обґрунтованості та пропорційності. У зв'язку з цим підстав для застосування санкцій у вигляді обмеження чи зупинення діяльності суб'єкта господарювання не буде.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Відповідно до матеріалів справи, 09 жовтня 2013 року Державною екологічною інспекцією України було спрямовано до Начальника Державної екологічної інспекції у Луганській області лист про надання згоди на проведення Державною екологічною інспекцією у Луганській області позапланової перевірки ТОВ «ДСК» в частині охорони атмосферного повітря який надано за наслідками розгляду звернення громадянки ОСОБА_3, яка мешкає на АДРЕСА_1, щодо забруднення атмосферного повітря по кварталу де вона проживає (а.с.9).

10 жовтня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Луганській області видано наказ №580 про здійснення позапланового заходу, а саме здійснення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «ДСК» (а.с.10).

Так, 11 жовтня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Луганській області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Товариства з обмеженою відповідальністю «ДСК». Перевірка проведена на підставі направлення на проведення позапланової перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 10.10.2013 №06/3808. За наслідками перевірки складено акт. Перевіркою виявлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються ТОВ «ДСК» з порушенням природоохоронного законодавства, а саме без відповідного на то дозволу. Акт підписано сторонами без зауважень (а.с.11,12-16).

Доказів оскарження відповідачем даного акту в установленому порядку до суду не надано.

Державною екологічною інспекцією України притягнуто до відповідальності керівника ТОВ «ДСК» Кудінова С.І. відповідно до п.1 ст.78 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00грн. (протокол про адміністративне правопорушення №004437 від 11.10.2013, постанова про накладення адміністративного стягнення від 11.10.2013 №004090) (а.с.17,18).

Штраф, що визначений в постанові Державної екологічної інспекції у Луганській області про накладення адміністративного стягнення від 11.10.2013 №004090, сплачений Кудіновим С.І. в повному обсязі, що підтверджується квитанцією №4929.443.1 від 16.10.2013 (а.с.19).

На підстав вказаного акту перевірки від 11.10.2013, ТОВ «ДСК» було складено Державною екологічною інспекцією у Луганські області припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 15 жовтня 2013 року №121. На підставі вказаного припису інспекцією приписано здійснювати ТОВ «ДСК» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел лише на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел (пункт 1) та отримати та надати до Державної екологічної інспекції у Луганській області відповідний дозвіл (пункт 2). Припис керівником ТОВ «ДСК» отримано, в установленому порядку не оскаржено (а.с.20).

З підстав проведення позапланової перевірки, а саме: виконання ТОВ «ДСК» вимог припису від 15 жовтня 2013 року №121 позивачем видано 09 січня 2014 року наказ №7 (а.с.21).

Від так, на підставі направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «ДСК» від 09.01.2014 №06/15, Державною екологічною інспекцією в Луганської області проведено позапланову перевірку виконання припису №121 від 15.10.2013, за наслідками якої складено акт. Яким зафіксовано, що пункт 1 припису, щодо того, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел здійснюється лише на підставі відповідного дозволу не виконано, пункт 2 припису виконано не в повному обсязі, оскільки підприємством укладено договір №10-в від 21 жовтня 2013 року з ТОВ «НДВКФ «ЕКО-ТЕРА» на послуги по інвентаризації викидів забруднюючих речовин, розробка документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. На момент перевірки ТОВ «ДСК» не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів (а.с.23-29). Акт підписано сторонами.

Згідно ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за невиконання припису, до адміністративної відповідальності притягнуто відповідальну посадову особу - TOB «ДСК» - керівника Кудінова С.І.(протокол про адміністративне правопорушення від 10.01.2014 № 000641, постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 11.01.2014 № 000641)(а.с.31,32). Штраф сплачено відповідно до квитанції №000348 від 23.01.2014 (а.с.48).

На обґрунтування обставин викладених в акті перевірки, щодо укладення відповідачем договору на розробку документів для отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, інспекцією надано договір №10-в від 21 жовтня 2013 року. Вказаною угодою передбачено, що замовник в особі ТОВ «ДСК» доручає, а виконавець в особі ТОВ НДВКФ «ЦЕР «ЕКО-ТЕРА» приймає на себе виконання послуг по інвентаризації викидів забруднюючих речовин та розробці документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (а.с.30).

Факт укладення вказаного договору підтверджується довідкою №3 від 03.02.2014 ТОВ НДВКФ «ЦЕР «ЕКО-ТЕРА», згідно якої також передбачено, що документація фірмою була розроблена та відправлена на погодження до Луганського міського управління Головного управління Держепідемслужби у Луганській області (а.с.47).

В судовому засіданні 13 березня 2014 року представником відповідача було надано до суду висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 03.02.2014 №05.03.02-07/6702 та протокол державної санітарно - епідеміологічної експертизи від 03.02.2014 №86. З огляду на вказані документи судом встановлено, що за результатами державної санітарно - епідеміологічної експертизи документи у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для Товариства з обмеженою відповідальністю «ДСК» за адресою: м. Луганськ, вул. Фабрична, 1 за наданим заявником зразком відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України за умови дотримання вимог і може бути використано в заявленій сфері застосування (а.с.68,69).

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

Згідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.7 даного Положення, Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до підпункту 4.2 п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04 листопада 2011 року №429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 року за №1347/20085, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про охорону атмосферного повітря щодо:

- виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм;

- наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин;

- забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря;

- додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання;

- порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях;

- надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності " від 05 квітня 2007 року № 877-V (надалі - Закон України №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно п.5 ст.4 зазначеного Закону, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Пунктом 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Відповідно до ч.1, ч.2, ч.8 ст.7 Закону України " Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності " для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.

Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря ", підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Стаття 11 зазначеного Закону передбачає, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Підпункт 14.1.230 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодекс України дає визначення поняттю "стаціонарне джерело забруднення", а саме це - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.

Пунктом 1 Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря передбачено, що цей Порядок визначає єдину систему ведення в галузі охорони атмосферного повітря державного обліку об'єктів (підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності), які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і на стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, видів і ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів.

Згідно з пунктом 2 цього ж Порядку, державний облік ведеться з метою регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних та пересувних джерел, ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З огляду на вищевикладене, суд вважає встановленим що на час звернення позивача до суду підприємством вчиняються заходи щодо повного виконання припису від 15 жовтня 2013 року №121, а саме триває процес розгляду та погодження відповідної документації, яка обґрунтовує обсяги викидів в атмосферне повітря, для отримання відповідного дозволу. Що підтверджується наданими висновками експертизи про погодження з Держепідемслужбою документів у яких обґрунтовуються вказані обсяги викидів. Та зазначено, що вказані документи відповідають нормам діючого санітарного законодавства та можуть бути використані у подальшому їх погодженні для отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел розташованих на території підприємства відповідача. Від так з дій суб'єкта вбачається, що він вживає всіх залежних від нього заходів задля якнайшвидшого отримання відповідного дозволу. У зв'язку з цим, суд вважає, що даному випадку застосувати заходи реагування шляхом тимчасового зупинення експлуатації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які розташовані на виробничому майданчику товариства, а саме котлу марки АОТГ-50 (потужність 50 кВт, заводський №3), саморобної нестандартної печі, складу вугілля, до отримання відповідно Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря є недоцільним.

За таких обставин в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДСК " про застосування заходів реагування відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Постанова у повному обсязі складена та підписано 18 березня 2014 року.

Суддя К.Ю. Широка