Постанова № 37667143, 14.03.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2014
Номер справи
803/270/14
Номер документу
37667143
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2014 року Справа № 803/270/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Піянзіну О.К.,

за участю представника позивача Денісова С.П.,

представників відповідача Хотинюк Т.М., Гамули А.В., Михалик Н.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до відділу освіти Ратнівської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція у Волинській області (далі - ДФІ у Волинській області) звернулася в суд із позовом про зобов'язання відділ освіти Ратнівської районної державної адміністрації (далі - відділ освіти Ратнівської РДА, відділ освіти) виконати законні вимоги від 19 грудня 2013 року № 03-030-14-14/7766 на загальну суму 118 241 грн. 91 коп., а саме, пункт 2 на суму 80 532 грн. 80 коп., пункт 3 на суму 32 251 грн. 77 коп., пункт 4 на суму 5 457 грн. 34 коп.

У заяві про уточнення позовних вимог від 14 березня 2014 року ДФІ у Волинській області просить суд зобов'язати відділ освіти Ратнівської РДА виконати пункт 4 законних вимог від 19 грудня 2013 року № 03-030-14-14/7766, а саме, відобразити дебіторську заборгованість за орендарем фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 на суму 5 457 грн. 34 коп., з якої 5 168 грн. 16 коп. - вартість енергоносіїв спожитих ЗОШ І-ІІІ ст. № 1-гімназія та ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 смт Ратне, 289 грн. 18 коп. - орендна плата за зайво займану орендовану площу; відшкодувати вказані витрати шляхом сплати орендарем коштів, у тому числі шляхом проведення позовної роботи з підприємцем ОСОБА_5; в іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті витрат на суму 5 457 грн. 34 коп. шкоду у порядку та розмірі встановленому статтями 132, 134, 136 Кодексу законів про працю України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем в ІІІ кварталі 2013 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відділу освіти Ратнівської РДА за період з 1 липня 2011 року по 30 вересня 2013 року, про що складено акт від 6 грудня 2013 року № 030-22/13. Ревізією, серед інших, зафіксовані фінансові порушення, а саме: не нараховано плату за зайво займану орендну площу та використану орендарем електричну та теплову енергію (освітлення, опалення) в сумі 5 168 грн. 16 коп.; не нараховано плату за зайво займану орендну площу в сумі 289 грн. 18 коп.

З метою усунення порушень, виявлених ревізією, на адресу відділу освіти Ратнівської РДА було направлено лист-вимогу від 19 грудня 2013 року № 03-030-14-14/7766. Листом від 16 січня 2014 року № 76/18/2-14 відповідач повідомив про вжиті заходи щодо виконання вимоги.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав повністю та просив зобов'язати відділ освіти Ратнівської РДА виконати пункт 4 законних вимог ДФІ у Волинській області від 19 грудня 2013 року №03-030-14-14/7766.

Відповідач в поданому письмовому запереченні від 20 лютого 2014 року № 177/18/2-14 та представники відповідача в судовому засіданні пред'явленні позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що обстеження орендованого підприємцем ОСОБА_5 приміщення ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 смт. Ратне, яке було проведено ДФІ у Волинській області є не точним та не відповідає дійсності, і до того ж, було проведено за відсутності орендаря.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Статус, функції та правові основи діяльності державної фінансової інспекції України визначаються Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 «Про Положення про Державну фінансову інспекцію України».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», підпункту 5 пункту 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011, підпункту 6.5 пункту 6 Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, підпункту 6.5 пункту 6 Положення про державні фінансові інспекції у районах, містах та міжрайонні, об'єднані в районах та містах державні фінансові інспекції, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03 жовтня 2011 року № 1236, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 жовтня 2011 року за № 1212/19950, всі фінансові інспекції і їх структурні підрозділи - державні фінансові інспекції у районах, містах та міжрайонні, об'єднані в районах та містах державні фінансові інспекції, мають право здійснювати державний фінансовий контроль шляхом проведення інспектування у формі планових та позапланових ревізій фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ - місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, державних фондів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установ і суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також підприємств, установ, організацій, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують державне чи комунальне майно.

За правилами частини першої статті 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Судом встановлено, що ДФІ у Волинській області в період з 30 вересня 2013 року по 6 грудня 2013 року проведено планову ревізію відділу освіти Ратнівської РДА за період з 1 липня 2011 року по 30 вересня 2013 року, про що складено акт від 6 грудня 2013 року № 030-22/13.

Зокрема, ревізією наявності фактів покриття видатків, пов'язаних з використанням коштів загального фонду кошторису встановлено, що відділом освіти в порушення статті 629 Цивільного кодексу України, пункту 3.5 договорів оренди від 14 лютого 2011 року № 7 та № 8, укладених з підприємцем ОСОБА_5 (далі - підприємець ОСОБА_5, прізвище змінено на підставі свідоцтва про шлюб), централізованою бухгалтерією не проводилось нарахування щодо відшкодування підприємцем вартості спожитих енергоносіїв. Тобто, за рахунок бюджетних асигнувань, затверджених за КТКВ 070201 («Загальноосвітні школи (в тому числі школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми»), протягом ревізійного періоду проводились видатки на оплату електроенергії та природного газу, спожитих сторонньою фізичною особою - орендарем нежитлових площ підприємцем ОСОБА_5 у ЗОШ І-ІІІ ст. № 1-гімназія та ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 смт. Ратне, чим порушено пункт 1 статті 26, пункт 6 статті 78 Бюджетного кодексу України, пункти 1, 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Внаслідок допущених порушень відділу освіти завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 5 168 грн. 16 коп.

Разом з тим, проведеними контрольними обмірами в ході ревізії встановлено, що фактично площа, яку орендар використовує у проведені господарської діяльності у ЗОШ І-ІІІ ст. № 1-гімназія становить 17,2 кв. м., що на 1,2 кв.м. перевищує площу, передану від відділу освіти по акту приймання-передачі орендарю; у ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 - фактична площа, яку орендар використовує у проведенні господарської діяльності становить 12,64 кв.м., що на 0,64 кв.м. перевищує площу, передану по акту приймання-передачі відділом освіти орендарю.

Внаслідок допущених порушень відділом освіти недоотримано орендної плати в сумі 289 грн. 18 коп.

ДФІ у Волинській області 19 грудня 2013 року направлено лист-вимогу № 03-030-14-14/7766 «Про усунення порушень законодавства з питань дотримання фінансово-бюджетної дисципліни», в якому перелічені ряд вимог з метою повного усунення виявлених порушень та зазначено дату зворотного інформування про вжиті заходи до 17 січня 2014 року. Так, зокрема, пунктом 4 вимагалося відобразити дебіторську заборгованість за орендарем підприємцем ОСОБА_5 на суму 5 457 грн. 34 коп., з якої 5 168 грн. 16 коп.. - вартість енергоносіїв, спожитих в ЗОШ І-ІІІ ст. № 1-гімназія та ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 см. Ратне, 289 грн. 18 коп. - орендна плата за зайво займану орендовану площу; відшкодувати вказані витрати шляхом сплати орендарем коштів, у тому числі, шляхом проведення претензійно-позовної роботи з підприємцем ОСОБА_5, в іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті витратна суму 5 457 грн. 34 коп., шкоду у порядку, встановленому статтями 132, 134, 136 Кодексу законів про працю України.

Листом від 16 січня 2014 року № 76/18/2-14 відповідач повідомив про вжиті заходи щодо виконання вимоги, проте, відділом освіти Ратнівстької РДА не вжито заходів щодо виконання пункту 4 законних вимог від 19 грудня 2013 року № 03-030-14-14/7766.

Відповідно до пунктів 7, 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Частиною другою статті 15 даного Закону визначено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства, суд дійшов висновку, що вимоги органу державного фінансового контролю, якщо вони не були оскаржені у встановленому законом порядку, є обов'язковими до виконання для підконтрольної установи.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на вищенаведене, суд не вбачає в діях ДФІ у Волинській області порушень діючого законодавства при винесені вимоги від 19 грудня 2013 року № 03-030-14-14/7766 та приходить до висновку, що позивач як суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства України, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання відділ освіти Ратнівської РДА виконати пункт 4 законних вимог ДФІ у Волинській області від 19 грудня 2013 року № 03-030-14-14/7766 слід задовольнити.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати відділ освіти Ратнівської районної державної адміністрації виконати пункт 4 законних вимог Державної фінансової інспекції у Волинській області від 19 грудня 2013 року №03-030-14-14/7766.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.Я. Ксензюк