ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2014 року
м. Полтава
Справа №816/660/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Довгопол М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання – Колодяжного Д.В.,
прокурора - Копитця О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора м. Кременчука в інтересах держави в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до Приватного вищого навчального закладу "Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій і управління" про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, -
В С Т А Н О В И В:
20 лютого 2014 року Заступник прокурора м. Кременчука в інтересах держави в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного вищого навчального закладу "Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій і управління" про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування в розмірі 271 769 грн 37 коп.
В обґрунтування позову посилався на те, що сума заборгованості виникла у зв'язку з невиконанням відповідачем свого обов'язку як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування своєчасно та в повному обсязі сплачувати його згідно з частиною восьмою статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.
Сторони явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, надіслали суду клопотання про розгляд справи без їх участі /а.с. 50, 70-71/.
Враховуючи, що матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за даної явки та наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Приватний вищий навчальний заклад "Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій і управління" (ідентифікаційний номер 13951369) зареєстрований як юридична особа Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 21 травня 2004 року /а.с. 8-9, 10/.
Приватний вищий навчальний заклад "Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій і управління" взято на облік як платника податків до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області /а.с. 11/. Відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач надав до органів Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області розрахунки суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що підлягають сплаті за жовтень-грудень 2013 року /а.с.12-20/.
Проте, як свідчать матеріали справи, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень-грудень 2013 року підприємством не сплачено, у зв'язку з чим виникла заборгованість у сумі 271 769 грн 37 коп.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року №2464-VI (надалі Закон № 2464), яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 зазначеного Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно із абзацом 1 частини першої статті 5 Закону № 2464 облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - учасниками накопичувальної пенсійної системи), - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.
Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників /абзац 2 частини другої статті 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"/.
Згідно другого абзацу пункту 3 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення цього ж Закону перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, за погодженням із фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику /частина четверта статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"/.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частина восьма статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачає, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника /частина дванадцята статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"/.
Згідно частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" органи доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, (встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
На виконання наведеної норми позивачем на адресу Приватного вищого навчального закладу "Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій і управління" надіслано вимоги від 07 листопада 2013 року №Ю-64, від 09 грудня 2013 №Ю-64/1622, від 13 січня 2014 року № Ю-496-17/64, яка отримані відповідачем 12.11.2013, 13.12.2013, 21.01.2014 відповідно, про що свідчить особистий підпис уповноваженого представника на корінцях зворотного повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 72-74/
На підставі абзацу 10 частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів має право звернутися до суду позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до частини шістнадцятої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач у порушення норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період жовтень-грудень 2013 року, у зв'язку з чим за вказаний період утворилась заборгованість у загальному розмірі 271769,37 грн, що підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску /а.с. 75-79/.
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 271769,37 грн не сплатив, позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Повноваження прокурора звертатися до суду в інтересах держави передбачені частиною другою статті 61 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною другою статті 361 Закону України “Про прокуратуру”.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Заступника прокурора м. Кременчука в інтересах держави в особі Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до Приватного вищого навчального закладу "Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій і управління" про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків Приватного вищого навчального закладу "Кременчуцький університет економіки, інформаційних технологій і управління" (ідентифікаційний код 13951369, вул. Пролетарська, 24/37, м. Кременчук, Полтавська область) на користь Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (код ЄДРПОУ 38742715, вул. Красіна, 76, м. Кременчук, Полтавська область) на р/р №3719020101603, код платежу 71010000, код одержувача 38742715, банк одержувача ГУДКС України в Полтавській області, МФО 831019 заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 271 769 грн 37 коп. (двісті сімдесят одна тисяча сімсот шістдесят дев'ять гривень тридцять сім копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 17 березня 2014 року.
Суддя М.В. Довгопол