Постанова № 37654313, 12.03.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2014
Номер справи
817/135/14
Номер документу
37654313
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/135/14

12 березня 2014 року

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудима Н.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

до

Кредитної спілки "Спартак"

про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ :

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) звернулася до суду з позовом до Кредитної спілки «Спартак» (далі – КС «Спартак») про стягнення штрафу в сумі 5100 грн.

Представник позивача в судове засідання не прибув, однак в прохальній частині позову просить розгляд справи провести без його участі.

Відповідач участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив. Причини неприбуття суду не повідомив та заперечень на адміністративний позов не подав. Про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Судом не визнавалася обов’язковою участь сторін в судовому засіданні. Отже, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі ч.6 ст.128 КАС України в порядку письмового провадження.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13.05.2004 року КС «Спартак» зареєстровано юридичною особою, основним видом діяльності якої є надання кредитів, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.13).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 року №2664 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі – Закон №2664) фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

Згідно з п.1 ст.1 Закону України "Про кредитні спілки" від 20.12.2001 року №2908 (далі - Закон №2908) кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

В силу вимог зазначених норм, КС «Спартак» є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг.

Відповідно до п.1 Положення "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг", затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 року за №1070/2011 (далі - Положення №1070) державним колегіальним органом, що здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством є Нацкомфінпослуг.

Повноваження Нацкомфінпослуг визначені у ст.28 Закону №2664, зокрема п.п. 8, 9, 10, 11 встановлено, що у межах своєї компетенції Нацкомфінпослуг здійснює контроль за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку фінансових послуг; проводить самостійно чи разом з іншими державними органами перевірку діяльності учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг); у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; звертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги.

Згідно з ст.14 Закону №2664 фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

В силу вимог абз.1,2 ч.1 ст.22 Закону №2908 кредитна спілка подає Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом, а також надає на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.

Порядок складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг затверджений Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 25.12.2003 року №177, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 року за №69/8668 (далі – Порядок №177) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), яким встановлено загальні вимоги до заповнення звітних форм та терміни їх подання (п.1 р.1 зазначеного Порядку).

Відповідно до розділу 2 даного Порядку звітність, яку подає кредитна спілка до Нацкомфінпослуг, включає: річну фінансову звітність за формами, установленими Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" та звітні дані за формами, установленими в цьому Порядку.

Підпунктом 2.2.1 Порядку №177 встановлено, що кредитні спілки подають до Нацкомфінпослуг звітні дані за формами: загальна інформація про кредитну спілку; звітні дані про фінансову діяльність кредитної спілки; звітні дані про склад активів та пасивів кредитної спілки; звітні дані про доходи та витрати кредитної спілки; розрахунок необхідної суми резерву покриття втрат від неповернених кредитів кредитної спілки; звітні дані про кредитну діяльність кредитної спілки; звітні дані про залучені кошти від юридичних осіб; звітні дані про діяльність відокремлених підрозділів кредитної спілки.

Згідно з п.п.2.2.2 п.2.2 Порядку №177 форми звітних даних складаються щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного періоду. Кредитні спілки складають звітні дані за станом на кінець останнього дня кварталу (року). Звітні дані за квартал подаються не пізніше 25-го числа місяця, що настає за звітним кварталом, звітні дані за рік - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком.

В силу вимог абз.1,4 пп.2.2.3 п.2.2 цього Порядку звітні дані подаються в електронній та паперовій формах та обсязі, які встановлені цим Порядком у форматі, визначеному Нацкомфінпослуг. Звітні дані в електронній формі складаються та подаються кредитними спілками через web-інтерфейс на офіційному сайті Нацкомфінпослуг у режимі on-line.

Судом встановлено, що 14.06.2013 року Нацкомфінпослуг здійснено перевірку звітних даних КС "Спартак" за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року, за результатами якої складено акт про правопорушення №85/15/3 від 14.06.2013 року (а.с.10-11).

Зміст даного акта свідчить, що станом на 14.06.2013 року КС «Спартак» не надала до Нацкомфінпослуг звітні дані за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік та за І квартал 2013 року, чим порушила вимоги ст.14 Закону №2664, абз.2 ч.1 ст.22 Закону України "Про кредитні спілки", пп.2.2.2 та пп. 2.2.3 п.2.2 Порядку №177.

В силу вимог п.1.5 та п.1.6 Положення "Про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги", затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг 20.11.2012 року №2319, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за № 2112/22424 (далі - Положення №2319), Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.

Нацкомфінпослуг, уповноважені та посадові особи Нацкомфінпослуг в межах своїх повноважень зобов’язані в кожному випадку виявлення порушення законодавства про фінансові послуги вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту такого порушення, всебічно, повно та об’єктивно дослідити обставини справи про правопорушення, а також своєчасно прийняти рішення за справою про правопорушення та застосувати передбачені законодавством заходи впливу.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.41 Закону №2664 уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з 4.19 Положення №2319 рішення про застосування заходу впливу або закриття справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис протягом 5 днів з дати його прийняття.

Судом встановлено, що 03.07.2013 року на підставі акта про правопорушення №85/15/3 Нацкомфінпослуг прийнято постанову №103/15/3 про застосування до КС «Спартак» штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, у розмірі 5100,00 грн.(а.с.6-7). Дана постанова була направлена останньому 08.07.2013 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення (а.с.8). В установлений законом строк постанова відповідачем не оскаржувалася, а тому є чинною і підстави для несплати штрафних санкцій, визначених нею, у відповідача відсутні.

Станом на час судового розгляду справи доказів сплати штрафу в сумі 5100 грн. відповідач суду не надав.

Згідно з ч.3 ст.41 Закону №2664 штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Правові підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Кредитної спілки «Спартак» (33028, м.Рівне, вул. Гетьмана Мазепи, 4А/6А, оф.201, код ЄДРПОУ 25320757) до Державного бюджету України штраф у сумі 5100 (п’ять тисяч сто) грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Гудима Н.С.