Постанова № 37653147, 12.03.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2014
Номер справи
823/2839/13-а
Номер документу
37653147
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/2839/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Мишенко В.В.

Суддя-доповідач: Гром Л.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 березня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді - Гром Л.М.;

суддів - Бєлової Л.В.,

Міщука М.С.,

при секретарі судового засідання: Мотилю В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом Дитячо-юнацької спортивної школи «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного товариства «Україна» до Виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Дитячо-юнацька спортивна школа «Зеніт» Черкаського обласного фізкультурно-спортивного товариства «Україна» звернулась до суду з позовом до Виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 року позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення № 10 Черкаського обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19 червня 2013 року.

Не погоджуючись з постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 року відповідач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 21 червня 2013 року на адресу ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна», м. Канів Черкаської області заступником директора виконавчої дирекції Черкаського обласного фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за № 1350/06-24 від 19.06.2013 було прийняте рішення № 10 від 19.06.2013 про повернення коштів Фонду використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосовано фінансові санкції. У даному рішенні зазначено, що на підставі висновку Акта № 117 від 31.05.2013 року посадовими особами ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна» були вчинені порушення ст.48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та п.2.4, 2.5.1 «Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» та школі необхідно повернути страхові кошти фонду, які використані з порушенням в сумі 6650 грн. 00 коп. та сплатити нараховану штрафну санкцію - штраф за порушення порядку використання страхових коштів у розмірі 3325 грн. 00 коп.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що фактично отримавши від ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна» єдиний внесок, сплачений відповідно до платіжного доручення №6 від 19.02.2013 року в сумі 6632 грн. 70 коп., Фонд, приймаючи рішення № 10, намагався неправомірно та безпідставно повернути перераховані кошти ДЮСШ «Зеніт» ЧО ФСТ «Україна», в рамках часткового фінансування як єдиний внесок на заробітну плату та ще додатково отримати додаткову вигоду у вигляді штрафних фінансових санкцій.

Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 14 березня 2013 року між Черкаським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі Фонд) і ДЮСШ «Надія» укладено договір №21 (надалі Договір), відповідно до якого Фонд здійснює часткове фінансування, за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ДЮСШ «Зеніт» на 2013 рік, відповідно до затвердженого кошторису. Кошторис ДЮСШ «Зеніт» на 2013 рік затверджений директором ДЮСШ та погоджений головою Черкаської обласної ФСТ «Україна» Дрибас В.М. та директором Черкаського обласного відділення ФСС з ТВП Лисюком О.Б.

Статтею 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240 (далі - Закон №2240) визначено, що за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Порядок і умови часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначено постановою правління Фонду від 31.07.2012р. №44 (надалі - Порядок №44).

Пунктом 2.5 Порядку №44 визначено перелік статей, які можуть частково фінансуватись за рахунок коштів Фонду. Конкретні статті видатків ДЮСШ, які частково фінансуються за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності визначаються в кошторисі, для фінансування яких укладаються відповідні договори.

Відповідно до Порядку №44 між ДЮСШ «Зеніт» та виконавчою дирекцією Черкаського облвідділення Фонду для фінансування статей видатків визначених в кошторисі укладеного договір між №21 від 14.03.2013р. (надалі - договір №21).

Зокрема за рахунок коштів Фонду передбачається фінансування таких статей видатків: витрати на оплату праці працівників ДЮСШ, штат яких укомплектований відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд (відповідно до підпункту 2.5.1. пункту 2.5. Порядку № 44); витрати на оплату розрахунково-касового обслуговування за рахунком, відкритим для обліку коштів Фонду (відповідно до підпункту 2.5.6 пункту 2.5. Порядку № 44).

Пунктом 4.3.1 договору №21 визначено, що ДЮСШ зобов'язана забезпечити використання коштів Фонду відповідно до вимог цього Договору та інших нормативно-правових документів Фонду

Позивач отримав від Черкаського облвідділення Фонду фінансування в сумі 67900грн. та використав на такі видатки: оплата праці працівників ДЮСШ в сумі 49299,51 грн., оплата розрахунково-касового обслуговування в сумі 408,77 грн., сплата єдиного соціального внеску в сумі 11541,72 грн., повернення фінансової допомоги в сумі 6650,00 грн.

Пунктом 3.1 Порядку №44 та пунктом 1.2 Договору №21 передбачено, що одержувач цільових коштів Фонду відкриває в установі банку поточний рахунок для надходження та здійснення витрат по коштах Фонду. Із зазначеного рахунку кошти можуть перераховуватись на ті видатки, які визначені договором, тобто на оплату праці працівників ДЮСШ та на розрахунково-касове обслуговування. В даному випадку, всупереч Порядку №44, кошти перераховані з рахунку для надходження та здійснення витрат по коштах Фонду на господарський рахунок ДЮСШ «Зеніт».

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позивачем кошти в сумі 6650,00 грн. використані на цілі, які не передбачені ні Порядком №44, ні кошторисом.

Факт нецільового використання коштів Фонду підтверджується актом перевірки №117 від 31.05.2013р. та видатковим касовим ордером № 2 від 20.03.2013 року, який підтверджує, що за рахунок коштів Фонду повернено поворотну фінансову допомогу гр. ОСОБА_5

Крім того, судом першої інстанції не враховано приписи частини 4 статті 9 Закону №2240, якими заборонено використовувати кошти Фонду не за цільовим призначенням.

Статтею 20 Закону №2240 визначено напрямки використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Зазначеною статтею не передбачено можливості використання коштів Фонду на погашення кредиторської заборгованості стороннім суб'єктам господарювання, в тому числі і отримувачами цільових коштів, до яких належать дитячо-юнацькі спортивні школи.

Не враховано судом першої інстанції також норми Порядку проведення перевірок отримувачів коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності цільового призначення, оформлення, реалізації та оскарження їх результатів, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №30 від 22.12.2010р. (надалі - Порядок №30). Так, розділом II Порядку №30 визначено поняття нецільового та неправомірного використання коштів Фонду.

Враховуючи, що кошти Фонду в сумі 6650,00 грн. перераховані з рахунку для повернення фінансової допомоги, а не на цілі передбачені Порядком №44, то колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість доводів суду першої інстанції про цільове використання коштів Фонду.

Разом з тим, суд першої інстанції помилково та необґрунтовано зазначає, що використання коштів, які перебували на рахунку ДЮСШ «Зеніт» здійснено на платежі нарахувань на заробітну плату, що не суперечили вимогам ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. №2464 (надалі - Закон №2464).

Так, Статтею 9 Закону №2464 визначено, що сплата єдиного внеску здійснюється шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного Фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Аналіз зазначеної статті свідчить про те, що вона встановлює порядок та спосіб сплати єдиного соціального внеску, і жодним чином не підтверджує цільове використання коштів Фонду позивачем.

Крім того, преамбулою Закону №2464 визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку. Однак предметом даного адміністративного позову є не правильність нарахування та своєчасність сплати єдиного соціального внеску, а нецільове використання позивачем коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, отриманих відповідно до Закону №2240, який є спеціальним у даних правовідносинах.

Таким чином суд першої інстанції помилково застосував до спірних правовідносин норми Закону №2464, а не норми Закону №2240 та прийнятих відповідно до нього інших нормативно-правових документів.

Таким чином, наявність погодженого з органами Фонду кошторису, в якому передбачені видатки на оплату праці працівників з нарахуваннями на фонд заробітної плати, не може бути обґрунтуванням цільового використання коштів Фонду.

Слід зазначити, що згідно ч. 3 статті 21 Закону №2240 часткове фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл здійснюється Фондом у порядку, встановленому правлінням Фонду.

Порядок фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджено постановою правління Фонду від 31.07.2012р. №44.

Відповідно до п.2.4 Порядку №44 фінансування здійснюється згідно з укладеними договорами на часткове фінансування та погодженими кошторисами. Договора на фінансування ДЮСШ за рахунок коштів Фонду можуть укладатися у разі затвердження видатків за статтею «Оздоровчі заходи» та за наявності затверджених кошторисів програм відділень Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей.

Після затвердження правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності програм відділень Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей на 2013 рік (постанова №6 від 05.03.2013р.) та правлінням обласного відділення Фонду програми відновлення здоров'я застрахованих осіб та членів їх сімей та її кошторису (постанова №6 від 13.03.2013р.), виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду було укладено договори з ДЮСШ на часткове фінансування за рахунок коштів Фонду, і зокрема з ДЮСШ «Зеніт» 14.03.2013р. укладено договір №21.

Після укладення Договору №21 та отримання фінансування від Виконавчої дирекції Фонду ДЮСШ «Зеніт» 20.03.2013р. та 25.03.2013р. були перераховані кошти в сумі 67900 грн.

Таким чином виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду фінансування ДЮСШ «Зеніт» здійснено відповідно до вимог ст.21 Закону №2240 та Порядку №44, та Договору №21.

Також слід зазначити, що згідно ст.48 Закону №2240, фінансування ДЮСШ здійснюється лише частково на умовах визначених правлінням Фонду.

Пунктом 1 розділу 9 Статуту ДЮСШ «Зеніт», затвердженого Президією Черкаської обласної ради ФСТ «Україна» та профспілковим комітетом ВАТ БМЗ «Магніт» та зареєстрованого виконавчим комітетом Канівської міської ради 31.01.2011 року, визначено, що фінансово-господарська діяльність ДЮСШ здійснюється на основі поєднання коштів «Засновників», Виконавчої дирекції ФССзТВП Черкаської області, бюджетних асигнувань та залучених додаткових джерел фінансування.

Згідно п.6 розділу 9 Статуту визначено, що кошти школи складають: кошти Засновників, бюджетне фінансування, затверджене рішенням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; кошти Виконавчої дирекції ФССзТВП Черкаської області; благочинні внески підприємств, організацій, а також окремих громадян; інші надходження.

Таким чином, при організації своєї діяльності ДЮСШ «Зеніт» повинна використовувати кошти не лише Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а й кошти Засновників та кошти, що надходять з інших джерел фінансування, визначених її Статутом.

Виходячи з викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що позивач повинен був використовувати кошти Фонду лише на цілі, передбачені Порядком №44 і Договором №21. Всі інші видатки позивач повинен здійснювати за рахунок коштів засновників або інших джерел фінансування.

Враховуючи вищевикладене, оскільки позивачем кошти Фонду використані не за цільовим призначенням, то колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем правомірно прийнято рішення №10 від 19.06.2013р., яким застосовано фінансові санкції передбачені статтею 30 Закону №2240.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Отже, колегія суддів, у відповідності до ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити.

Керуючись статтями 195, 196, 202, 205, 207 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 року скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Постанова складена у повному обсязі 17.03.2014р.

Головуючий суддя Гром Л.М.

Судді: Бєлова Л.В.

Міщук М.С.