Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 763/4360/13-а
11.03.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Ілюхіної Г.П.,
суддів Горошко Н.П. ,
Курапової З.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя на постанову Гагарінського районного суду м. Севастополя (суддя Батурін А.С.) від 15.10.13 у справі № 763/4360/13-а
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя (пр. Гер. Сталінграду, 56, м. Севастополь, 99059)
про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Гагарінського районного суду м. Севастополя від 15.10.2013 адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугою років та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 за вислугу років.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 08.04.2013 на підставі довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
В іншій частині позову відмовлено (арк. с. 71-74).
Рішення суду мотивовано тим, що відмова відповідача у перерахунку пенсії порушує права позивача, оскільки Закон України №3668-VI від 08.07.2011 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким внесено зміни до Закону України "Про прокуратуру" щодо зменшення розміру пенсії працівників прокуратури до 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, набрав чинності 01.10.2011 і не розповсюджується на працівників прокуратури, пенсія яким була призначена до набрання ним чинності, так як відповідно до статті 58 Конституції України закон зворотної сили не має. Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя повинно перерахувати позивачу пенсію з 08.04.2013 згідно довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, починаючи з дня звернення до відповідача із заявою складеною за передбаченою Порядком формою та здійснити відповідні виплати.
Не погодившись з рішенням суду відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі (арк. с. 77-78).
Доводи апеляції мотивовані тим, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, основні з яких полягають втому, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами; оскільки у ст.50-1 Закону №1789 були внесені зміни, то перерахунок пенсії проводиться з урахуванням змін; суд першої інстанції необґрунтовано встановив дату проведення перерахунку з 08.04.2013, оскільки відповідно до п. 37 Порядку 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок пенсії при зверненні особи з відповідною заявою згідно із додатком 4, а позивачем заява про перерахунок у встановленій формі на цю дату не подавалася; заява у відповідній формі позивачем була направлена поштою 20.05.2013, тобто згідно з Порядком 22-1 датою з якої робиться перерахунок являється дата відправки заяви у відповідній формі.
В судове засідання 11.03.2014 позивач та відповідач явку уповноважених представників не забезпечили, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином та своєчасно, від позивача надійшло заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить в її задоволенні відмовити, рішення суду першої інстанції залишити без змін (вх. №3459 від 03.03.2014).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.
08.04.2013 ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012 року про заробітну плату старшого помічника військового прокурору ВМС України у зв'язку зі змінами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 року в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати (арк.с.11).
20.05.2013 позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Порядку 22-1 (арк. с. 30).
16.04.2013 Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя повідомило позивача, що відповідно статті 50-1 Закону № 1789-ХП «Про Прокуратуру» з урахуванням змін, які були внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2001 № 3668 - VI з 01.10.2011 пенсія за вислугу років робітникам прокуратури обчислюється в розмірі 80% від суми їх місячної (діючої) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої були виплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" № 505 від 31.05.2012, у зв'язку із затвердженням нових окладів працівникам прокуратури, пенсіонери одержали право на перерахунок пенсії; таким чином, у разі проведення перерахунку пенсії позивача за вислугу років, розмір пенсійної виплати не зміниться і складе 17924,66 грн.; Позивачу було роз'яснено, що у разі звернення позивача із завою про перерахунок пенсії згідно норм Порядка, з доданням довідки про заробітну плату, буде розглянуто питання щодо перерахунку його пенсії за вислугу років (арк.с.27-28).
29.05.2013 на повторну заяву позивача від 21.06.2013 відповідач надав письмову відповідь, в якій вказав на те, що оскільки заява позивача була подана ним особисто, а не направлена поштою для реєстрації її в журналі реєстрації, законних підстав для перерахунку пенсії немає; інформація щодо порядку проведення перерахунку пенсії вже була направлена позивачу 16.04.2013 (арк.с.31).
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя, в якому просить:
- визнати неправомірними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя щодо відмови здійснити з 1 липня 2012 року перерахунок раніше нарахованої пенсії у повному обсязі, в розмірі 90 % від чинного заробітку, на підставі довідки про заробітну плату № 06/34-15 від 24.10.2012, відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, у зв'язку з підвищенням посадового окладу, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505.
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі міста Севастополя відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", з 1 липня 2012 року здійснити у повному обсязі, в розмірі 90 % від чинного заробітку, перерахунок раніше нарахованої пенсії, на підставі довідки про заробітну плату № 06/34-15 від 24.10.2012 у зв'язку з підвищенням посадового окладу, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 та одноразово виплатити заборгованість, що виникла.
Вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції - зміні з наступних підстав.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України від 05.11.1991 року (із змінами і доповненнями) "Про прокуратуру" (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) № 1789.
В постанові Верховного суду України від 10.12.2013 (реєстраційний номер рішення в Держреєстрі: 36475539) викладена наступна правова позиція.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу , прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Рішення відповідача зазначеним вимогам не відповідає.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, згідно якої розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку, таким чином судова колегія дійшла до висновку, що відповідач здійснивши перерахунок пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати, діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України, отже його дії є протиправними.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач отримував пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 року (із змінами і доповненнями) "Про прокуратуру" (в редакції від 28.01.2005 року, яка діяла на час призначення пенсії позивача) у розмірі 90 % середнього заробітку посади старшого помічника військового прокурору.
Також судом першої інстанції вірно зазначено, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 (зі змінами і доповненнями) "Про прокуратуру" (в редакції від 28.01.2005, яка діяла на час призначення пенсії позивачу), оскільки редакція цього закону, яка діє на теперішній час, звужує права позивача в частині розміру пенсії. Підлягають застосуванню норми закону, які не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача у перерахунку пенсії порушує права позивача, оскільки Закон України №3668-VI від 08.07.2011 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким внесено зміни до Закону України "Про прокуратуру" щодо зменшення розміру пенсії працівників прокуратури до 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, набрав чинності 01.10.2011 і не розповсюджується на працівників прокуратури, пенсія яким була призначена до набрання ним чинності, так як відповідно до статті 58 Конституції України закон зворотної сили не має.
Однак, суд першої інстанції дійшов невірного висновку про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя про зобов'язання провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 08.04.2013.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя повинно перерахувати позивачу пенсію згідно довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, починаючи з дня звернення до відповідача із заявою складеною за передбаченою Порядком формою та здійснити відповідні виплати, а саме з 20.05.2013.
Суд першої інстанції необґрунтовано встановив дату проведення перерахунку з 08.04.2013, оскільки відповідно до п. 37 Порядку 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок пенсії при зверненні особи з відповідною заявою згідно із додатком 4, а позивачем заява про перерахунок у встановленні формі на цю дату не подавалася. Таким чином заява у відповідній формі позивачем була направлена поштою 20.05.2013, тобто згідно з Порядком 22-1 датою з якої проводиться перерахунок є дата відправки заяви у відповідній формі.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 20.05.2013 на підставі довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Все вищеперелічене є підставою для зміни судового рішення в порядку пункту 1 частини першої статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції підлягає зміні шляхом викладення пункту третього резолютивної частини в іншій редакції.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 197, пунктом 2 частини першої статті 198, пунктом 1 частини першої статті 201, частиною другою статті 205, статтями 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя на постанову Гагарінського районного суду м. Севастополя від 15.10.13 у справі № 763/4360/13-а задовольнити частково.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 08.07.2013 у справі № 801/6404/13-а змінити, шляхом викладення пункту третього її резолютивної частини в наступній редакції:
"Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 20.05.2013 на підставі довідки Прокуратури Кримського регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 06/34-15 від 24.10.2012, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати".
3. В іншій частині постанову Гагарінського районного суду м. Севастополя від 15.10.13 у справі № 763/4360/13-а залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанову може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя підпис Г.П.Ілюхіна
Судді підпис Н.П.Горошко
підпис З.І.Курапова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Г.П.Ілюхіна