УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2014 року Справа № 876/14273/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі :
головуючого судді Святецького В.В.
суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.,
з участю секретаря судового засідання Шуптар Т.О.,
позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Курило С.В., Лупій Х.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до головного управління Міндоходів у Львівській області про поновленні на роботі,-
В С Т А Н О В И В :
20 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: а) визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової адміністрації у Львівській області ,,По особовому складу податкової міліції" №177-0 від 17 липня 2013 року про звільнення з податкової міліції у запас із постановкою на військовий облік за підпунктом «г» пункту 64 (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ОСОБА_1 (М-247959), старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ інформаційного відділу аналітичного управління податкової міліції державної податкової служби у Львівській області з 19.07.2013 року; б) поновити його на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ в оперативно-аналітичний відділ оперативного управління головного управління Міндоходів у Львівській області, а у випадку відсутності такої, на посаду рівнозначну займаній на момент звільнення; в) стягнути з головного управління Міндоходів у Львівській області (ідентифікаційний код юридичної особи 38700743) на користь ОСОБА_1 грошове утримання за час вимушеного прогулу за період з 20 липня 2013 року по час поновлення на роботі; г) стягнути з головного управління Міндоходів у Львівській області (ідентифікаційний код юридичної особи 38700743) грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки за 1999-2012 роки включно.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин справи.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув уваги на ті обставини, що 01.07.2013року під час проходження атестаційно-кадрової комісії він визнаний таким, що відповідає займаній посаді та йому запропонували вакантні посади оперуповноваженого головного оперативного відділу Дрогобицької ОДПІ оперативного управління ГУ Міндоходів у Львівській області та оперуповноваженого оперативного відділу ДПІ у м. Червонограді оперативного управління ГУ Міндоходів Львівської області.
Позивач вважає, що переміщення на нижчу посаду є безпідставним, оскільки, на займану ним раніше посаду старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ в оперативно-аналітичний відділ ОУ ГУ Міндоходів у Львівській області (який було створено замість аналітичного управління УПМ ДПС у Львівській області в інформаційному відділі якого працював позивач) призначені особи зі строком служби, який не перевищує трьох років, та які працювали на нижчих посадах і мають нижче ніж у позивача звання. Тому він відмовився від запропонованих посад.
Суд першої інстанції також залишив поза увагою той факт, що він був звільнений з займаної посади Наказом Державної податкової адміністрації у Львівській області Державної податкової адміністрації України № 177-0 від 17 липня 2013 року, тобто розпорядчим документом юридичної особи публічного права, яку припинено.
Крім того, посада, яку він займав до скорочення фактично не була скорочена. Відповідач не довів, що з врахуванням підтвердження атестаційною комісією відповідності позивача займаній посаді, в процесі реорганізації у відповідача була відсутня можливість використання позивача на службі, зокрема призначення на рівнозначну чи нижчу посаду, за підтвердження існування вакантних посад.
З огляду на викладене позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач в судовому засіданні апеляційного суду підтримав вимоги апеляційної скарги та просить задовольнити їх в повному обсязі.
Представники відповідача заперечили вимоги апеляційної скарги, просять залишити скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга не належить до задоволення з таких підстав.
З матеріалів справи суд вбачає, що ОСОБА_1 з 19.03.1999 року перебував на службі в органах податкової міліції та перебував на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ інформаційного відділу аналітичного управління податкової міліції ДПС у Львівській області (а.с.10).
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 26.04.2013 року №80 ,,Про затвердження чисельності працівників територіальних органів Міндоходів" затверджено чисельність працівників головних управлінь Міндоходів в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі та Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (а.с.31).
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 26.04.13 №81 ,,Про затвердження тимчасових типових структур територіальних органів Міндоходів" затверджено тимчасову типову структуру Головного управління Міндоходів у Львівській області. Відповідно до додатку до даного наказу №81, у складі ГУ Міндоходів у Львівській області передбачено створення оперативного управління (а.с.58-70).
07.05.2013 року наказом №7 Головного управління Міндоходів у Львівській області ,,Про введення у дію тимчасових структури та штатного розпису Головного управління Міндоходів у Львівській області" введено в дію Тимчасову організаційну структуру Головного управління Міндоходів у Львівській області та Тимчасовий штатний розпис Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Згідно Тимчасової організаційної структури Головного управління Міндоходів у Львівській області кількість працівників утвореного оперативного управління (до реорганізації - управління податкової міліції) становить 101 штатну одиницю, замість передбачених 185 штатних одиниць. Відповідно до Тимчасового штатного розпису на 2013 рік в оперативно-аналітичному відділі оперативного управління передбачено 5 штатних посад (пункти 127-131 Тимчасового штатного розпису) (а.с.42).
У зв'язку із реорганізацією та скороченням штатної чисельності адміністрацією відповідача ОСОБА_1 був попереджений про наступне вивільнення з податкової міліції 08.07.2013 року згідно з підпунктом «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, про що міститься датований 08.05.2013 року підпис позивача (а.с.30).
Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації у Львівській області від 17.07.2013 року №177-о ,,По особовому складу податкової міліції" згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 року №1716 ,,Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги" позивач звільнений з податкової міліції у запас, із постановкою на військовий облік за пунктом 64 підпунктом «г» (через скорочення штатів) 19.07.2013 року з виплатою йому грошової компенсації за невикористану відпустку за 2013 рік у кількості 19 діб та грошової допомоги відповідно до п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, із змінами та доповненнями по вислузі років: 14 років 04 місяці 00 днів (а.с.12).
Наказом ДПС у Львівській області від 13.09.2013 року №192-о ,,В часткову зміну до наказу ДПС у Львівській області від 17.07.2013 року №177-о ,,Про звільнення ОСОБА_1" внесено зміни до наказу ДПС у Львівській області від 17.07.2013 року №177-о в частині виплати підполковнику податкової міліції ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану відпустку за 2008 рік у кількості 20 діб, за 2010 рік у кількості 16 діб (а.с.112).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що звільнення позивача проведено правомірно, а томі відсутні підстави для задоволення позову.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є вірними.
Так, суспільні відносини, пов'язані зі створенням правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, регулює Закон України від 16.12.1993 року ,,Про державну службу". Нормами ст.ст. 9 і 30 цього Закону правовий статус окремих категорій державних службовців регулюється Конституцією України, спеціальними законами та Кодексом законів про працю України.
Спеціальним законодавством урегульовані питання, пов'язані із прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням із неї (її припиненням). До таких законодавчих актів належать Закон України від 20.12.1990 року ,,Про міліцію", Закон України від 02.12.1990 року ,,Про державну податкову службу", Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР та Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого Указом Президії Верховної Ради УРСР від 23.05.1991 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України від 02.12.1990 року ,,Про державну податкову службу" особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Розділом VII Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ передбачено звільнення зі служби, зокрема через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
У відповідності до п. 21 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, особи рядового і начальницького складу зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами прямих начальників, відтак дії ДПС при пропонуванні позивачу посади у іншому підрозділі є в межах правового поля.
Суд першої інстанції належним чином дослідив надані сторонами докази та встановив, що відповідно до штатних розписів Головного управління Міндоходів у Львівській області на 2013 рік до проведення реорганізації штатна чисельність працівників в управлінні податкової міліції становила 185 одиниць, після реорганізації Тимчасовим штатним розписом ГУ Міндоходів у Львівській області утворено оперативне управління (до реорганізації - управління податкової міліції) з чисельністю 101 штатна одиниця. Аналітичне управління УПМ ДПС у Львівській області, в якому працював позивач, реорганізувався у оперативно-аналітичний відділ оперативного управління ГУ Міндоходів у Львівській області із чисельністю 5 штатних посад (начальник відділу та 4 старших оперуповноважених з особливо важливих справ).
Висновки суду першої інстанції про те, що Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ не непередбачено обов'язку керівника ДПС у Львівській області пропонувати особі, яка знаходиться в розпорядженні ДПС області, роботу чи посаду у структурі ДПС не там, де це викликано інтересами служби, а лише виходячи з бажання такої особи працювати за місцем проживання, апеляційний суд визнає вірними та обґрунтованими.
За таких обставин апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції щодо правомірності звільнення позивача. оскільки відповідач при звільненні позивача дотримався наведених приписів нормативно-правових актів. Зокрема, попередив позивача у встановлений строк про майбутнє вивільнення, запропонував наявні вакантні посади, від яких позивач відмовився.
Також суд першої інстанції вірно відзначив про безпідставність посилання позивача на приписи ст. 42 КЗпП України, яка містить вимоги переважного права залишення на роботі, оскільки всі питання щодо звільнення (поновлення на службі) осіб офіцерського складу податкової міліції, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягають вирішенню відповідно до норм спеціального законодавства, а не КЗпП України.
Доводи апеляційної скарги суд визнає безпідставними, позаяк вони достеменно були дослідженні судом першої інтонації та обґрунтовано відхиленні як безпідставні. Доказів на спростування висновків суду першої інстанції позивач не надав.
В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року у справі № 813/6476/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Ухвала в повному обсязі складена 03 березня 2014 року.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
О.М. Довгополов