Постанова № 37637494, 05.03.2014, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
05.03.2014
Номер справи
903/1099/13
Номер документу
37637494
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2014 р. Справа № 903/1099/13

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Демидюк О.О.

судді Савченко Г.І. ,

судді Огороднік К.М.

при секретарі Головченко Д.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення господарського суду Волинської області від 10.12.13 року у справі №903/1099/13

Позивач: Луцька міська рада

Відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Держземагенства у Луцькому районі Волинської області, с. Забороль Луцького р-ну

про внесення змін в договір оренди земельної ділянки

За участю представників:

позивача - не з'явились

відповідача - ОСОБА_2 (довіреність №289 від 30.01.2013 року), ОСОБА_3 (угода від 12.02.2014 року)

третьої особи - не з'явився

Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Волинської області від 10.12.2013 року у справі №903/1099/13 (суддя Бондарєв С.В.) задоволено позов Луцької міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін в договір оренди земельної ділянки.

Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки укладеного 26.04.2002 року між Луцькою міською радою та підприємцем ОСОБА_1, а саме розділ 2 договору, викладено його у новій редакції:

"2. "Орендна плата

2.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 4,7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

2.2. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнта індексації, визначених законодавством, затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору чи продовження його дії.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховується управлінням Держкомзему у м. Луцьку Волинської області та уточнюється щороку для врахування офіційного річного коефіцієнта індексації.

2.3. Орендна плата вноситься щомісячно орендарем рівними частинами на р/р 33216815700002, МФО 803014, ЗКПО 38009628, банк ГУДКСУ у Волинській області, одержувач УК у м. Луцьку (м. Луцьк), 13050500, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на термін, не більший одного календарного року.

4. Розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

2.5. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла впродовж строку, за який нарахована пеня, від несвоєчасно сплаченої суми, за кожен день прострочення платежу.

У разі розірвання договору з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди землі цієї земельної ділянки на тих самих умовах.

У разі визнання договору у судовому порядку недійсним, отримана орендодавцем орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається"."

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Волинської області від 10.12.2013 року у справі №903/1099/13 в частині внесення змін в п. 2.1 договору оренди земельної ділянки від 26.04.02 року, а саме орендна плата вносить у грошовій формі та встановлюється у розмірі 4,7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Мотивуючи апеляційну скаргу, апелянт зокрема зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що орендна плата у розмірі 4,7% від нормативної грошової оцінки вказаної в додатку до рішення Луцької міської ради від 24.06.2009 р. №42/20 "Про впорядкування орендної плати за землю" стосується розміщення непродовольчих ринків, ринків змішаного типу, до яких земельна ділянка, яка є предметом договору оренди від 26.04.2002 року не належить. Відповідно, суд першої інстанції неправильно визначив цільове призначення земельної ділянки, наданої в оренду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, оскільки розмір орендної плати повинен встановлюватися згідно п. 21 вищезазначеного додатку.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 27.12.2013 року у справі №903/1099/13 апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 прийнято до провадження.

28.01.2014 року на адресу Рівненського апеляційного господарського суду надійшов відзив (вх.№1676/14) на апеляційну скаргу, в якому третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Держземагенства у Луцькому районі Волинської області заперечує проти вимог та доводів викладених в апеляційній скарзі та просить рішення господарського суду Волинської області від 10.12.2013 року у справі №903/1099/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

05.02.2014 року від Луцької міської ради надійшов відзив (вх.№2335/14) на апеляційну скаргу в якому, позивач вважає за необхідне звернути увагу на те, що скаржником не заперечується факт ведення комерційної діяльності та приналежності території орендованої земельної ділянки до території ринку, що підтверджується генеральним планом м. Луцьк, ситуаційною схемою та експлікацією земельної ділянки (а.с. 129 - 134). Крім того, рішення Луцької міської ради від 24.06.2009 року №42/20 "Про впорядкування орендної плати за землю" є чинним, обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду від 05.02.2014 року, у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності судді Бригинець Л.М., внесено зміни до складу колегії суддів, окрім заміни головуючого судді у справі №903/1099/13 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Демидюк О.О., суддя Савченко Г.І., суддя Огороднік К.М.

24.02.2014 року представник Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 подав клопотання про долучення додаткових доказів до матеріалів справи (вх. №3485/14), (вх. №3487/14), та додаткові пояснення до апеляційної скарги (вх. №3489/14), (вх. №3492/14).

24.02.2014 року від представника Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з метою повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи відповідно до ч. 3 ст. 69 ГПК України подано клопотання про продовження строку розгляду апеляційної скарги на п'ятнадцять днів та відкладення розгляду справи.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.02.2014 року у справі №903/1099/13 продовжено строк розгляду апеляційної скарги та відкладено розгляд справи.

03.03.2014 року на адресу Рівненського апеляційного господарського суду від Луцької міської ради надійшли заперечення на додаткові пояснення по суті апеляційної скарги. (вх.№4192/14).

В судовому засіданні 03.03.2014 року апеляційним господарським судом оголошувалась перерва до 05.03.3014 року..

В судове засідання 05.03.2014 року представники позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача не з'явились. Явка представників сторін в судове засідання не вимагалась. Сторони у справі були належним чином повідомлені про місце, дату та час судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Судова колегія вважає, що неявка представників позивача та третьої особи, не перешкоджатиме перегляду рішення господарського суду Волинської області від 10.12.2013 року у справі №903/1099/13.

Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду, неодноразово заслухала представників сторін, вивчила матеріали справи та наявні в ній докази, розглянула матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, відзиви на апеляційну скаргу, перевірила правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, та дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 26 квітня 2002 року між Луцькою міською радою як орендодавцем та Підприємцем ОСОБА_1 як орендарем був укладений договір оренди земельної ділянки від 26.04.2002року, який нотаріально посвідчено 10.05.2002 року - зареєстровано в книзі реєстрації договорів на право тимчасового користування землею Луцьким міським управлінням земельних ресурсів за №424. Згідно з п.п. 1.1., 1.2. якого Луцька міська рада на підставі рішення №729 від 27.12.2001р. "Про надання земельної ділянки на умовах оренди підприємцю ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування торгових рядів по АДРЕСА_2", надає, а Підприємець ОСОБА_1 приймає на умовах оренди земельну ділянку площею 340 кв.м. згідно з планом землекористування, що є невід'ємною частиною цього договору. Земельна ділянка надається в довгострокове користування на умовах оренди строком на 25 років для будівництва та обслуговування торгових рядів на АДРЕСА_2. (а.с. 12).

Пунктами 2.1.-2.4. договору оренди, сторони передбачили, що плата за оренду земельної ділянки вноситься орендарем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі півтора відсотка грошової оцінки земельної ділянки. Грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.04.2002 року згідно довідки №62, виданої Луцьким міським управлінням земельних ресурсів становить 59421,80 грн.. Оплата за оренду земельної ділянки вноситься щомісячно орендарем рівними частками на р/р 33212813900002 отримувач - місцевий бюджет м. Луцька, МФО 803014, код 21741605 банк УДК у Волинській області код платежу 13050500 не пізніше 15 числа наступного місяця. Внесення орендної плати на майбутній період оренди допускається на термін, не більший одного року.

Згідно п. 3.3. "а" орендодавець має право вносити зміни в розділ 2 цього договору щодо розміру і строків орендної плати в разі зміни ставки земельного податку в законодавчому порядку.

У відповідності до п. 3.2. "б", орендар зобов'язаний щорічно, не пізніше 1 лютого, проводити розрахунок грошової оцінки для врахування офіційних річних показників інфляції.

Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м. Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод та визначення розміру земельного податку.

Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009 року "Про впорядкування орендної плати за землю" було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в залежності від функціонального використання земельної ділянки. (а.с. 20)

Згідно з додатком до рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009 року, якщо земельна ділянка використовується для розміщення непродовольчих ринків, ринків змішаного типу річний розмір орендної плати за землю становить 4,7 % від грошової оцінки земельної ділянки. (а.с. 20-21).

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держземагентства у Волинській області від 18.05.2013 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0340 га., становить 348 942,00 грн.

Листом за вих. №1.1.-11/3598 від 06.06.2013р. позивач звертався до відповідача з пропозицію про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати, а також надсилав примірник додаткової угоди, проте відповідач не повідомив про результати розгляду пропозиції. (а.с. 14-17).

20.11.2013р. Луцькою міською радою направлено на юридичну адресу відповідача (АДРЕСА_1), що зазначена у витязі з ЄДР, позовну заяву з додатками, що стверджується описом вкладення у цінний лист та поштовою квитанцією №9772 від 20.11.2013р. (а.с. 73-74).

За результатами розгляду позовної заяви Луцької міської ради, господарський суд першої інстанції дійшов висновку, що земельна ділянка, щодо якої позивач просив внести зміни до договору оренди землі, використовується відповідачем для обслуговування ринку, Відповідно, відповідач відноситься до підприємств, які використовують земельну ділянку для розміщення непродовольчих ринків, ринків змішаного типу (пункт 14 переліку, наведеного в додатку до рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009 року), яким встановлена орендна плата в розмірі 4,7 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Судова колегія, оцінивши подані сторонами докази на їх відповідність фактичним обставинам та матеріалам справи, вважає, що оскаржуване рішення підлягає частковому скасуванню, з огляду на наступне:

Відносини, пов'язані з орендою землі регулюються нормами Цивільного та Земельного кодексів України, Законами України "Про оренду землі", "Про плату за землю", іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року внесено зміни до ч.4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо змін договору оренди землі, спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до абз. 4 ч.4 ст.179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Відповідно до ст. 630 Цивільного кодексу України договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку. Якщо в договорі не міститься посилання на типові умови, такі типові умови можуть застосовуватись як звичай ділового обороту, якщо вони відповідають вимогам статті 7 цього Кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1724 "Деякі питання оренди земель" зокрема внесено зміни до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220. Було постановлено абз.2 пункту 10 Типового договору викласти у такій редакції: "Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії." Запропоновані позивачем зміни в цій частині відповідають законодавству України, що вбачається із позовних вимог Луцької міської ради.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що для правильного вирішення даного спору, в першу чергу необхідно встановити, яким є функціональне використання земельної ділянки, наданої в оренду, оскільки від цього залежить правильність встановлення розміру орендної плати у відсотках від грошової оцінки.

Як вбачається з розділу 1 договору оренди земельної ділянки від 26.04.2002 року, предметом договору є надання Луцькою міською радою земельної ділянки ФОП ОСОБА_1, для будівництва та обслуговування торгових рядів по АДРЕСА_2 загальною площею 340 кв. м.

Висновок суду першої інстанції про те, що відповідач відноситься до підприємств, які використовують земельну ділянку для розміщення непродовольчих ринків, ринків змішаного типу колегія суддів вважає помилковим, оскільки відповідно до Наказу Держкомстату України від 26.07.2006р. №209 ринок - це створений в установленому порядку на відведеній земельній ділянці за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування суб'єкт господарювання або його відокремлений підрозділ, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозиції.

Жодних доказів, які б підтверджували, що на земельній ділянці наданій в оренду ФОП ОСОБА_1, створений саме ринок, позивачем суду першої та апеляційної інстанцій не надано.

Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, що в даному випадку позивачем зроблено не було.

Відтак, колегія суддів вважає безпідставними позовні вимоги щодо встановлення відповідачу розміру орендної плати за відсотковою ставкою 4,7 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної п.14 Додатку до рішення Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009 року, оскільки ця ставка стосується ринків, до категорії яких земельна ділянка відповідача не належить.

Згідно додатку до рішення Луцької міської ради від 24.06.2009 року №42/20, такий вид функціонального використання земельної ділянки як будівництво та обслуговування торгових рядів, в переліку відсутній.

Тому, колегія суддів вважає, що функціональне використання земельної ділянки, наданої в оренду ФОП ОСОБА_1 відноситься до п. 21 - "інші види діяльності, які не увійшли до цього переліку", за яким встановлено 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Враховуючи вище викладене, судова колегія вважає, що посилання скаржника, зазначені ним в апеляційній скарзі, є обґрунтованими, документально підтвердженими, такими, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства та частково спростовують висновки суду першої інстанції, а відтак, суд вважає доведеними ті обставини, на які скаржник посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів вважає, що позовні вимоги позивача щодо встановлення орендної плати 4,7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки є безпідставними та необґрунтованими, а відтак задоволенню не підлягають, в зв'язку з чим є наявні підстави для зміни оскаржуваного рішення господарського суду Волинської області в частині встановлення розміру орендної плати.

Судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволеним вимогам відповідно до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103-105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення господарського суду Волинської області від 10.12.13 року у справі №903/1099/13 задовольнити частково.

2. Рішення господарського суду Волинської області від 10.12.13 року у справі №903/1099/13 змінити в частині розміру орендної плати.

3. Пункт 2.1. договору оренди земельної ділянки від 26.04.2014 року викласти в такій редакції: "2.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".

4. В решті рішення господарського суду Волинської області від 10.12.13 року у справі №903/1099/13 залишити без змін.

5. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Луцької міської ради (Волинська область, м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) 573,50 грн. витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви.

6. Стягнути Луцької міської ради (Волинська область, м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 286,75 грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

7. Видачу наказів доручити господарському суду Волинської області.

8. Справу №903/1099/13 повернути до господарського суду Волинської області.

9. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом XII-1 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Демидюк О.О.

Суддя Савченко Г.І.

Суддя Огороднік К.М.