ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"12" березня 2014 р. Справа № 806/6140/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Дєдуху Б.О. ,
за участю представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Голови Брусилівської районної державної адміністрації Шпаковича Василя Івановича за участю 3-ї особи ОСОБА_6 про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
В травні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до голови Брусилівської районної державної адміністрації Шпаковича Василя Івановича, просив визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Брусилівської РДА Шпаковича В.І. "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" від 6 грудня 2012 року №402, яким надано дозвіл ОСОБА_6 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 161 га в тому числі 96 га рілля, пасовище 65 га в оренду строком на 49 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, що розташовані за межами населеного пункту Ставищенської сільської ради Брусилівського району, Житомирської області.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про задоволення позову. Вважає, що вказане розпорядження порушує його права, оскільки оскаржуваним розпорядженням голови Брусилівської РДА надано дозвіл на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку на яку претендував він іншій особі, а саме ОСОБА_6
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника третьої особи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що розпорядженням голови Брусилівської районної державної адміністрації від 6 грудня 2012 року №403 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду" надано ОСОБА_6 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 161 га (в т.ч. рілля - 96 га, пасовище - 65 га) в оренду на 49 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, що розташовані за межами населених пунктів Ставищенської сільської ради Брусилівського району Житомирської області.
Вважаючи, що вказаним розпорядженням порушені його права, оскільки він неодноразово звертався до голови Брусилівської районної ради з проханням надати йому земельну ділянку для ведення фермерського господарства, ОСОБА_4 звернувся до суду.
Суд першої інстанції. відмовляючи в задоволенні позову, виходив з законності прийнятого відповідачем розпорядження.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 1 листопада 2005 року рішенням Ставищенської сільської ради було погоджено надання в довгострокову оренду терміном на 49 років земельної ділянки розміром 50 га ОСОБА_4 із земель запасу сільської ради, яка розташована за межами населеного пункту с.Костовці. (а.с.15).
9 грудня 2005 року ОСОБА_4 звернувся з письмовою заявою до голови Брусилівської РДА про виділення йому земельної ділянки в розмірі 50 га для ведення фермерського господарства на землях Ставищенської сільської ради на 49 років з земель запасу. (а.с. 135).
Листом від 28 грудня 2005 року за №272 ОСОБА_4 було повідомлено, що його звернення про виділення земельної ділянки для ведення фермерського господарства передано на розгляд професійної комісії з питань створення фермерських господарств при районній раді, яка була утворена рішенням Брусилівської районної ради від 29 березня 2005 року №263 (а.с. 136).
Заява позивача неодноразово розглядалася на засіданні професійної комісії з питань створення фермерських господарств від 31 січня 2006 року №1, 15 березня 2006 року №2, від 16 травня 2006 року.
Листом від 7 листопада 2007 року №340 ОСОБА_4 було повідомлено, що 10 вересня 2007 року професійною комісією з питань створення фермерських господарств (протокол №5 від 10 вересня 2007 року) прийнято рішення про те, що ОСОБА_4 може займатися сільськогосподарським виробництвом та створити фермерське господарство.
Після цього позивач ніяких дій щодо створення фермерського господарства не проводив, неправомірні дії чи бездіяльність Брусилівської районної ради та її посадових осіб щодо відмови у виділення йому земельної ділянки, не оскаржував.
29 листопада 2012 року до голови Брусилівської РДА звернулась ОСОБА_6 із заявою про надання їй дозволу на виготовлення проекту землевідводу земель запасу Ставищенської сільської ради орієнтовною площею 96,2 га ріллі та 65 га під пасовище для ведення фермерського господарства в оренду на 49 років. (а.с. 33).
Відповідно до протоколу комісії по розгляду звернень підприємств, організацій, установ і громадян щодо надання земельних ділянок від 30 листопада 2012 року №9, комісія ухвалила рекомендувати райдержадміністрації надати дозвіл ОСОБА_6 на виготовлення проекту земле відводу із земель запасу Ставищенської сільської ради Брусилівського району Житомирської області, орієнтовною площею 96,2 ріллі та 65 га під пасовище для ведення фермерського господарства, в оренду на 49 років. Рекомендовано відділу Держземагенства у Брусилівському районі підготувати відповідний проект розпорядження. (а.с. 36-40).
Розпорядженням голови Брусилівської районної державної адміністрації від 6 грудня 2012 року №403 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду" надано ОСОБА_6 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною площею 161 га (в т.ч. рілля - 96 га, пасовище - 65 га) в оренду на 49 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, що розташовані за межами населених пунктів Ставищенської сільської ради Брусилівського району Житомирської області. (а.с. 30).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом "а" частини 1 статті 17 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 статті 122 Земельного кодексу України, у редакції що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Згідно з частиною 4 статті 4 Закону України "Про оренду землі", у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.
Абзацом 3 пункту 1 Розділу VIII Прикінцеві положення Закону України "Про оренду землі" передбачено, що до розмежування відповідно до закону земель державної і комунальної власності орендодавцями земельних ділянок у межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, є відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України.
Таким чином районні державні адміністрації були уповноважені приймати рішення про виділення у користування земельних ділянок із земель державної власності за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 7 Закону України від 19 червня 2003 року №973-IV "Про фермерське господарство" для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
Положеннями частин 2, 3 статті 122 Земельного кодексу України, у редакції що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено порядок надання дозволу на розробку проекту землеустрою, відповідно до якого особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Ставищенською сільською радою підтверджено, що земельні ділянки, вказані у заяві громадянки ОСОБА_6, розміщені на території Ставищенської сільської ради і знаходяться за межами населеного пункту. Відповідно до чинного законодавства земельними ділянками, які знаходяться за межами населених пунктів розпоряджається районна державна адміністрація.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розпорядження голови Брусилівської РДА від 6 грудня 2012 року №403 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду" прийнято у відповідності до зазначених норм та на підставі висновку комісії по розгляду звернень підприємств, організацій, установ і громадян щодо надання земельних ділянок та правомірно надано дозвіл громадянці ОСОБА_6 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства..
Встановлено, що ОСОБА_4 на час винесення оспорюваного розпорядження фермерське господарство не створив, дозволу на розробку проекту землеустрою не отримав, земельну ділянку в оренду не отримав та не оскаржував неправомірні дії чи бездіяльність Брусилівської районної ради чи її посадових осіб щодо відмови у виділенні йому земельної ділянки.
З письмовою заявою до голови Брусилівської РДА про надання земельної ділянки розміром 50 га із земель запасу Ставищенської сільської ради за межами с.Костовці, Брусилівського району для ведення фермерського господарства позивач звернувся лише 16 квітня 2013 року, тобто вже після винесення розпорядження.
Листом від 18 квітня 2013 року №107 Брусилівська РДА повідомила ОСОБА_4, що з 1 січня 2013 року до компетенції органів виконавчої влади не відноситься надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів та рекомендовано для вирішення вказаного питання звернутись до Відділу Держземагенства у Брусилівському районі.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" грудня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" березня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Голова Брусилівської районної державної адміністрації Шпакович Василь Іванович АДРЕСА_3
ОСОБА_6 АДРЕСА_1