Постанова № 37621448, 05.03.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2014
Номер справи
812/1405/14
Номер документу
37621448
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

11.5

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1405/14

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

26 лютого 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність керівника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області в частині порушення термінів розгляду документів, визначених пунктом 2.8 Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 25.12.2008 №2274/5;

- визнати протиправною бездіяльність державного виконавця в частині недотримання строків прийняття постанов про поновлення виконавчих проваджень ВП №40003735 та ВП №40007438 та внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень.

В обґрунтування позову зазначено, що постановами державного виконавця від 19.12.2013 були зупинені виконавчі провадження ВП № 40007438 та ВП № 40003735, у яких позивач є стягувачем по відношенню до Державної фінансової інспекції в Луганській області. Підставою для зупинення проваджень 19.12.2013 було вказано звернення державного виконавця до суду за роз'ясненням судового рішення. Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.01.2014 по справі №812/5747/13-а державному виконавцю відмовлено у наданні роз'яснення рішення суду (порядку та способу виконання). Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.02.2014 ухвала ЛОАС від 21.01.2014 залишена без змін. При ознайомленні з матеріалами виконавчих проваджень позивачем було з'ясовано, що ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла до відповідача 17.02.2014, про що свідчить відповідний штамп.

На документі є резолюція «ОСОБА_2 в роботу» з датою 19.02.2014, але без прізвища особи, що поставила резолюцію.

Посилаючись на положення ч.5 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» та п. 2.8 Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби, затвердженого наказом Мін'юсту України від 25.12.2008 №2274/5, позивач зазначив, що керівник Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області був зобов'язаний розглянути ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду та поставити свою резолюцію не пізніше 18 лютого, а постанови державного виконавця про поновлення виконавчих проваджень мали бути прийняті не пізніше 22 лютого поточного року.

У зв'язку з чим, позивач вважає бездіяльність державного виконавця та його керівника протиправною.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суддя прийшов до такого.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України від 21.04.1999 №606-ХІV «Про виконавче провадження» (далі - Закон №606).

Згідно ст. 1 Закону №606 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Відповідно до статті 1 Закону України від 24 березня 1998 року №202/98-ВР «Про державну виконавчу службу» завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

Згідно ст. 11 Закону №606 державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Державний виконавець, серед іншого, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом (п. 1 ч. 2 ст. 11 Закону №606).

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону №606 примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Частиною 1 ст. 34 Закону №606 у разі якщо викладена у виконавчому документі резолютивна частина рішення є незрозумілою, державний виконавець або сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення відповідного рішення.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 38 Закону №606 виконавче провадження може бути зупинено у разі звернення державного виконавця до суду, який видав виконавчий документ із заявою про роз'яснення рішення, що підлягає виконанню, про відстрочку або розстрочку виконання а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.

Державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтями 37 і 38 цього Закону.

Частиною 5 ст.39 Закону №606 регламентовано, що після усунення обставин, які стали підставою для зупинення виконавчого провадження, державний виконавець протягом трьох днів з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов'язаний своєю постановою поновити виконавче провадження за власною ініціативою або за заявою стягувача. Копії постанови надсилаються сторонам у триденний строк.

Наказом Міністерства юстиції України 20.05.2003 N43/5 затверджено Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2003 року за N388/7709 (далі - Положення).

До Єдиного реєстру обов'язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій (п. 3.1 Положення).

Відомості про відкладення провадження виконавчих дій, зупинення виконавчого провадження, поновлення виконавчого провадження вносяться до Єдиного реєстру не пізніше наступного робочого дня після винесення відповідних постанов, а про відстрочку або розстрочку виконання рішення - не пізніше наступного робочого дня після надходження відповідного рішення (п. 3.4 Положення).

З метою забезпечення виконання вимог Закону України «Про державну виконавчу службу» та Закону України «Про виконавче провадження» наказом Міністерства юстиції України від 25.12.2008 N2274/5 затверджений Порядок роботи з документами в органах державної виконавчої служби (далі - Порядок), який визначає основні правила роботи з документами в органах державної виконавчої служби, в тому числі порядок загального документування у районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних відділах державної виконавчої служби, діловодство з виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) у всіх органах державної виконавчої служби, оформлення документів, технічного забезпечення їх підготовки, контролю за виконанням документів, а також здійснення діловодних процесів - організації документообігу, формування справ і зберігання документів та поширюється на всю службову документацію.

Згідно п. 2.6 Порядку кореспонденція, яка надійшла до Відділу поштою або з прийому (крім звернень громадян, які розглядаються відповідно до Закону України «Про звернення громадян» (393/96-ВР), документів про відкриття виконавчого провадження, листів-відповідей на запити державного виконавця), підлягає реєстрації в Журналі реєстрації загальної вхідної кореспонденції за встановленою формою.

Відповідно до п. 2.8 Порядку зареєстровані в установленому порядку документи розглядаються керівником Відділу не пізніше наступного робочого дня з дня надходження кореспонденції до Відділу, а документи за рішеннями, що підлягають негайному виконанню, - в день їх надходження.

Результати розгляду документів керівником фіксуються в резолюції.

Після накладення резолюції керівником Відділу документи повертаються діловоду для внесення необхідної інформації до реєстраційних та (або) облікових журналів, у необхідних випадках - для оформлення документів в обкладинку, та не пізніше наступного робочого дня з дня накладення резолюції передаються виконавцям до виконання або на ознайомлення.

Документи, отримані безпосередньо керівником Відділу на особистому прийомі, передаються на реєстрацію діловоду в день їх надходження.

Під час судового розгляду встановлено та підтверджено матеріалами справи наступне.

У зв'язку із зверненням державного виконавця до суду із заявою про роз'яснення судового рішення по справі №812/5747/13-а, 19 грудня 2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження ВП №40007438 з примусового виконання виконавчого листа №812/5747/13-а від 24.09.2013 про зобов'язання Державної фінансової інспекції в Луганській області видати ОСОБА_1 належним чином оформлений дублікат трудової книжки (а.с. 7-8).

Також 19 грудня 2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження ВП №40003735 з примусового виконання виконавчого листа №812/5747/13-а від 24.09.2013 про зобов'язання Державної фінансової інспекції в Луганській області видати наказ про нову дату звільнення ОСОБА_1 з посади начальника відділу інспектування органів державної влади Державної фінансової інспекції в Луганській області та надати ОСОБА_1 його завірену належним чином копію (а.с. 9-10).

Виконавчі провадження №40007438 та №40003735 були зупинені вказаними постановами до розгляду справи по суті.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року у справі №812/5747/13-а, яка ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2014 року залишена без змін, у задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про роз'яснення рішення від 24 липня 2013 року у справі №812/5747/13-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної фінансової інспекції в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено (а.с. 11-13, 14-16).

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2014 року, якою залишена без змін ухвала Луганського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року у справі №812/5747/13-а зареєстрована у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області 17 лютого 2014 року за вх. №781/044-27 (а.с. 6).

Суддею встановлено, що на супровідний лист до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2014 року накладена резолюція наступного змісту «ОСОБА_2 в роботу», дата накладення резолюції - 19.02.2014 (а.с. 6).

З досліджених суддею доказів вбачається, що замість 18 лютого 2014 року, резолюція була накладена 19 лютого 2014 року, що є порушенням відповідачем п. 2.8 Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби.

З Інформації про виконавчі провадження №40007438 та №40003735, яка отримана з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень станом на 26 лютого 2014 року вбачається, що до Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень внесені лише відомості про винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 19 грудня 2013 року у зв'язку із зверненням державного виконавця до суду із заявою про роз'яснення судового рішення (а.с. 17-19, 20-22).

Отже, суддею встановлено, що станом на 26 лютого 2014 року, протягом трьох днів з моменту, коли державному виконавцю стало відомо про усунення обставин, які стали підставою для зупинення виконавчого провадження, тобто не пізніше 22 лютого 2014 року, згідно до ч. 5 ст. 39 Закону №606 державним виконавцем не винесені постанови про поновлення виконавчого провадження та виконавчі провадження №40007438 та №40003735 не поновлені.

Також, в порушення п. 3.1, п. 3.4 Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, відповідачем не внесені до Єдиного реєстру відомості про поновлення виконавчого провадження.

З урахуванням встановлених фактів, оцінюючи надані сторонами по справі докази у сукупності, а також те, що відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності не довів суду правомірність своєї бездіяльності, суддя дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання бездіяльності відповідача протиправною є обґрунтованими, такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству України.

Враховуючи встановлені обставини у справі та надані сторонами докази, суддя приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору вирішуються в порядку ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області в частині несвоєчасного розгляду ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2014 року по справі №812/5747/13-а.

Визнати протиправною бездіяльність Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області в частині недотримання строків прийняття постанов про поновлення виконавчих проваджень №40003735 та №40007438 та внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя С.В. Борзаниця