Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16.04.2009 р. № 13/539
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Денисенко Ю.М. розглянувши справу
за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ФАЛЬКОН-ДЕВЕЛОПМЕНТ»
до Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, на думку Позивача, Відповідач неправомірно відмовляє йому в наданні висновків щодо можливості передачі в оренду земельних ділянок в оренду строком до трьох років земельних ділянок площею до 20 кв.м. під розміщення малих архітектурних форм за адресами: м. Київ, пл. Тараса Шевченка, 2; м. Київ, пл. Житноторзька; м. Київ, на розі вул. Сирецької та вул. Фрунзе; м. Київ, просп. Правди, 3, відносно яких 07 грудня 2007 року Подільською районною в м. Києві радою було прийняте рішення № 251.
В письмових поясненнях та в судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, пояснив, що вони не наділені повноваженнями надавати висновки щодо можливості передачі в оренду земельних ділянок для розміщення малої архітектурної форми для роздрібної торгівлі на підставі рішення Київської міської ради від 17.07.2008 року № 58/58, яким скасоване рішення Київської міської ради від 08.06.2000р. № 164/885.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАЛЬКОН-ДЕВЕЛОПМЕНТ»зареєстровано Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією 02.09.2002 р. та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 32157934.
На підставі рішення Подільської районної в м. Києві ради від 07.12.2007 року № 251 «Про передачу в оренду земельних ділянок для розміщення малих архітектурних форм та вхідних груп» Позивачу було передано за умови одержання висновків Головного управління містобудування та архітектури, міськСЕС, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві, Головного управління земельних ресурсів в м. Києві, в оренду строком до трьох років земельних ділянок площею до 20 кв.м. під розміщення малих архітектурних форм за адресами : м. Київ, пл. Тараса Шевченка, 2; м. Київ, пл. Житноторзька; м. Київ, на розі вул. Сирецької та вул. Фрунзе; м. Київ, просп. Правди, 3.
Листами Головне управління земельних ресурсів в м. Києві № 03-52/16618 від 05.05.2008 року ( на звернення Подільської районної в м. Києві ради) та № 03-52/24306 від 23.06.2008 р. повідомило Позивача, що вищезазначені висновки можливо буде надати тільки після прийняття Закону України щодо порядку проведення аукціонів з продажу права оренди земельних ділянок.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Пунктом 1 рішення Київської міської ради № 164/885 від 08.06.2000 р. «Про передачу окремих повноважень районним в місті Києві радам з питань регулювання земельних відносин»повноваження щодо передачі в оренду земельних ділянок для розміщення об'єктів благоустрою і розміщення та експлуатації малих архітектурних форм для проведення підприємницької діяльності передані Київською міською радою районним в м. Києві районним радам.
Підпунктом 3.2. пункту 3 зазначеного вище рішення передбачено, що питання передачі земельних ділянок для потреб, наведених у пункті 1 цього рішення, вирішується за умови одержання висновків головного управління містобудування та архітектури, міськСЕС, державного управління екологічної безпеки в м. Києві, Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації.
Крім того, відповідно до пункту 13.2.5 «Правил забудови м. Києва»(затверджених рішенням Київської міської ради № 11/2587 від 27.01.2005 р.) передбачається, що «земельні ділянки для розміщення та обслуговування МАФ загальною площею до 20 кв.м, розміщення сезонних майданчиків закладів громадського харчування та сезонної торгівлі без права забудови площею до 100 кв. м надаються в оренду на термін до трьох років відповідно до рішення Київради від 08.06.2000 р. № 164/885 «Про передачу окремих повноважень районним в м. Києві радам з питань регулювання земельних відносин».
Пунктом 2 розділу III («Прикінцеві положення») Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 107Л/І від 28.12.2007 р. (надалі - «Закон про державний бюджет на 2008 р.») передбачено, що «розділ II цього Закону набирає чинності з 1 січня 2008 року».
Отже, із наведеної вище норми вбачається, що саме підпунктом 5 пункту 2 та підпунктом 3 пункту 8 розділу ІІ Закону про Державний бюджет на 2008 р. і були внесені зміни та доповнення до статті 124 Земельного кодексу України і статті 16 Закону України «Про оренду землі», згідно з якими було встановлено, що «набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі».
Стаття 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
І оскільки на момент прийняття рішення Подільської районної в м. Києві ради від 07.12.2007 року № 251, Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації було наділене повноваженнями щодо надання необхідних висновків щодо можливості передачі в оренду земельних ділянок для розміщення малої архітектурної форми для роздрібної торгівлі продовольчою непродовольчою групою товарів, то його бездіяльність, на думку суду, є неправомірною.
За таких обставин позовні вимоги суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації в частині ненадання Подільській районній у м. Києві державній адміністрації висновків щодо можливості передачі в оренду земельних ділянок для розміщення малих архітектурних форм для роздрібної торгівлі продовольчою непродовольчою групою товарів Товариству з обмеженою відповідальністю «ФАЛЬКОН-ФЕВЕЛОПМЕНТ», строком до трьох років, за адресами: м. Київ, пл. Тараса Шевченка, 2; м. Київ, пл. Житноторзька; м. Київ, на розі вул. Сирецької та вул. Фрунзе; м. Київ, просп. Правди, 3.
3. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації надати Подільській районній у м. Києві державній адміністрації висновок щодо можливості передачі в оренду земельної ділянки для розміщення малої архітектурної форми для роздрібної торгівлі продовольчою непродовольчою групою товарів Товариству з обмеженою відповідальністю «ФАЛЬКОН-ДЕВЕЛОПМЕНТ», строком до трьох років, по пл. Т.Шевченка, 2.
4. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації надати Подільській районній у м. Києві державній адміністрації висновок щодо можливості передачі в оренду земельної ділянки для розміщення малої архітектурної форми для роздрібної торгівлі продовольчою непродовольчою групою товарів Товариству з обмеженою відповідальністю «ФАЛЬКОН-ДЕВЕЛОПМЕНТ», строком до трьох років, по пл. Житноторзькій.
5. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації надати Подільській районній у м. Києві державній адміністрації висновок щодо можливості передачі в оренду земельної ділянки для розміщення малої архітектурної форми для роздрібної торгівлі продовольчою непродовольчою групою товарів Товариству з обмеженою відповідальністю «ФАЛЬКОН-ДЕВЕЛОПМЕНТ», строком до трьох років, на розі вул. Сирецької та вул. Фрунзе.
6. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації надати Подільській районній у м. Києві державній адміністрації висновок щодо можливості передачі в оренду земельної ділянки для розміщення малої архітектурної форми для роздрібної торгівлі продовольчою непродовольчою групою товарів Товариству з обмеженою відповідальністю «ФАЛЬКОН-ДЕВЕЛОПМЕНТ», строком до трьох років, по просп. Правди, 3.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 14.05.2009 р.