ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 127/30939/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Прокопчук А. В.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Боровицький О. А. Сапальова Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_2 на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
В листопаді 2013 року заступник Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України, в якому просив визнати протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату та ГУПФУ у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_2 в здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% з 01.01.2008 року; зобов"язати Вінницький обласний військкомат видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40%; зобов"язати ГУПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% з 01.01.2008 р.
Відповідно до ухвали Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2014 року адміністративний позов залишено без розгляду.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, заступник Вінницького прокурора подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції від 06лютого 2014 року та направити справу для продовження розгляду, посилаючись на порушення судом першої інстанція норм процесуального права.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
У зв'язку з неприбуттям в судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату час і місце судового засідання, та відсутності клопотань від усіх осіб, що беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а ухвалу суду першої інстанції скасувати з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня; коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Стаття 100 КАС України передбачає наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Так, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як слідує з матеріалів справи, прокурор просить визнати протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату та ГУПФУ у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_2 в здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% з 01.01.2008 року; зобов"язати Вінницький обласний військкомат видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40%; зобов"язати ГУПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% з 01.01.2008 р.
Однак, суд першої інстанції, залишаючи адміністративний позов без розгляду, дійшов помилкового висновку про те, що прокурор при зверненні до суду пропустив шестимісячний процесуальний строк, встановлений ст. 99 КАС України, так як за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
28.10.2013 року до Вінницької прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері надійшло звернення ОСОБА_2 про те, що Вінницьким військкоматом підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення останнього без врахування строкової служби у радянській армії та визначено надбавку за вислугу років в розмірі 25%, як такому, що має вислугу в ЗС України до 25 років. Вказану довідку ним було подано до ГУПФУ у Вінницькій області, однак відповідачем не було здійснено перерахунку пенсії.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що шестимісячний строк, передбачений ст. 99 КАС України для звернення до суду з адміністративним позовом, у даному випадку повинен обраховуватись з моменту звернення ОСОБА_2 до Вінницької прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, а саме з 28.10.2013 року, що стало підставою для проведення перевірки прокуратурою та заявлення позову.
З огляду на те, що Вінницька прокуратура з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері звернулась до суду першої інстанції з позовом 21.11.2013 року року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції, колегія суддів приходить до висновку, що адміністративний позов поданий в межах строку звернення до адміністративного суду.
Таким чином, Вінницьким міським судом Вінницької області внаслідок невірного обрахування шестимісячного строку звернення до суду, прийнято необґрунтоване рішення про залишення позову заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріат, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, без розгляду.
Пунктом 4 статті 204 КАС України передбачено, що підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив такі порушення норм процесуального права, що призвели до неправильного вирішення вищенаведеного питання, внаслідок чого ухвала підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 199, 204, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_2 задовольнити.
Ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 06 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Вінницького обласного військового комісаріату, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства оборони України про визнання протиправними дій Вінницького обласного військового комісаріату та ГУПФУ у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_2 в здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% з 01.01.2008 року та зобов"язання Вінницького обласного військкомата видати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40%; зобов"язати ГУПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, з врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% з 01.01.2008 р., - скасувати.
Справу направити до Вінницького міського суду Вінницької області для продовження розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Боровицький О. А.
Сапальова Т.В.