Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 114/1278/13-а
03.03.14 м. СевастопольСевастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дудкіної Т.М.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Омельченка В. А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Голови Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим Мірошниченко Анатолія Євгеновича, виконавчого комітету Руч`ївської сільської ради на постанову Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Абеляшев О.В. ) від 14.10.13 у справі № 114/1278/13-а
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до Голови Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим Мірошниченко Анатолія Євгеновича (вул. Титова, буд.2, Руч'ї, Роздольненський район, Автономна Республіка Крим, 96220)
Руч`ївської сільської ради (вул. Титова,2, Руч'ї, Роздольненський район, Автономна Республіка Крим, 96220)
третя особа: ОСОБА_2 (АДРЕСА_2)
про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим від 14.10.13 у справі № 114/1278/13-а позов ОСОБА_1 до Руч`ївської сільської ради, Голови Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим Мірошниченко Анатолія Євгеновича про визнання рішення недійсним, - задоволено частково.
Скасовано Рішення 25 сесії 6 скликання Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим у частині затвердження розрахунків та тарифів з водопостачання на 2013 -2014 рік (пункт 2 резолютивної частини рішення).
Також судом вирішено питання щодо судових витрат.
У решті позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідачі звернулися з апеляційними скаргами, просять скасувати постанову Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим від 14.10.13 та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. Апеляційні скарги вмотивовані порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги Руч'ївської сільського голови обґрунтовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, не повним з'ясуванням обставин справи.
Доводи апеляційної скарги виконавчого комітету Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим зводяться до порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме, що провадження у справі не повинно було бути відкритим, оскільки в провадженні цього суду вже перебувала справа з тим же предметом позову та за участі тих же сторін.
У судове засідання 03.03.2014 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що норми та тарифи на водопостачання були затверджені рішенням 20-ї сесії 6 скликання Руч'ївської сільської ради №8 від 26.04.2012 року на 2012-2013 р., отже підставами для їх перегляду повинні бути зміни протягом строку дії цін/тарифів, обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежали від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси. Проте, відповідачем вказані обставини доведені не були, що і послугувало підставою скасування оскаржуваного рішення.
З таким висновком суду першої інстанції не погоджується колегія суддів та переглядаючи судове рішення в межах доводів скарг та позовних вимог, зазначає наступне.
Апеляційним розглядом встановлено, що 15 березня 2013 року рішенням № 6 25 сесії 6 скликання Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим були затверджені розрахунки та тарифи з водопостачання на території Руч'ївської сільської ради.
Позивач оскаржує вказане рішення, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що ФОП ОСОБА_2 отримає додатково 95827 грн. Вважає рішення недійсним, оскільки ні в матеріалах пленарного засідання ради, ні в матеріалах засідання постійної комісії з питань ЖКГ не вбачається економічного обґрунтування підвищення вартості водопостачання.
Зазначає, що ФОП ОСОБА_2 має документально підтвердити, на які цілі були витрачені 444,4 грн. отриманого доходу, як того вимагає п.10.ст.31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».
Досліджуючи правомірність прийняття Руч'ївської сільською радою Роздольненського району АР Крим оскаржуваного рішення, колегія суддів зазначає таке.
Статтею 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів.
Стаття 7. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 7 вказаного Закону, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Норма цієї статті кореспондується з п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування", за якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території, визначені ст.14 Закону.
Стаття 31 Закону встановлює Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема:
1. Порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
2. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
10. У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 затверджено Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення (далі Порядок).
Відповідно до п.7 Порядку у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов'язаних із провадженням ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, з причин, які не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, може проводитися перерахування тарифів шляхом коригування лише тих складових частин структури тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення.
Згідно з п. 10 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів конкретного виробництва, техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.
Апеляційним розглядом встановлено, що між ФОП ОСОБА_2 та Руч'ївської сільською радою укладено договір концесії від 18.04.2008 р. щодо постачання та водовідведення сіл Руч'ївської сільської ради, за яким у концесію ФОП ОСОБА_2 отримав відповідне майно (а.с. 27-32), зокрема, і на території Руч'ївської сільської ради.
ФОП ОСОБА_2 звернувся до Руч'ївської сільської ради з пояснювальною запискою по розрахунку планової собівартості для затвердження тарифів на послуги водопостачання населення сіл Руч'ївської сільської ради на 2013 рік.
Рішенням постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, управління комунальної власності побутового та торгового обслуговування Руч'ївської сільської ради від 06.03.2013 року, оформленого протоколом №3, винесено на розгляд сесії сільської ради проект розрахунку планової собівартості одиниці поданої води, тарифу на послуги водопостачання на 2013-2014 р.
На підставі вказаного рішення постійної комісії з питань житлово-комунального господарства Руч'ївська сільська рада прийняла рішення, яким затверджені розрахунки та тарифи з водопостачання на території Руч'ївської сільської ради, що є предметом оскарження.
Доводи позивача стосовно оскарження рішення 25 сесії 6 скликання Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим у частині затвердження розрахунків та тарифів з водопостачання на 2013 -2014 рік зводяться до того, що для підвищення тарифів необхідне економічне обґрунтування, проте ні оскаржуване рішення, ні матеріали пленарного засідання та постійної комісії його не містять.
Колегія суддів вважає безпідставними такі доводи позивача, оскільки до матеріалів справи долучена пояснювальна записка, яка містить розрахунок планової собівартості водопостачання з розрахунком відповідних складових такої вартості (а.с.86-99).
Колегія суддів, дослідивши вказані документи, дійшла висновку про те, що вказані розрахунки фактично є економічним обґрунтуванням розрахунків витрат на водопостачання, оскільки законодавчо не визначена певна форма такого економічного обґрунтування, а тому оформлення ФОП ОСОБА_2 таких обґрунтувань пояснювальною запискою не суперечить вимогам законодавства.
Також, при апеляційному перегляді встановлено, що постійна комісія з питань житлово-комунального господарства, управління комунальної власності побутового та торгового обслуговування Руч'ївської сільської ради розглядала надане ФОП ОСОБА_2 економічне обґрунтування, та своїм рішенням від 06.03.2013 року погодила винести на розгляд сесії.
Таким чином, Руч'ївською сільською радою дотримано адміністративної процедури при прийнятті оскаржуваного рішення.
Колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги стосовно того, що оскаржуване рішення приймалося на період в один рік, а саме з 15.03.2013 по 15.03.2014 р., а не на два роки поспіль, як про це вказано у рішенні суду першої інстанції, оскільки зворотне судом не встановлено, та спростовується матеріалами справи.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції ухвалено судове рішення у порушення приписів ст.159 КАС України за неповно з'ясованих обставин справі та з порушенням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим постанова Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим від 14.10.13 підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Голови Руч'ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим Мірошниченко Анатолія Євгеновича, виконавчого комітету Руч`ївської сільської ради Роздольненського району АР Крим на постанову Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим задовольнити.
Постанову Роздольненського районного суду Автономної Республіки Крим від 14.10.13 у справі № 114/1278/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Постанову може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис Т.М. Дудкіна
Судді підпис Т.В. Дадінська
підпис В.А.Омельченко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.М. Дудкіна