Постанова № 37593220, 05.03.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2014
Номер справи
827/1963/13-а
Номер документу
37593220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 827/1963/13-а

05.03.14 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Єланської О.Е.,

суддів Кобаля М.І. ,

Щепанської О.А.

секретар судового засідання Букуєва М. А.

за участю сторін:

позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1- не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомила,

представник відповідача, Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя- Бездольний Сергій Юрійович, довіреність № 5201/43/2.04 від 25.12.13

розглянувши апеляційну скаргу Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Куімов М.В. ) від 11.09.13

за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя (вул. Совєтська, 9,м.Севастополь, 99011)

про визнання дій неправомірними

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя і у ході розгляду справи у суді першої інстанції уточнивши позовні вимоги просила: визнати неправомірними дій Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя щодо анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди № 0004 та № 0005, що видані відділом містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя; визнати неправомірною вимоги про видачу паспорту прив'язки на тимчасові торгові споруди, розташовані на території земельних ділянок, що відносяться до категорії з особливим режимом використання, зокрема, на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 11.09.2013 адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя про визнання протиправними дій та вимоги - задоволено частково.

Дії Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя щодо анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди від 31 травня 2012 року №0004 та №0005, виданих відділом містобудування та архітектури Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя - визнано неправомірними.

У задоволені решти позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 34 гривень 41 копійки.

Не погодившись з даною постановою, відповідач - Ленінська районна державна адміністрація м. Севастополя звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В судовому засіданні 05.03.2014 представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги з підстав, зазначених в ній.

Позивач не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 31 травня 2012 року відділом містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя позивачу були видані паспорти прив'язки на тимчасові торгові споруди № 0004 та № 0005 на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі. 18 січня 2013 року, між позивачем та Комунальним підприємством «Благоустрій» Севастопольської міської ради, був укладений договір про участь в утриманні об'єкту благоустрою № 1А ВХ. Згідно умов вказаного договору, КП «Благоустрій» СМР дозволяє позивачу розміщення тимчасової некапітальної конструкції - торгового павільйону площею 30 кв. м ( вид діяльності - пункт громадського харчування ) за адресою: АДРЕСА_3. 12 липня 2013 року комісією відділу містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя було проведено обстеження тимчасових споруд позивача на відповідність розміщення згідно виданих паспортів. За результатами вказаної перевірки відповідачем був складений акт від 12 липня 2013 року, в якому зазначено про порушення вимог п.п. 2.20, 2.21 Порядку розміщення тимчасових споруд (Наказ № 244 від 21 жовтня 2011 року) Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, а саме: встановлені тимчасові споруди, відповідно до п. 2.27 Наказу № 244 від 21 жовтня 2011 року, не відповідають паспортам прив'язки на тимчасові торгові споруди №№ 0001, 0002, 0004, 0005 та підлягають анулюванню. Листом Ленінської РДА м. Севастополя за вих. № 2724/33/2-04 від 16 липня 2013 року позивач був повідомлений про анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди №0004 та №0005. 29 липня 2013 року позивач звернувся до Ленінської РДА м. Севастополя з заявами про розгляд можливості встановлення пересувної (стаціонарної) тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 для здійснення підприємницької діяльності. На зазначені заяви позивач від Ленінської РДА м. Севастополя отримав відповіді за вих. №№ 3158/33/2-04, 3159/33/2-04 від 05 серпня 2013 року, згідно яких можливість визначити відповідність намірів будівельним нормам відсутня, оскільки надана заявником до заяв топографо-геодезична основа в масштабі (М 1:500) не відповідає вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21 жовтня 2011 року. 09 серпня 2013 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявами про розгляд питання про можливість встановлення пересувної (стаціонарної) тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2, але відповіді не отримав. Позивач вважає, що зазначені повідомлення Ленінської РДА м. Севастополя не містять причин відмови та при прийнятті рішення про анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди повинні були бути видані або розпорядження голови районної адміністрації, або наказ його структурного підрозділу. Позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди №№0004, 0005 та визнати неправомірними вимоги відповідача щодо видачі паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди, розташовані на території земельних ділянок, що відносяться до категорії з особливим режимом використання, зокрема, на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі.

31 травня 2012 року відділом містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя ОСОБА_1 були видані паспорти прив'язки на тимчасові торгові споруди №№ 0004 та № 0005 на території пляжу «Кришталевий» у м. Севастополі.

18 січня 2013 року, між ОСОБА_1 та КП «Благоустрій» СМР, був укладений договір №1А ВХ про участь в утриманні об'єкта благоустрою.

Згідно п.2.5 вказаного договору, КП «Благоустрій» СМР дозволяє ФОП ОСОБА_1 розміщення тимчасової некапітальної конструкції - торгового павільйону площею 30 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 62-63).

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ -8500039612013 від 14 червня 2013 року, пляж «Кришталевий» у м. Севастополі відноситься до категорії земель водного фонду, з цільовим призначенням: обслуговування будівель, споруд пляжу «Кришталевий», з комунальною формою власності (а.с.38).

12 липня 2013 року, на території мису Кришталевий, комісією відділу містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя було проведено обстеження тимчасових споруд позивача на відповідність розміщення згідно виданих паспортів та був складений акт від 12 липня 2013 року, в якому зазначено про порушення п.п. 2.20, 2.21 Порядку розміщення тимчасових споруд (Наказ № 244 від 21 жовтня 2011 року) Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та те що встановлені тимчасові споруди не відповідають паспортам прив'язки №№ 0001,0002,0004,0005 і підлягають анулюванню (а.с. 31).

16 липня 2013 року листом Ленінської РДА м. Севастополя за вих. № 2724/33/2-04 ОСОБА_1 була повідомлена про анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди №0004 та № 0005 (а.с. 6).

29 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до Ленінської РДА м. Севастополя з заявами про розгляд можливості встановлення пересувних (стаціонарних) тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.33,35).

На зазначені заяви позивач отримав відповіді від Ленінської РДА м. Севастополя за вих. №№ 3158/33/2-04, 3159/33/2-04 від 05 серпня 2013 року, згідно яких можливість визначити відповідність намірів будівельним нормам відсутня, оскільки надана заявником до заяв топографо-геодезична основа в масштабі (М 1:500) не відповідає вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21 жовтня 2011 року (а.с. 32,34).

09 серпня 2013 року ОСОБА_1 повторно звернулась до Ленінської РДА м. Севастополя з заявами про розгляд питання про можливість встановлення пересувних (стаціонарних) тимчасових споруд за адресою: АДРЕСА_2, але будь - якої письмової відповіді не отримав (а.с.36-37).

Позивач вважаючи, що дій Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя щодо анулювання паспортів прив'язки на тимчасові торгові споруди № 0004 та № 0005, що видані відділом містобудування та архітектури Ленінської РДА м. Севастополя не відповідають вимогам ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21 жовтня 2011 року, звернулась до суду із зазначеним адміністративним позовом до суду.

Отже, відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Севастопольська міська державні адміністрація здійснює свою діяльність у рамках повноважень, встановлених Конституцією України, законами України та актами органів виконавчої влади вищого рівня.

Згідно ст.13 вказаного Закону, до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань:

1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян;

2) соціально-економічного розвитку відповідних територій;

3) бюджету, фінансів та обліку;

4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики;

5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку;

6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та неповнолітніх;

7) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля;

8) зовнішньоекономічної діяльності;

9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки;

10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.

Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.

Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що керівники місцевих державних адміністрації в рамках своїх повноважень видають розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Відповідно до п.6 ст.20 вказаного Закону, місцева державна адміністрація погоджує документацію із землеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України "Про землеустрій", щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини.

Розпорядженням голови Ленінської РДА № 185-ОД від 29 квітня 2013 року "Про затвердження Положення про відділ містобудування та архітектури Ленінської РДА», затверджено Положення про відділ містобудування та архітектури Ленінської РДА, згідно з додатком №1 (а.с.26-28).

Відповідно до п.1 зазначеного додатку, відділ містобудування та архітектури Ленінської РДА є її структурним підрозділом і безпосередньо підпорядкований голові Ленінської РДА, заступникові голови районної держаної адміністрації і методично Управлінню містобудування та архітектури СМДА.

Згідно з п.п. 5.3 п. 3 вказаного додатку, відділ має право видавати паспорти прив'язки тимчасових споруд (а.с.27).

Відповідно до п.п.1.3. п.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244 (далі - Порядок № 244), тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Відповідно до п.п. 1.5 п. 1 Порядку № 244, комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико - культурної спадщини, земельно-господарського устрою.

Відповідно до п.п. 1.6 п. 1 Порядку № 244, комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до п.п. 1.10 п. 1 Порядку № 244, для розміщення групи ТС (але не більше п'яти) розробляється єдиний паспорт прив'язки ТС з прив'язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500).

Згідно з п.п. 2.1. п. 2 Порядку № 244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п.п. 2.2. п. 2 Порядку № 244).

Відповідно до п.п. 2.3. п. 2 Порядку № 244, до заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Згідно з п.п. 2.4 п. 2 Порядку № 244, відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів.

Відповідно до п.п. 2.5 п. 2 Порядку № 244, про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Підпунктом 2.6. пункту 2 Порядку № 244 передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Відповідно до п.п.2.7. п.2 Порядку № 244, паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Згідно з п.п. 2.10, 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15 п. 2 Порядку № 244, паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

Паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

На підставі викладеного, колегія суддів зазначає, що оформлення паспорта прив'язки здійснюється шляхом вчинення певних дій певною посадовою особою відповідно до встановленого чинним законодавством порядку та додаткового видання будь-якого акта(розпорядження, наказу і т.д.) не потребує.

Положення про відділ містобудування та архітектури, видання начальничком вказаного відділу наказів також не передбачено.

Таким чином, аналогічною за своєю правовою природою є і процедура анулювання паспорта прив'язки відповідно до п.п.2.27 п.2 Порядку № 244.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами обстеження тимчасових споруд позивача було виявлено факт невідповідності розміщення тимчасових споруд вимогам паспортів прив'язки, про що був складений акт від 12.07.2013. Дана обставина - виявлена невідповідність - було підставою для анулювання паспорта прив'язки, відповідно до п.п.2.27, п.2 Порядку.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у способів, передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наявність підстав, керівником відділу містобудування та архітектури були здійснені певні дії в межах наявних повноважень та з метою, з якою такі повноваження надані - з анулювання паспортів прив'язки (зроблена відповідна позначка про анулювання на другому екземплярі паспорта прив'язки, скріплена печаткою і підписом, дані про реєстрацію паспорта прив'язки виключені із журналу видачі, замовник був повідомлений про анулювання письмово..

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що анулювання паспортів прив'язки здійснено шляхом вчинення певних дій певною посадовою особою за процедурою, аналогічною оформленню паспорта прив'язки, у повній відповідності з чинним законодавством, в той ж час, ніяких протиправних дій Ленінської райдержадміністрації під час судового розгляду не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Згідно статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо висновки суду не відповідають обставинам справи, допущено порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ленінської районної державної адміністрації м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 11.09.13 - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 11.09.13 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 11 березня 2014 р.

Головуючий суддя підпис О.Е.Єланська

Судді підпис М.І. Кобаль

підпис О.А.Щепанська

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.Е.Єланська