ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2014 р. Справа № 820/10419/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бершова Г.Є.
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.
за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2013р. по справі № 820/10419/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова , Начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова Майстренко Алли Олександрівни , Інспектора Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова Сичової Ірини Миколаївни
про скасування рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова, начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова Майстренко Алли Олександрівни, інспектора Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова Сичової Ірини Миколаївни, в якому просить суд :
- визнати незаконним рішення № 1696 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 30 вересня 2013 року начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова Майстренко А.О. (виконавець інспектор Сичова І.М.);
- скасувати незаконне рішення № 1696 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 30 вересня 2013 року начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова Майстренко А.О. (виконавець інспектор Сичова І.М.);
- визнати незаконним рішення про результати розгляду скарги начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Ачкасова В.М. від 24.10.2013 р. №14333-07/20;
- скасувати незаконне рішення про результати розгляду скарги начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Ачкасова В.М. від 24.10.2013 р. №14333-07/20.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2013 року задоволено частково позов. Визнано незаконним рішення № 1696 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 30 вересня 2013 року начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова Майстренко А.О. (виконавець інспектор Сичова І.М.). Скасовано незаконне рішення № 1696 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 30 вересня 2013 року начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова Майстренко А.О. (виконавець інспектор Сичова І.М.). У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на прийняття оскаржуваного рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував, наполягаючи на законності постанови суду першої інстанції.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 09.12.1998 р. був зареєстрований Виконавчим комітетом Харківської міської ради як фізична особа-підприємець. 06.10.2008 р. було проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 (а.с. 12).
Начальником УПФУ в Ленінському районі м. Харкова Майстренко А.О. 30.09.2013 р. на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було винесено рішення № 1696 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с. 10).
Вказаними рішеннями до ОСОБА_1 було застосовано штраф у розмірі 14,67 грн. та нараховано пеню у розмірі 63,55 грн. за періоди: з 29.03.2007 р. по 20.08.2008 р., з 02.04.2007 р. по 20.08.2008 р., з 01.04.2008 р. по 20.08.2008 р.
Рішення УПФУ в Ленінському районі м. Харкова №1696 від 30.09.2013 р. було оскаржене позивачем до Головного управління ПФУ в Харківській області.
Начальник Головного управління ПФУ в Харківській області Ачкасов В.М., розглянувши скаргу ОСОБА_1 від 08.10.2013 р. та скаргу від 07.10.2013 р., яка надійшла з прокуратури Ленінського району м. Харкова, на рішення №1696 від 30.09.2013 р., 24.10.2013 р. прийняв рішення №14333-07/20, яким скарги позивача залишено без задоволення, а рішення - без змін (а.с. 19-21).
Не погодившись з винесеним рішенням позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до висновку, що вимоги позивача в частині визнання протиправними та скасування рішення УПФУ в Ленінському районі м. Харкова №1696 від 30.09.2013 правомірні та такі, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі. В частині відмови в задоволенні позову суд першої інстанції не знайшов підстав для визнання неправомірним рішення ГУПФУ в Харківській області від 24.10.2013 р. №14333-07/20 про результати розгляду скарги позивача.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 17 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 19 цього Закону встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Стаття 20 Закону визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. В абзаці 1 частини 6 цієї статті зазначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частинами 1, 2, 5, 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції до 01 січня 2011 року) передбачалось, що у разі виявлення своєчасно несплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
За рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;
01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону визнано такими, що втратили чинність частини 1-9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Абзацом 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Позивач в позовній заяві зазначає, що виключення частин 1-9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» унеможливлює їх застосування після 01 січня 2011 року.
Проте, така позиція позивача не узгоджується зі змістом пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки вказана норма передбачає вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, тобто в порядку статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Колегія суддів не вбачає колізії в змісті пунктів 7 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того згідно з частиною 1 статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Правова позиція на якій ґрунтується зазначене рішення, була викладена Верховним Судом України в постанові від 03 грудня 2013 року по справі № 21-409а13 за позовом комунального підприємства «Міські дороги» до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій.
За таких обставин, на підставі викладеного, приписів ст.11, ч.1,ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла до висновку, що відповідач приймаючи оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 30 вересня 2013 року діяв з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Колегія суддів, з огляду на встановлені обставини в справи, дійшла висновку про те, що позовні вимоги, в частині визнання незаконним та скасування рішення про результати розгляду скарги є похідними від вимог про визнання протиправними та скасування рішення УПФУ в Ленінському районі м. Харкова №1696 від 30.09.2013 р., а отже оскільки рішення УПФУ в Ленінському районі м. Харкова №1696 від 30.09.2013 р. у судовому порядку не визнано протиправним то і вимоги про визнання незаконним та скасування рішення начальника ГУПФУ в Харківській області Ачкасова В.М. від 24.10.2013 р. №14333-07/20 про результати розгляду скарги також не підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотримання норм процесуального права.
З огляду на встановлені порушення норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів вважає за необхідне скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.13р. по справі № 820/10419/13-а з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.12.2013р. по справі № 820/10419/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова, Начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Харкова Майстренко Алли Олександрівни, Інспектора Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова Сичової Ірини Миколаївни про скасування рішень - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бершов Г.Є.Судді Катунов В.В. Ральченко І.М. Повний текст постанови виготовлений 03.03.2014 р.