УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
05 березня 2014 року м. Черкаси справа № 823/523/14
Суддею Черкаського окружного адміністративного суду Трофімовою Л.В., перевірено матеріали адміністративного позову у справі № 823/523/14
за позовом ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1)
до державного реєстратора Управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Метельської Галини Петрівни (надалі - державний реєстратор Метельська Г.П.)
третя особа: управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради (надалі - управління з питань державної реєстрації)
про визнання неправомірними дій та повернення утриманих коштів, прийнято ухвалу.
ОСОБА_1, звернувшись до суду з адміністративним позовом до державного реєстратора Метельської Г.П., третя особа управління з питань державної реєстрації просить: визнати дії державного реєстратора Метельської Г.П. з видачі довідки від 19.07.2004 № 163 незаконними.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу. Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя встановив, що вона не відповідає вимогам ст. 106 КАС України.
Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору. Судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат (ч.1 ст.1 Закону України «Про судовий збір»). За подання до адміністративного суду позову немайнового характеру встановлюється ставка у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (далі - Інструкція НБУ). Зазначеною інструкцією визначено: безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді; код банку - реквізит банку, визначений і включений до довідника банківських установ України згідно з нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють питання міжбанківських розрахунків в Україні; код платника/отримувача - ідентифікаційний код або реєстраційний номер облікової картки платника податків; отримувач/одержувач - особа, на рахунок якої зараховується сума переказу або яка отримує суму переказу в готівковій формі; платник - особа, з рахунку якої ініціюється переказ коштів або яка ініціює переказ шляхом подання до банку або іншої установи - члена платіжної системи документа на переказ готівки разом з відповідною сумою коштів. Згідно п. 3.1 глави 3 Інструкції НБУ обов'язковими реквізитами платіжного документу є: назва документа; дата складання і номер; найменування/прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), код платника та номер його рахунку; найменування та код банку платника; найменування/прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), код отримувача та номер його рахунку; найменування та код банку отримувача; суму цифрами та словами; призначення платежу; підпис платника.
Відповідно до листа Державної судової адміністрації «Щодо сплати судового збору» від 10.11.2011 р. № 12-6621/11 при заповненні платіжного документу у графі «код» платником судового збору - фізичною особою вказується ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані. У графі «призначення платежу» вказується прізвище, ім'я, по-батькові позивача, назва суду де розглядаються матеріали позовної заяви, код ЄДРПОУ суду де розглядаються матеріали позовної заяви.
У квитанції від 03.03.2014. № 5241.1.1 не вказано код платника, а у призначенні платежу не вказано код ЄДРПОУ суду де розглядається справа (35158674), а зазначено ЄДРПОУ отримувача коштів (38031150 - УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області). Для усунення зазначеного недоліку позивачу необхідно подати квитанцію із зазначенням відповідно визначених реквізитів.
Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано у межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів позовної заяви встановлено, що позивач знала про існування довідки від 19.07.2004 № 163, проте відсутні відомості щодо дати та способу отримання інформації, щодо дій, що оспорюються. Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України позовна заява повинна містити інформацію про те, які саме права, свободи або інтереси, на думку позивача, було порушено діями (бездіяльністю) органу владних повноважень.
Довідка - це документ інформаційного характеру, що підтверджує факти з життя й діяльності окремих громадян і різні обставини діяльності установ, організацій, підприємств. Довідки службового характеру складають на запит або за вказівкою вищої організації чи службової особи.
Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу необхідно розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, що породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Рішення суб'єкта владних повноважень у контексті положень КАСУ необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії. Нормативно-правові акти - рішення, дію яких поширено на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб і які призначені для неодноразового застосування щодо цього кола осіб. Правові акти індивідуальної дії - рішення, які є актом одноразового застосування норм права і дію яких поширено на конкретних осіб або які стосуються конкретної ситуації, за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені широким колом осіб (фізичних та юридичних), яких вони стосуються. Індивідуальні ж акти можуть бути оскаржені лише особами, безпосередні права, свободи чи охоронювані законом інтереси яких такими актами порушено. Усі рішення суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Витяг з єдиного державного реєстру - це бланк суворої звітності, що має облікову серію і номер.. Юридична або фізична особа-підприємець може подати запит для отримання витягу - документу, який містить основні відомості про суб'єкта підприємницької діяльності.
У позовній заяві не зазначено чим (дія, рішення суб'єкта владних повноважень) саме порушено права позивача.
Відповідно ст. 1 Закону України «Про підприємництво» від 7 лютого 1991 року № 698-ХII (чинного на момент реєстрації позивача суб'єктом підприємницької діяльності) підприємництво - це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність з метою отримання прибутку, що здійснюється фізичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти підприємницької діяльності у порядку, встановленому законодавством. Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а у разі неможливості - зазначає докази, що не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів. Згідно ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив. Позивачем зазначено про правонаступника управління з питань державної реєстрації - відділ реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції, проте не надано доказів правонаступництва третьої особи, доказів щодо зміни (проведення реєстраційної дії) в державному реєстрі прізвища фізичної особи - підприємця та докази про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 Не зазначено, не повідомлено відомостей, не надано доказів, інформації щодо звернення позивача про проведення службового розслідування у відповідності до п. 1 порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого постановою КМУ від 13 червня 2000 р. № 950 (Відповідно до цього Порядку стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведено службове розслідування у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян).
Згідно ст. 11 Закону України «Про підприємництво» Діяльність підприємця припиняється з власної ініціативи підприємця. Відповідно п. 37 постанови КМУ від 25 травня 1998 № 740 про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (у період коли особа розпочала процедуру припинення підприємницької діяльності) здійснювалося шляхом виключення його з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності на підставі таких документів: особистої заяви підприємця-громадянина або рішення суду (господарського суду) у випадках, передбачених законодавством; довідки органу державної податкової служби про зняття з обліку; довідки установ банків про закриття рахунків; довідки органу внутрішніх справ про здачу печаток і штампів; оригіналу свідоцтва про державну реєстрацію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1242, затверджено Типову інструкцію з діловодства, де передбачено порядок видачі копій документів (далі - Інструкція). Зокрема, згідно п. 76 Інструкції установа може засвідчувати копії лише тих документів, що створюються в ній, а також у випадках, передбачених в абзаці другому цього пункту. Копія документа виготовляється і видається тільки з дозволу керівника установи, його заступників або керівника структурного підрозділу. У разі підготовки документів для надання судовим органам, під час вирішення питань щодо прийняття громадян на роботу, навчання, засвідчення їх трудових, житлових та інших прав у взаємовідносинах з установою, а також під час формування особових справ працівників установа може виготовляти копії документів, виданих іншими установами (копії дипломів, свідоцтв про одержання освіти тощо). Пунктом 77 Інструкції визначено, що напис про засвідчення документа складається із слів «Згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії і проставляється нижче реквізиту документа «Підпис».
Суддя зазначає, що позивачем до позовної заяви додано відповідні ксерокопії/фотокопії документів, однак жодну фотокопію та/або ксерокопію не завірено у встановленому порядку.
Відповідно до п. 2, п. 3 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві вказується ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є, ім'я (найменування) відповідача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі. Представником позивача не зазначено адреси електронної пошти позивача, та не повідомлено чи така є, не зазначено адресу електронної пошти та також номер засобу зв'язку відповідача, та не повідомлено чи така інформація позивачу відома.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України позовна заява повинна містити інформацію про те, які саме права, свободи або інтереси, на думку позивача, було порушено діями (бездіяльністю) органу владних повноважень.
Суддя зазначає, що усі документи, що надаються позивачем до суду, повинні також містити їх копії відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку до 31 березня 2014 року для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 106, 108 КАС України, суддя,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до державного реєстратора Управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради Метельської Галини Петрівни, третя особа: управління з питань державної реєстрації суб'єктів господарювання виконавчого комітету Черкаської міської ради залишити без руху.
Надати позивачеві строк до 31 березня 2014 року для усунення недоліків позовної заяви.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.В.Трофімова