Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 827/1670/13-а
26.02.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Омельченка В. А.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Дудкіної Т.М.
при секретарі судового засідання Щербініні О.О.
за участю сторін:
представник позивача, ОСОБА_2- ОСОБА_3, довіреність № 131697 від 21.01.14
представник відповідача, Державної податкової інспекції у Нахімовському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі- Харькова Олена Олексіївна, довіреність № 618/9/10.1-04 від 23.09.13
розглянувши матеріали справи № 827/1670/13-а за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Гавура О.В. ) від 17.10.13
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 99016)
до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі (вул. Гер. Севастополя, буд.74, м.Севастополь,99001)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
26.06.2013 ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі Міндоходів у м.Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0003201701 від 30.04.2013 про збільшення суми грошового зобов'язання з земельного податку в сумі 13 630, 40 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 17.10.13 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Нахімовському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 17.10.13 та прийняти нове рішення по справі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, апелянт посилається на те, що на нього, відповідно до статті 281.1.4 Податкового кодексу України, Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту" поширюються пільги щодо сплати земельного податку. Крім того, позивач вважав, що земельна ділянка за адресою АДРЕСА_2 не сформована, межі її не встановлені, права у відношенні до нього не визначені, таким чином, як об'єкт прав та оподаткування він не існує.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2013 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2.
Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Нахімовському районі м. Севастополя ДПС проведена документальна планова виїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ФОП ОСОБА_2 за період з 01.04.2010 по 31.12.2012, за результатами якої складено Акт перевірки №705/10/17-01/НОМЕР_1від 12.04.2013.
Згідно даного Акту встановлено порушення ст. 269, ст. 270, п.286.1 ст.286, п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, що призвело до несплати земельного податку у загальному розмірі 13 630, 00 грн., у тому числі за 2011 рік у розмірі 6 815, 20 грн. та 2012 рік у розмірі 6 815, 20 грн.
За результатами перевірки ДПІ у Нахімовському районі м. Севастополя ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення №0003201701 від 30.04.2013 про збільшення суми грошового зобов'язання з земельного податку у загальному розмірі 13 630,40 грн.
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Що стосується пільги по земельному податку, то відповідно до пп. 281.1.4 п.281.1 ст.281 Податкового кодексу України від сплати податку звільняються, ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Разом з тим, згідно з п. 281.2 ст. 281 Податкового кодексу України передбачено, що звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
281.2.1. для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
281.2.2. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;
281.2.3. для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;
281.2.4. для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;
281.2.5. для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара. Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм.
Як зазначено у листі Державної податкової служби України від 13 грудня 2012 року № 3278/0/141-12/Ф/17-3214, пільга по платі за землю відповідно до пункту 281.1 статті 281 Податкового кодексу України для власників (користувачів) земельних ділянок, яка використовується для здійснення підприємницької діяльності, на фізичну особу - підприємця не розповсюджується.
Таким чином, якщо суб'єкт господарювання або фізична особа придбали будівлю, споруду (їх частину), то податок за земельні ділянки сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно з урахуванням прибудинкової території і відповідно до цільового (господарського) призначення на підставі даних державного земельного кадастру.
Земельна ділянка, на якій розташовано нерухомість позивача до пільгової категорії використання земель в межах граничних норм не належить, і земельний податок сплачується на загальних підставах.
Відносно правомірності податкового повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі № 0003201701 від 30.04.2013 року, судова колегія зазначає наступне.
Згідно Договору дарування нерухомого майна, укладеному 28.12.2006 та зареєстрованому у КП "Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна" Севастопольської міської Ради про що зроблено запис під реєстровим №3581 від 11.01.2007, ОСОБА_2 має власні об'єкти нерухомого майна - комплекс будівель та споруд загальною площею 765,40 кв. м., що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2
Відповідно до п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку встановленого цим розділом.
Відповідно до п.274.1 ст.274 Кодексу ставка податку за земельні ділянки, нормативно-грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 286.1 статті 286 Кодексу підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно відповіді (від 10.04.13 № 8-5-1/1879), отриманої від Головного управління Держземагенства у м.Севастополі на запит ДПІ від 04.04.2013 за № 1012/9/171 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_2, загальною площею 14 045 кв.м станом на 01.01.2013 складає 12505808,45 грн. (з урахуванням коефіцієнту функціонального використання - 2,5).
Відповідно нормативна грошова оцінка за 1 кв.м вищезазначеної земельної ділянки складає 890,41 грн., а земельний податок за 2011 рік - 6815,20 грн. (890,41 х 765,40 х 1%), за 2012 рік - 6 815,20 грн. (890,41 х 765,40 х 1%).
Перевіркою податкового органу встановлено, що ФОП ОСОБА_2 укладались договори оренди нежитлового приміщення, а саме: договори оренди нежилого приміщення від 15.05.2010, 16.03.2011, 01.03.2012 (орендар - ПП "Специя-Юг", загальна площа 210 кв.м., розмір оплати 1050 грн. в т.ч. ПДВ, строк оренди з 01.12.2010 по 30.11.2011, з 16.03.2011 по 16.03.2012, з 17.03.2012 по 16.03.2013); договір оренди нежилого приміщення від 01.12.2011 (орендар - TOB "Спецсервисстрой", загальна площа 100 кв.м., розмір оплати 1000грн. в т.ч. ПДВ, строк оренди з 01.12.2011 по 30.11.2012). Також, укладались договори на виготовлення та поставку товару (стойки залізобетонні марки ЖС-2,2) між ФОП ОСОБА_2 (Постачальник) з TOB "Качинський +" (Покупець) №139/10 від 21.07.2010 та TOB Агрофірма "Золота балка" (Покупець) №12 від 23.06.2011 та №16 від 22.02.2012, згідно яких умови поставки - самовивіз зі складу Постачальника за рахунок Покупця.
Відповідно до п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частина), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Проте, судова колегія зазначає, що відповідно до акту перевірки при розрахунку земельного податку відповідач застосував загальну площу будівлі але не врахував, що згідно інвентарної справи КП БТІ СМР будівля літ Б за адресою: АДРЕСА_2 є двоповерхнева будівля.
Тобто, судова колегія зазначає, що площа земельної ділянки не може бути загальною площею двоповерхневого будинку.
Відповідно до податкового розрахунку, наданого відповідачем до матеріалів справи, не вбачається, згідно до яких розрахунків відповідачем прийнято рішення на суму 13630,40 грн., а саме в розрахунку не вказано площу земельної ділянки на якій знаходиться двоповерхнева будівля.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що відповідачем не доведено у встановленому законом порядку обґрунтованість податкового повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі № 0003201701 від 30.04.2013 року.
В силу положень ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З урахуванням вищенаведеного, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції вищевказаним вимогам не відповідає, а тому доходить висновку про наявність підстав для її скасування та прийняття нової постанови.
Згідно з ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
При цьому, відповідно до ст. 205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Відповідно до ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України під час прийняття постанови суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись ст.195; ст.196; п.3 ч.1 ст.198; п.4 ч.1 ст.202; ч.2 ст.205; ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 17.10.13 по справі № 827/1670/13-а скасувати.
3. Прийняти нову постанову по справі, якою позовні вимоги задовольнити.
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Нахімовському районі Головного управління Міндоходів у м. Севастополі № 0003201701 від 30.04.2013 року.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовій збір у сумі 860,25 грн.
Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 03 березня 2014 р.
Головуючий суддя підпис В.А.Омельченко
Судді підпис Т.В. Дадінська
підпис Т.М. Дудкіна
З оригіналом згідно
Головуючий суддя В.А.Омельченко