26.02.2014 Суддя: Румілова Н. М.
Справа № 253/15418/13-а
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
26 лютого 2014 року Центрально-Міський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі: головуючої судді Румілової Н.М., при секретарі Цибуліної С. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівці Донецькій області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та перерахунок допомоги по догляду за дитиною,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим відповідачем у квітні 2013 р. було призначено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі по 130грн. на місяць . Вважає, що відповідач недоплачує їй зазначену допомогу, розмір недоплати за 2013 р. становить 5468,77грн. Вважає дії відповідача неправомірними та просить зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 15квітня 2013 року по час ухвалення судового рішення.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав клопотання розглянути справу без її участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу без своєї участі , надав письмові заперечення проти позову .
Дослідивши матеріали справи , суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач має дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН Горлівської міської ради та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в квітні 2013 року - 69,33 грн., з травня 2013 року по жовтень 2013 року у розмірі 130 грн. Листом за №7438/27.07. від 4.11.2013р. відповідач відмовив їй у перерахунку допомоги .
Суд вважає, що розмір вказаної допомоги не відповідає законодавчо встановленому розміру державної допомоги, яка призначається по догляду за дитиною.
Розмір призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею 3-х років визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народжені дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним 3-х річного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 як різниця між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одного члена сім'ї за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн.
Законом України 2811-Х11 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-III та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, стаття 43 Закону № 2240-III на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
До ст.15 Закону № 2811-ХII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.15 Закону № 2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р.» Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.012008р. і діє по 31.12.2008р. Отже, з 1.01.2009р. ст.15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010р. ст.45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «;Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011р. інший, ніж у Законах №2811-ХII та №2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011р. регулюються Законами №2811-ХII та №2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011р. у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811-ХII та 2240-III.
Крім того, суд звертає увагу, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.
Як зазначалось раніше, в даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
З огляду на зазначене , враховуючи положення ст..99, 100 КАСУ суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2013 року по жовтень 2013 р. Вимога позивача про перерахунок допомоги по день винесення рішення суду не заслуговує на увагу, оскільки згідно до наданої довідки допомога в оспорюваному розмірі виплачена відповідачем саме у період з квітня 2013 року по жовтень 2013 року.
Таким чином , суд вважає , що дії відповідача щодо відмови перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є неправомірними.
Керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та перерахунок допомоги по догляду за дитиною задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років ,за період зтравня 2013 року по жовтень 2013 р. з урахуванням фактично виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена в Донецькій апеляційний адміністративний суд через Центрально- Міський районний суд міста Горлівки шляхом подання заяви про оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови . У разі проголошення у тому самому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Н. М. Румілова