ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/70/14
06 березня 2014 року 15год. 05хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Мельничук О.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився
відповідача: представник Лободзінський Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго" доВійськової частини А 2798 Міністерства оборони України про стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ :
Державне підприємство "Національна енергетична компанія"Укренерго" від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго" звернулася з позовом до Військової частини А 2798 Міністерства оборони України про стягнення в дохід Державного бюджету штрафу в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Відповідач позов не визнав, подав письмове заперечення (вх.№4280/14 від 27.02.2014 р.).
У своєму запереченні вказує, що станом на 12.01.2014 року командування військової частини виконало всі вимоги припису, крім виконання проведення випробування трансформаторів, проведення випробувань підвищеною напругою обладнання ЗТП-251, ЗТП- 498, ЗТП - 629, ЗТП -161, виконання держповірки розрахункових електролічильників в схемах обліку електричної енергії у зв'язку з відсутністю коштів.
Крім того, вказує, що виконання вищезазначених вимог можливе при фінансуванні військової частини А2798 розпорядником коштів вищого ступеня.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи у відсутності його представника.
У судовому засіданні 06.03.2014 р. представник відповідача надав пояснення, викладені у письмовому запереченні, просив відмовити у позові.
Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши письмові докази, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Як встановлено судом, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" створене відповідно до Наказу Міністерства енергетики України від 16 квітня 1998 року № 54. Вказане підприємство підпорядковується Міністерству енергетики та вугільної промисловості України та засновано на державній власності.
Відповідн до п.4.1.2 Положення про Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Західному регіоні " ДП «НЕК «Укренерго» підрозділ користується правами, наданими чинним законодавством України Державній інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії .
Згідно з п. 4.1.11 Положення про ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні», підрозділу надано право здійснювати позовну роботу, спрямовану на виконання покладених на Держенергонагляд у Західному регіоні функцій, брати участь у веденні в господарських, адміністративних, місцевих судах справ з питань діяльності Держенергонагляду.
Державна політика в електроенергетиці, відповідно до ст. 5 Закону України "Про електроенергетику", базується на принципах: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Згідно зі ст. 9 зазначеного Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Державні інспектори мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Вказана норма регламентована Положенням про державний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 929 (змінами і доповненнями) та Інструкцією з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України № 817 від 24 грудня 2004 р. (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 р. за № 71/10351).
На підставі вказаного, 15.07.2013р. у Військовій частині А 2798 в присутності особи відповідальної за електрогосподарства була проведена перевірка виконання Припису інспекції Держенергонагляду у Рівненській області № 03/50-26/12-10 від 28.10.2011р. про усунення порушень законодавства про електроенергетику та складено Акт перевірки (протокол) № 03/50-26-05-07-АП від 15.07.2013р, згідно з яким встановлено ухилення від виконання вимог вище зазначеного Припису, зокрема пунктів 18, 19,20,21.
Відповідно до п. 10.5 Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, на момент закінчення терміну виконання Припису, він повинен бути виконаний в повному обсязі.
На підставі Акта перевірки (протокол) № 03/50-26-05-07-АП від 15.07.2013р. та у відповідності до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" винесено Постанову № 03/50-26-05-07-ПШ від 16.07.2013р. про накладення штрафу на Військову частину А 2798 за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100,00 грн., а саме за ухилення від виконання Припису № 03/50-26/12-10 від 28.10.2011р.
Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про електроенергетику державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999р. № 1312 «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику».
Відповідно до п. 10 зазначеної Постанови KM, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Постанова отримана представником Військової частини А 2798 26.07.2013 р. (поштове повідомлення № 33027 0461247 5) проте, штраф до бюджету боржником не сплачено.
При цьому, на адресу позивача було направлено лист від 05.09.2013 № 536 Військової частини А2798 щодо визнання Постанови № 03/50-26-05-07-ПШ від 16.07.2013р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100,00 грн. та зобов'язанням оплатити його у першому кварталі 2014 року.
При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення в повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.
Згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Військової частини А 2798 Міністерства оборони України в дохід Державного бюджету штраф в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Присудити на користь позивача Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від імені якого діє Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП НЕК "Укренерго" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 182, 70 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жуковська Л.А.