Ухвала суду № 37527334, 04.03.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
826/14968/13-а
Номер документу
37527334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/14968/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

Іменем України

04 березня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Троян Н.М., Бужак Н.П.,

за участю секретаря Погребняк М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Києві, треті особи: Дніпровська районна в м. Києві державна адміністрація, Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тельбін-комфорт» про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Києві (далі - Відповідач), треті особи: Дніпровська районна в м. Києві державна адміністрація (далі - Третя особа 1), Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тельбін-комфорт» (далі - Третя особа 2) про визнання протиправними дій щодо проведення 20.03.2013 року номер запису 10677770002018899 державної реєстрації юридичної особи - Третьої особи 2 за адресою: 02152, м.Київ, Дніпровський район, пр-т Павла Тичини, 18-Б, код ЄДРПОУ 38648720, зобов'язання внести до Державного реєстру запис про припинення юридичної особи - Третьої особи за вказаною адресою.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно сертифікату від 01.06.2012 року Серія КВ №16512090791 Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м.Києві засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта житлового будинку з підземним паркінгом за адресою: пр-т Павла Тичини, 18-Б у Дніпровському районі м.Києва проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації.

З 01.06.2012 року тимчасова адреса земельної ділянки і будівельна адреса об'єкту нерухомого майна за вказаною адресою втратила чинність.

Згідно акту прийому - передачі об'єкта інвестування Позивач 02.04.2013 року прийняв від забудовника ТОВ «Київське будівельне підприємство №3» квартиру в будинку №18-Б по вул.Павла Тичини у Дніпровському районі в м.Києві.

04.09.2013 року Позивач звернувся із заявою до Дніпровської районної у м.Києві державної адміністрації щодо оформлення та надання довідки про присвоєння житловому будинку по вул.Павла Тичини, 18-Б, поштової адреси.

Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація листом №2-15/26-Б-1444 від 13.09.2013 року повідомила Позивача, що забудовник ТОВ «Київське будівельне підприємство №3» є боржником по сплаті пайової участі до бюджету міста Києва.

Отже, Позивач фактично отримав відмову від Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації в задоволенні поданої ним заяви.

Частиною 1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі - Закон) визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно ч.2 ст.4 Закону порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця (ч.1 ст.5 Закону).

Згідно визначення абз.5 ч.1 ст.1 Закону Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

Положеннями ч.1 ст.17 Закону встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;

два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);

документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом;

інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.

Відповідно п.1 Положення «Про державну реєстраційну службу», затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №401/2011 (далі - Положення) Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.

Згідно п.7 Положення Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

Пунктом 1 Порядку державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 року №1521, встановлено, що державна реєстрація об'єднань співвласників багатоквартирного будинку проводиться виконавчим органом міської, районної у місті ради, районною, районною у мм. Києві і Севастополі державною адміністрацією за місцем знаходження багатоквартирного будинку.

Органи державної реєстрації ведуть реєстри об'єднань співвласників багатоквартирного будинку в установленому ними порядку.

Згідно п.3 вказаного Порядку для державної реєстрації об'єднання уповноважена установчими зборами особа (далі - заявник) подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації:

1) реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію об'єднання, оформлену за зразком згідно з додатком 1 до цього Порядку;

2) протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об'єднання та затвердження його статуту;

3) два примірники оригіналу і п'ять копій статуту об'єднання, оформлені згідно з вимогами законодавства;

4) список членів об'єднання, складений згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Отже, даний перелік документів, які подаються держаному реєстратору для проведення державної реєстрації юридичної особи, є вичерпним.

Обов»язок подавати державному реєстратора для вчинення вказаної дії довідки про присвоєння поштової адреси в наведеному переліку відсутній.

При проведенні реєстраційних дій, державному реєстратору надавався відповідний пакет правовстановлюючих документів засновників об'єднання на квартири в будинку №18-Б по вул.Павла Тичини в м.Києві: витяги з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно, в яких зазначено адресу будинку, власниками якого створювалось ОСББ.

Нормами чинного законодавства не передбачено для державного реєстратора обов»язку щодо перевірки факту присвоєння або неприсвоєння поштової адреси будинку, за місцезнаходженням якого реєструється юридична особа, та наявність про це довідки при проведенні реєстраційних дій

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність протиправності дій Відповідача при проведенні 20.03.2013 року державної реєстрації юридичної особи - Третьої особи за вищезазначеною адресою.

Згідно пп.20.1.37 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають, зокрема, право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Отже, право звертатися до суду із позовною вимогою про припинення юридичної особи належить виключно до компетенції контролюючих органів.

Судом першої інстанції обгрунтовано вказано на те, що позовна вимога стосовно зобов'язання внести до Державного реєстру запис про припинення юридичної особи є похідною від вимоги про визнання протиправними дії щодо проведення державної реєстрації юридичної особи.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про обгрунтованість та законність рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Троян Н.М.

Бужак Н.П.

Ухвала складена в повному обсязі 07 березня 2014 року.

.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Троян Н.М.

Бужак Н.П.