Ухвала суду № 37526582, 04.03.2014, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
822/3912/13-а
Номер документу
37526582
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 822/3912/13-а

Головуючий у 1-й інстанції: Фелонюк Д.Л.

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Боровицького О. А.

суддів: Граб Л.С. Сапальової Т.В.

секретар судового засідання: Бондаренко С.А.

за участю:

представника відповідача: Федорчук С.Й.

третьої особи: ОСОБА_3

представника третьої особи (Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства): Гаврилюк О.В.

представника третьої особи (Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства): Грінчук Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Славутської міжрайонного прокурора, треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - сектор Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, ОСОБА_3, до Славутської міської ради, виконавчого комітету Славутської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Славутське управління водопровідно-каналізаційного господарства, про зобов'язання привести у відповідність до вимог законодавства рішення "Про встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення" , -

В С Т А Н О В И В :

Славутський міжрайонний прокурор звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Славутської міської ради, виконавчого комітету Славутської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - сектор Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, ОСОБА_3, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Славутське управління водопровідно-каналізаційного господарства, про визнання протиправними дії Славутської міської ради щодо відхилення подання Славутської міжрайонної прокуратури №110-2109 вих-13 від 21.08.2013 року; зобов'язання виконавчого комітету Славутської міської ради привести у відповідність до вимог законодавства рішення виконавчого комітету Славутської міської ради "Про встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення" №1 від 09.01.2013 року шляхом здійснення перерахунку вартості послуг з водопостачання та водовідведення, а саме: виключення з вартості послуг безпідставно включених завищених статтей витрат: "електроенергія", "сировина і матеріали", "загально-виробничі витрати".

25 грудня 2013 року Хмельницьким окружним адміністративним судом постановлено в задоволенні адміністративного позову Славутського міжрайонного прокурора відмовити.

З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_3 та оскаржив його в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.12.2013 та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог Славутського міжрайонного прокурора. Аргументуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що судом першої інстанції не надано належної оцінки протиріччям, які були представлені, як докази відповідачами та ухвалене рішення суду протирічить вимогам статті 86 КАС України.

Славутське управління водопровідно-каналізаційного господарства скористалось правом регламентованим статтею 191 КАС України та подало письмові заперечення на апеляційну скаргу ОСОБА_3, в яких просить останню залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

04 березня 2014 року на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду від сектору у Хмельницькій області Державної інспекції України з контролю за цінами надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника (вх. №4925/14).

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які прибули до суду апеляційної інстанції, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції щодо правильності застосування ним норм матеріального права, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до положень частини 1 статті 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення в межах апеляційної скарги.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, 09.01.2013 року виконавчим комітетом Славутської міської ради розглянувши звернення Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства від 18.12.2012 року №556 щодо встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, враховуючи висновки Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області, викладені в акті ревізії фінансово-господарської діяльності Славутського УВКГ від 02.08.2012р., про невідповідність діючих тарифів для всіх груп споживачів їх фактичній собівартості, провівши аналіз наданих розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат з централізованого водопостачання та водовідведення, керуючись Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", ст.28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням сесії Славутської міської ради шостого скликання від 09.11.2012 року №5-24/2012 "Про затвердження порядку та процедури встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення" прийнято рішення №1 "Про встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення". Згідно якого вирішено: встановити Славутському управлінню водопровідно-каналізаційного господарства тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення для всіх груп споживачів згідно додатку з 1 лютого 2013 року; Славутському управлінню водопровідно-каналізаційного господарства не менше ніж за 15 днів до введення у дію тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення повідомити споживачів у спосіб передбачений чинним законодавством про їх зміну з посиланням на дане рішення; визнати таким, що втратило чинність рішення виконавчого комітету Славутської міської ради від 24.01.2011р. "Про встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення" з 31.01.2013р.; управлінню інформаційного забезпечення та внутрішньої політики виконавчого комітету Славутської міської ради забезпечити оприлюднення даного рішення. Зазначеним рішенням з 01.02.2013 року встановлені наступні тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення для усіх груп споживачів, які надаються Славутським управлінням водопровідно-каналізаційного господарства за використання 1 куб.м. води із врахуванням ПДВ: водопостачання: для населення (1 група споживачів) - 6,04 грн., для бюджетних установ та організацій (2 група споживачів) - 6,94 грн., для інших споживачів (3 група споживачів) - 9,05 грн.; водовідведення: для населення (1 група споживачів) - 3,86 грн., для бюджетних установ та організацій (2 група споживачів) - 4,44 грн., для інших споживачів (3 група споживачів) - 5,78 грн. (додаток до рішення виконавчого комітету від 09.01.13р. №1).

21.08.2013 року, за наслідками проведеної перевірки в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів із залученням спеціаліста сектору Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області щодо законності формування тарифів на водопостачання та водовідведення Славутською міською радою у 2013 році, в.о.Славутського міжрайонного прокурора на підставі статті 23 Закону України "Про прокуратуру" внесено подання Славутській міській раді з вимогою вжити заходів щодо належного обрахування вартості послуг з водопостачання та водовідведення та приведення у відповідність до вимог законодавства рішення виконавчого комітету Славутської міської ради від 09.01.2013 року №1 "Про встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення". Зазначене подання внесено Славутській міській раді у зв'язку із невідповідністю тарифів на водопостачання та водовідведення вимогам Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги". Та зазначено, що відповідно до висновку сектору Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області щодо обґрунтованості встановлених тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення від 02.08.2013р. тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення сформовані з порушенням норм законодавства. Зокрема, у структуру собівартості послуг з централізованого водопостачання безпідставно включені завищені статті витрат: "електроенергія" - 1909,8 тис.грн. замість 1691,6 тис.грн. (відхилення становить 218,2 тис.грн.); "сировина і матеріали" заплановано підприємством у сумі 310,1 тис.грн. (у т.ч. безпідставно включено вартість: пожежних гідрантів - 6148,0 грн.; тумби "Славута" - 500,00 грн.; вмивальника - 366,00 грн.; сигналізатора - 1363,00 грн.); "загально-виробничі витрати" заплановані матеріали у сумі 56277,47 грн. (у т.ч. безпідставно включено вартість: монітора - 2333,00 грн., модему - 233,33 грн., МБП - 9030,00 грн., спецодягу та взуття - 20649,42 грн.). Окрім того, при розрахунку структури собівартості послуги з централізованого водовідведення безпідставно завищено статті витрат, а саме: на статтю "електроенергія" заплановано кошти в сумі 1474,7 тис.грн. замість 1003,3 тис.грн.; на статтю "сировина і матеріали" заплановано кошти в розмірі 111605,00 грн. (у т.ч. безпідставно включено вартість: бетономішалки - 1935,00 грн.; бойлера - 1050,00 грн.; МБП - 2650,00 грн.; спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту із терміном експлуатації до 36 місяців в сумі 8575,00 грн.).

Рішенням від 20.09.2013р. №19-33/2013 Славутська міська рада відхилила подання в.о.Славутського міжрайонного прокурора від 21.08.2013 р., про що останнього повідомлено листом від 20.09.2013р. №1245/04-31. Поряд з цим, рішенням від 20.09.2013 року №19-33/2013 Славутська міська рада вирішила враховуючи позицію сектора у Хмельницькій області Державної цінової інспекції з контролю за цінами та внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" №869 від 01.06.2011р. Славутському УВКГ та виконавчому комітету Славутської міської ради, у межах наданих повноважень, забезпечити проведення процедури розрахунку та затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення з урахуванням діючих вимог нормативно-правових актів; Славутському УВКГ забезпечити належне інформування населення міста у газетах "Вісті громади", "Трудівник Полісся" та на офіційному інтернет-сайті підприємства та Славутської міської ради щодо обґрунтованості та правомірності встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у м.Славута; забезпечити неупереджене інформування про наслідки прокурорської перевірки та про висновки і рекомендації сектора з цього приводу.

Незгода позивача з даним рішенням слугувала зверненню з цим позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов наступних висновків, з якими погоджується і колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Власне, основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Положеннями пункту 2 частини 1 статі 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Згідно з частиною 1 статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

01 червня 2011 року Кабінет Міністрів України, постановою №869 затвердив "Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення" положення якого є обов'язковим при встановленні цих тарифів.

Судом першої інстанції здійснено системний аналіз норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, зокрема положення вищенаведених норм, а також вимог Закону України "Про охорону праці", Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Правил користування системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства 27.06.2008 за №190 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №936/15627, Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій №661 від 03.04.2012, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.04.2012 за №633/20946, Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 №53, зареєстрованого у Міністерстві юстиції 21.05.2008 за №446/15137, Норм безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам водного господарства, надано виключну юридичну оцінку обставин в справі та з дотриманням норм процесуального права зроблено висновок, що тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені рішенням виконавчого комітету Славутської міської ради "Про встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення" №1 від 09.01.2013 року, в частині статтей витрат "електроенергія", "сировина і матеріали", "загально-виробничі витрати", сформовані відповідно до вимог чинного законодавства,

За вказаних обставин судом першої інстанції правильно визнано необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо визнання протиправними дій Славутської міської ради щодо відхилення подання Славутської міжрайонної прокуратури №110-2109вих-13 від 21.08.2013 року та зобов'язання виконавчого комітету Славутської міської ради привести у відповідність до вимог законодавства рішення виконавчого комітету Славутської міської ради "Про встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення" №1 від 09.01.2013 року шляхом здійснення перерахунку вартості послуг з водопостачання та водовідведення, а саме: виключення з вартості послуг безпідставно включених завищених статтей витрат: "електроенергія", "сировина і матеріали", "загально-виробничі витрати".

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. За правилами частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, апелянт не надав доказів на підтвердження протиправності дій відповідачів та не спростував висновків суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

За приписами частини 1 статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.

На підставі наведеного колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи і надав їм належну правову оцінку, а відтак оскаржуване судове рішення потрібно залишити без змін, а подану апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2013 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 11 березня 2014 року .

Головуючий суддя Боровицький О. А.

Судді Граб Л.С.

Сапальова Т.В.