Постанова № 37526422, 26.02.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2014
Номер справи
804/2612/14
Номер документу
37526422
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2014 р. Справа № 804/2612/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Інтерпайп Дніпропетровський Втормет» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Інтерпайп Дніпропетровський Втормет», в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства «Інтерпайп Дніпропетровський Втормет», а саме заборонити експлуатацію: кран-балки № 13 інв. № 3006.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок порушення правил експлуатації вказаного обладнання створена загроза життю та здоров'ю працівників відповідача.

Ухвалою судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2014 року відкрито скорочене провадження у справі.

24.02.2014 року від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких він просить повністю відмовити у позові, оскільки ним були повністю усунуті порушення, які зазначені в приписі № 05/07-02 від 04.02.2014 року, що підтверджується актом № 20/07-02 від 21.02.2014 року складеним позивачем.

Статтею 1 Закону України від 05.04.2007року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій;

У відповідності з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Пунктами 2, 3 ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справипро застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженому Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Згідно з п. 5, п. 6 вказаного Положення Держгірпромнагляд України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема: видавати у визначеному порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові до виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків у сфері промислової безпеки, охорони праці, геологічного вивчення, використання, охорони надр та безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі розпорядчого документа про заборону зазначеного у випадках, передбачених законодавством, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю працівників. Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2011 року № 1043 Територіальне управління Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області є юридичною особою публічного права.

У відповідності з п. 2.1., п. 2.2, п. 2.23, п.2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженому Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки). Перевірки поділяються на планові та позапланові. За результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. За результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

Судом встановлено, що посадовою особою позивача було проведено перевірку Публічного акціонерного товариства «Інтерпайп Дніпропетровський Втормет» з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої було складено акт від 04.02.2014 року № 10/07-02 та винесено припис від 04.02.2014 року № 05/07-02.

У вказаному приписі зазначено, що під час перевірки були виявлені порушення, які підлягають усуненню до 17.02.2014 року, а саме:

1. В РЦ на дільниці ремонту електродвигунів в робочій зоні верстатів відсутні списки працівників які мають право виконувати роботи та інформаційні таблички з виказанням відповідальної особи, яка відповідає за утримання та безпечну експлуатація обладнання, що є порушенням п. 4.1.2 р.4.1, гл. 4 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правила безпечної роботи з інструментом та приладами»;

2. В РЦ на дільниці ремонту електродвигунів в робочій зоні верстатів відсутні інструкції з охорони праці з вказаними вимогами по безпечному виконанню робіт, що є порушенням п. 4.1.2 р.4.1, гл. 4 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правила безпечної роботи з інструментом та приладами»;

3. На дільниці ремонту електродвигунів знаходяться кран балки з № 31 та № 16 з не оновленими написами на табличці з паспортними даними крана, що є порушенням п. 7.5.7 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідйомних кранів»;

4. На дільниці ремонту на розподільчій шафі кисню відсутнє встановлене маркування та відповідні написи «КИСЕНЬ!», що є порушенням п. 2.18, р. 2, гл. 12 НПАОП 27.0-1.01-08 «Правила охорони праці в металургійній промисловості».

5. На механо-монтажній дільниці слюсар-ремонтник ОСОБА_1 при здійсненні робіт по переміщенню вантажів кран-балкою № 13, інв. № 3006 не застосував засоби індивідуального захисту;

6. На механо-монтажній дільниці обірваний стальний тросик на якому підвищений пульт керування кран-балки № 13, інв. № 3006, що є порушенням п. 4.12.5 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідйомних кранів»;

7. На механо-монтажній дільниці не працює кінцевий вимикач механізму переміщення візка кран-балки № 13, інв. № 3006, що є порушенням п. 4.20.8 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідйомних кранів»;

8. На робочих місцях знаходяться сторонні предмети, що є порушенням п. 4.1.31 НПАОП 0.00-1.30-01 «Правила безпечної роботи з інструментом та приладами», що є порушенням п. 2.18, р. 2, гл. 12.4 НПАОП 27.0-1.01-08 «Правила охорони праці в металургійній промисловості».

9. На механо-монтажній дільниці електрозварювальник ОСОБА_2 під час проведення зварювальних робіт не застосував ЗІЗ, що є порушенням п. 1.21 інструкції з охорони праці для електрозварювальників ремонтного цеха № 0372-12.1-06-13.

Листом від 06.02.2014 року № 025-355 відповідач звернувся до позивача з пропозицією про проведення перевірки, у зв'язку із усуненням виявлених порушень під час перевірки 04.02.2014 року.

21.02.2014 року посадовою особою позивача було проведено перевірку Публічного акціонерного товариства «Інтерпайп Дніпропетровський Втормет» з питань перевірки виконання заходів дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої було складено акт № 20/07-02.

У вказаному акті зазначено, що в ході перевірки виконання заходів раніше виданого припису від 04.02.2014 року № 05/07-02 встановлено, що виявлені порушення з експлуатації кран-балки № 13, інв. № 3006 усунуті в повному обсязі.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про заборону експлуатації кран-балки № 13, інв. № 3006 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 2 ст. 88 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть сплачені, витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат було відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Керуючись ст. 1, 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 2 ст. 88, ст. ст. 158-163, п. 3 ч. 1 ст. 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Інтерпайп Дніпропетровський Втормет" про застосування заходів реагування - залишити без задоволення.

Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області (49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 3, код ЄДРПОУ 37988307) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 гривні).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя О.В. Серьогіна