24.02.2014 Справа № 230/229/14-а
№ провадження: 2-а/230/31/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2014 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі судді Подколзіна В.М., при секретарі Маліхової Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Єнакіївського міського суду Донецької області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради про стягнення недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2013 рік, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради, в якому просить признати дії Відповідача у відмові в перерахунку та виплаті на користь Позивача допомоги на оздоровлення на 2013 рік, неправомірними; стягнути з Відповідача на користь Позивача допомогу на оздоровлення на 2013 рік у сумі 6090,00 грн.; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради нараховувати та виплачувати допомогу на оздоровлення з урахуванням мінімальної заробітної плати, яка встановлюється кожен рік Законом України «Про державний бюджет України»; звільнити Позивача від сплати державного мита. На підтвердження вимог Позивач зазначає, що має статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЄС 1 категорії, є інвалідом 2 групи і перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Єнакіївської міської ради. Із посиланням на положення ст.48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Позивач стверджує, що має право на щорічну допомогу на оздоровлення інвалідів 2 групи - п'ять мінімальних заробітних плат, при розрахунку допомоги необхідно виходити із мінімального розміру заробітної плати з 01.12.2013 р. - 1218,00 грн. Загальний розмір допомоги, яка має бути виплачена складає 6090,00 грн. Позивач вважає, що Відповідач неправомірно відмовив йому у перерахуванні зазначеної суми.
У судовому засіданні Позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Позивача, мотивуючи це тим, що розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС 1 категорії встановлено Постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який складає 120,00 гривень. Відповідач надав довідку, згідно якої на користь Позивача у січні 2014 року було перераховано компенсацію на оздоровлення за 2013 р. у розмірі 120,00 гривень. В судовому засіданні представник Відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала.
Суд, повно та всебічно з'ясувавши обставини в справі, дослідивши наявні докази, прийшов до наступного висновку.
18.12.2013 року Позивач звернувся до Відповідача з письмовою заявою, в якій просив провести донарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, як це передбачено положеннями ст.48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
19.12.2013 р. Відповідач надав Позивачу відповідь, в якій відмовив у здійсненні виплат в розмірі, зазначеному Позивачем. Також Відповідач зазначив, що нарахування здійснюється згідно Постанови КМУ № 562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та роз'яснення Міністерства юстиції від 21.09.2005 р.
Суд приймає до уваги те, що Позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом другої групи.
Закон має вищу юридичну силу порівняно з іншими підзаконними нормативно-правовими актами.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
Зміни до ст. 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу II ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р., визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Як зазначено в Постанові Пленуму ВАС України від 16.03.2012 р. № 4, визнання неконституційними положень, якими внесено зміни до закону, одночасно відновлює дію попередньої редакції норми, якщо інше не зазначено в рішенні Конституційного Суду України.
Відповідно до попередньої редакції ст.48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачена щорічна допомога на оздоровлення інвалідів 1 та 2 групи у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Ст. 48 вказаного закону містить застереження, що у 2013 році норми і положення установлені ст.48 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Ураховуючи особливість дії в часі Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», те що нормативно-правові акти КМУ, видані на його виконання також діють у межах бюджетного року, беручи до уваги той факт, що право Кабінету Міністрів встановити відповідний порядок та розмір здійснення соціальних виплат на 2013 рік не було використано, вказане застереження застосуванню під час визначення розміру виплат за ст.48 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не підлягає.
Згідно ст.8 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2013 рік» розмір мінімальної заробітної плати складав: 1 січня - 1147 гривень, з 1 грудня - 1218 гривень.
У січні 2014 року на користь ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради було перераховано допомогу на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 120,00 гривень; розмір мінімальної заробітної плати, діючої на момент виплати - 1218 гривень.
З урахування здійсненого розрахунку сума заборгованості відповідача перед Позивачем за 2013 рік складає 5970 грн.: (1218 грн.*5) - 120 грн.
П.9 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» Позивач звільнений від сплати судового збору.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що дії Відповідача не відповідають положенням закону та є неправомірними.
Порядок нарахування та виплати соціальної допомоги на оздоровлення осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЄС, визначається законом та не відноситься до компетенції суду.
Позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню.
Керуючись положеннями ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст.ст. 11,17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 254 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради про стягнення недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2013 рік , - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради у відмові в перерахунку та виплаті на користь Позивача допомоги на оздоровлення на 2013 рік, неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Держбюджету України недоотриману суму допомоги на оздоровлення за 2013 рік в розмірі 5970,00 грн.
У зобов'язанні Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради нараховувати та виплачувати допомогу на оздоровлення з урахуванням мінімальної заробітної плати, яка встановлюється кожен рік Законом України «Про державний бюджет України», відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя Подколзін В.М.