Ухвала суду № 37508753, 13.02.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
13.02.2014
Номер справи
805/11148/13-а
Номер документу
37508753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2014 року м. Київ К/800/58006/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Винокурова К.С.

Кочана В.М.

Пасічник С.С.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року у справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області до Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області про визнання неправомірними дії, скасування припису головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області № 05-12-011/0045-0032 від 04 липня 2013 року ,-

в с т а н о в и л а:

У липні 2013 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області (далі - Фонд) звернулося до суду з зазначеним позовом до Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області (далі - Інспекція), обґрунтовуючи свої вимоги тим, що у його діях відсутній склад правопорушення, а тому припис відносно нього було складено неправомірно.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року, позовні вимоги задоволено частково. Скасовано припис головного державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області № 05-12-011/0045-0032 від 04 липня 2013 року, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга, в якій Інспекція, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх рішення скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Позивач надав письмові заперечення на касаційну скаргу відповідача на адресу адміністративного суду касаційної інстанції, в якому ставив питання про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, 03 та 04 липня 2013 року на підставі наказу від 17 червня 2013 року № 1/93 та направлення на проведення перевірки суб'єкта господарювання від 26 червня 2013 року № 04-1270111 Інспекцією проведено позапланову перевірку додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування Фондом, за наслідками якої складений акт № 05-12-011/0045.

При перевірці дотримання нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, встановлено, що у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік вказана середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 31 особа. Перевіркою встановлено відсутність працевлаштування інвалідів у 2012 році відповідно до наданого звіту, що свідчить про порушення вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

У зв'язку з виявленим порушенням, 04 липня 2013 року відповідачем у відношенні начальника Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 05-12-11/0041, який підписано нею із запереченнями.

За наслідками перевірки Інспекцією винесено припис від 04 липня 2013 року № 05-12-011/0045-0032, яким начальника Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Єнакієве Донецької області ОСОБА_4 зобов'язано забезпечити виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у відповідності до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Для усунення зазначених порушень припису позивачу надано строк до 04 січня 2014 року.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано тим, що начальник Фонду не наділений повноваженнями призначення та звільнення працівників відділення, а тому спірний припис винесений суб'єкту, який не наділений повноваженнями усувати виявлені порушення та виконати його вимоги.

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

Стаття 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачає, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. У межах зазначених нормативів здійснюється також працевлаштування інвалідів унаслідок психічного розладу відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу". Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

До виконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, може бути зараховано забезпечення роботою інвалідів на підприємствах, в організаціях громадських організацій інвалідів шляхом створення господарських об'єднань підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, та підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.

Виходячи з вищенаведеної статті Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", забезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, слід розуміти як власне працевлаштування інвалідів, для яких це місце роботи буде основним, у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 наведеного Закону.

Як вбачається зі змісту положення про Фонд, затвердженого наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області за № 271 від 11 травня 2011 року, начальник відділення не наділений повноваженнями призначення та звільнення працівників відділення, оскільки даними функціями наділений лише начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що постановою Єнакієвського міського суду від 12 серпня 2013 року в адміністративній справі № 230/8742/13-п, що набрала законної сили, провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_4, начальника Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Єнакієве Донецької області, за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів), закрито у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Згідно вказаної постанови, судом надано оцінку висновкам відповідача в акті перевірки № 05-12-011/0045 від 04 липня 2013 року та зроблено висновок, що ОСОБА_4 не є суб'єктом вчиненого адміністративного правопорушення, оскільки не наділена повноваженнями призначення та звільнення працівників відділення, зважаючи на те, що даними функціями наділений виключно начальник управління, зокрема, в розглядуваних правовідносинах - виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області.

За приписами статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що начальник Фонду не наділений повноваженнями призначення та звільнення працівників відділення, а тому спірний припис винесений суб'єкту, який не наділений повноваженнями усувати виявлені порушення та виконати його вимоги.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів попередніх інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.

Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 220№, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ,-

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.

Судді: К.С. Винокуров

В.М. Кочан

С.С. Пасічник