Постанова № 37504638, 24.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2014
Номер справи
805/577/14
Номер документу
37504638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2014 р. Справа №805/577/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 30 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Зінченка О.В.,

при секретарі судового засідання Усові Д.В.,

з участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Тарасової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька № Ф-3991 від 05 серпня 2013 року про сплату суми боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 6 959,10 грн., -

В С Т А Н О В И В :

У січні 2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (далі - відповідач, УПФУ в Калінінському районі м. Донецька) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що є фізичною особою-підприємцем відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_1 з 26 квітня 2005 року за № 2 266 000 0000 006518, знаходиться на спрощеній системі оподаткування. Вказала, що 17 грудня 2013 року отримала акт ДПІ у Калінінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області від 13 грудня 2013 року № 4650-20, з якого вбачається, що за позивачем обліковується заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 8 323,13 грн., у зв'язку з чим вона 20 грудня 2013 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька з проханням роз'яснити підстави виникнення даної заборгованості. Позивач зазначила, що 03 січня 2014 року нею отримано лист від управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, згідно якого за ОСОБА_1 обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 6 959,10 грн., з яких за 2012 рік на суму 4 572,42 грн., за І квартал 2013 року у сумі 1 194,03 грн., за ІІ квартал 2013 року у сумі 1 194,03 грн., але позивач вказує, що вимогу про сплату боргу вона не отримувала, про наявну суму боргу вона дізналась з Акту ДПІ у Калінінському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області від 13 грудня 2013 року № 4650-20, та зауважила, що з винесеними вимогами не згодна, оскільки відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 НОМЕР_4 є пенсіонером за віком, через що не повинна сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач зазначила, що відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком», який визначений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», також такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного страхування. З огляду на повідомлені обставини позивач вважає дії відповідача є незаконними та необґрунтованими, у зв'язку з чим просила визнати протиправною та скасувати вимогу, прийняту управління Пенсійного фонду України про сплату боргу, а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Калінінському районі м. Донецька припинити нарахування єдиного соціального внеску, яка обрала спрощену систему оподаткування.

19 лютого 2014 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач додаткового пояснила, що 04 лютого 2014 року нею до управління Пенсійного фонду України подана заява (вх. № 229/29/0) про отримання вимоги про сплату боргу зі сплати єдиного внеску, на виконання якої територіальним органом управління Пенсійного фонду видано вимогу від 05 серпня 2013 року № Ф-3991, з якої вбачається, що станом на 05 серпня 2013 року загальна сума заборгованості позивача зі сплати єдиного внеску становить 6 959,10 грн., з якою позивач не згодна, у зв'язку з чим просила суд визнати протиправною та скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України від 05 серпня 2013 року № Ф-3991 про сплату боргу у розмірі 6 959,10 грн., а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Калінінському районі м. Донецька припинити нарахування єдиного соціального внеску, оскільки відповідно є пенсіонером за віком, через що не повинна сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (арк. справи 29-35).

У судовому засіданні позивач також надала суду заяву про уточнення та зменшення позовних вимог, яка прийнята судом до розгляду, згідно якої просила суд лише скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України від 05 серпня 2013 року № Ф-3991 про сплату боргу у розмірі 6 959,10 грн. (арк. справи 45). З урахуванням викладеного, просила уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

У судовому засіданні представник управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька заперечувала проти задоволення позовних вимог, про що надала письмові заперечення, згідно яких зазначила, що позивач, ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серії НОМЕР_1 є фізичною особою - підприємцем. Відповідач вказує, що згідно матеріалів Пенсійної справи позивач з 16 лютого 2010 року перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. З приводу цього відповідач вказує, що відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років. Також, відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» особи, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного соціального страхування базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбаченим цим Законом. В солідарній системі працездатне покоління громадян, сплачуючи страхові внески, формує фінансові ресурси, які відразу спрямовуються на виплатах пенсій непрацездатному поколінню. З приводу викладеного відповідач зауважила, що оскільки ОСОБА_1 станом на 2014 рік не досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та належить до працездатного покоління, повинна сплачувати єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. На підставі вищевикладеного, просила відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі (арк. справи 38-39).

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги позивача та заперечення відповідача, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1, зазначене підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 (арк. справи 8-9), зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 26 квітня 2005 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, у зв'язку з чим державним реєстратором внесено запис до єдиного державного реєстру № 2 266 000 0000 006518, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_1 (арк. справи 12). Позивач знаходиться на спрощеній системі оподаткування та відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3, НОМЕР_4 виданого 31 березня 2010 року є пенсіонером за віком довічно (арк. справи 11).

Відповідач - управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (код ЄДРПОУ 21956234, адреса: 83052, вул. Овнатаняна, 50, м. Донецьк), є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є суб'єктом владних повноважень.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами адміністративної справи, 05 серпня 2013 року управлінням Пенсійного фонду в Калінінському районі м. Донецька у відношенні позивача прийнята вимога № Ф-3991 зі сплати боргу (недоїмки) з єдиного внеску у сумі 6 959,10 грн. (арк. справи 35), з якої за 2012 рік на суму 4 572,42 грн., за І квартал 2013 року у сумі 1 194,03 грн., за ІІ квартал 2013 року у сумі 1 194,03 грн., за вирахуванням наявної переплати у розмірі 1,38 грн. (арк. справи 14), яка фактично отримана позивачем лише 04 лютого 2014 року.

Не погодившись із зазначеною вимогою, позивач 13 січня 2014 року звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із даним адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, зобов'язання утриматись від вчинення певних дій. Водночас, як вказувалось судом вище, позивач у судовому засіданні надала заяву про уточнення та зменшення позовних вимог, згідно якої просила суд скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України від 05 серпня 2013 року № Ф-3991 про сплату боргу у розмірі 6 959,10 грн. (арк. справи 45).

Суд зазначає, що прийнята управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька Донецькій області вимога є правовим актом індивідуальної дії, правомірність винесення якого здійснюється за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно з пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірною обставиною між сторонами є те, чи належить позивачу сплачувати за себе єдиний внесок у разі призначення йому пенсії за віком, на пільгових умовах. Стосовно цього суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

У частині 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у редакції чинній на момент прийняття спірної вимоги передбачалось, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

06 серпня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07 липня 2011 року № 3609-VI, яким статтю 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» доповнено частиною 4, в якій зазначено, що особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З аналізу частини 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» можна зробити висновок, що остання не містить обмежень щодо звільнення від сплати єдиного внеску в залежності від виду отриманої пенсіонером пенсії, пенсії за віком чи пенсії за віком на пільгових умовах.

Разом із цим, як зазначалось судом вище, позивачеві територіальним органом пенсійного фонду з 31 березня 2010 року призначена пенсія за віком (довічно), що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_4 серії НОМЕР_3, виданого 31 березня 2010 року, яка міститься у матеріалах адміністративної справи (арк. справи 11).

Також, як встановлено судом, добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування позивач не приймає.

За даних обставин, управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька помилково прийнята спірна вимога № Ф-3991 від 05 серпня 2013 року, якою визначено до сплати позивачу суму боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 6 959,10 грн.

Отже, враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька № Ф-3991 від 05 серпня 2013 року, якою визначено до сплати позивачу суму боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 6 959,10 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі статті 94 КАС України, суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору, що документально підтверджені, тобто у розмірі 255,80 грн. (арк. справи 2, 19).

З огляду на наведене, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька № Ф-3991 від 05 серпня 2013 року про сплату суми боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 6 959,10 грн., - задовольнити повністю.

Скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про скасування вимоги управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька № Ф-3991 від 05 серпня 2013 року про сплату боргу (недоїмки) у сумі 6 959,10 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 255,80 грн. (двісті п'ятдесят п'ять грн. 80 коп.).

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 24 лютого 2014 року.

Повний текст постанови виготовлений 28 лютого 2014 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зінченко О.В.