Постанова № 37501726, 24.02.2014, Андрушівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
24.02.2014
Номер справи
272/1838/13-а
Номер документу
37501726
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 272/1838/13-а

Провадження № 2-а/272/13/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2014 року

Андрушівський районний суд Житомирської області в складі::

головуючого - судді Палазюк В.М. ,

при секретарі - Поліщук Т.О.

за участю позивача - ОСОБА_1

представників відповідача - Роговченка В.М., Шендерівського В.Й.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Андрушівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі про визнання неправомірним та скасування розпорядження,-

встановив:

Позивач звернувся з позовом , в якому зазначає, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І-ої категорії, внаслідок чого став інвалідом 3-ої групи безстроково та отримує пенсію по інвалідності. Відповідно до розпорядження управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі № 134437 від 13.03.2013 року нарахував та виплачував позивачу пенсію довічно в розмірі 6597, 92 грн. Однак розпорядженням № 134437 від 02.12.2013 року відповідач нарахував та виплатив йому пенсію довічно вдруге в розмірі 6089, 51 грн, тобто із суттєвим зменшенням. В ході розгляду справи позивач уточнив свої вимоги, зазначивши , що насправді розпорядження про зменшення розміру його пенсії прийнято відповідачем 21.10.2013 року. Позивач просить визнати дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії неправомірними та скасувати розпорядження № 134437 від 21.10.2013 року.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідача управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі у судовому засіданні позов не визнали та заперечували проти його задоволення. Представник відповідача зазначив, що оскільки позивач являється ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І-ої категорії та інвалідом 3-ої групи, інвалідність якого пов»язана із наслідками аварії на ЧАЕС, тому його пенсійна справа підлягала перерахунку із 01.01.2012 року відповідно до постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року « Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При здійсненні перерахунку пенсії позивача відповідно до вказаної постанови, була допущена рахункова помилка, яку було виявлено контрольною перевіркою управління з координації та контролю за виплатою пенсій головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. В результаті розмір пенсії позивача приведений у відповідність до законодавства. При цьому переплата, яку за період з 01.01.2012 року отримав позивач, з нього не утримується, а новий зменшений розмір пенсії виплачується з часу виявлення помилки та прийняття розпорядження № 134437 від 21.10.2013 року.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі обставини та відповідні правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності 3 групи від захворювання, яке пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 18.10. 2004р., в тому числі з 01.11.2006 року довічно. Пенсійним органом розмір пенсії було розраховано на підставі довідки автотранспортного підприємства - 11838 про заробітну плату позивача за час знаходження на роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що визнано та не оспорюється сторонами. Згідно довідки період роботи позивача становить з 04.12.1987 року по 04.01. 1988року, тобто два неповні календарні місяці .

З 01.01.2012р. пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі тієї ж довідки автотранспортного підприємства - 11838 про заробітну плату позивача за час знаходження на роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Таким чином розмір пенсії позивача становив 6576, 32 грн.

Постановою КМУ № 1210 від 23.11.11 року визначено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, де в п. 4 вказано, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Зважаючи на те, що позивач пропрацював у зоні відчуження менше календарного місяця, відповідачем застосовано п. 3 ч. 4 Постанови КМУ № 1210 від 23.11. 2011.року, який був застосований при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2012 року і заперечень проти розміру та механізму його обчислення позивач не висловлював та не оспорює, а навпаки вимагає зобов»язати відповідача повернутись до нього та виплачувати відповідно до того розрахунку.

Однак управлінням з координації та контролю за виплатою пенсій головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено аналіз та в автоматиному режимі встановлено перелік пенсійних справ з невірними призначеннями.

В результаті помилка була виявлена самими співробітниками фонду і в пенсійній справі позивача. У зв'язку з цим 21.10.2013 року розпорядженням №134437 проведений новий перерахунок і пенсія позивача визначена у розмірі 6073,01 грн. з 01.11.2013 року.

Отже позивачу була нарахована і виплачена в необґрунтовано завищеному розмірі пенсія, бо для розрахунку взято більше одного неповного місяця. Пенсійну справу приведено у відповідність з діючим законодавством України, розмір пенсії відкоректований з 01.11.2013 року без утримання переплати пенсії.

Згідно 4.1 ст. 58 цього ж Закону Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно з п.2.5 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 № 5-5) Управління зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в Андрушівському районі при розрахунку та сплаті пенсії позивача не порушені його права.За таких обставин, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Андрушівському районі про визнання неправомірним та скасування розпорядження - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Андрушівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя:В. М. Палазюк