Постанова № 3749759, 15.04.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.04.2009
Номер справи
2-а-1018/08
Номер документу
3749759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

15.04.09

Справа №2-а-1018/08

(13:12) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Дрягіні В.П., розглянув у відкритому судовому засіданніадміністративну справу

за позовом Прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АР Крим

до ТОВ ""ІНФОРМАЦІЯ_1"

про стягнення

 Представники сторін:

від прокуратури - не з'явився,

від позивача- ОСОБА_1., довіреність № НОМЕР_1

від відповідача -ОСОБА_2., довіреність №НОМЕР_1

Обставини спору: Прокурор м. Ялта в інтересах держави в особі Управління ПФУ в м. Ялта АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій у сумі 2942грн.07коп.

Ухвалою суду від 25.07.08 р. було відкрито провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.

В ході судового розгляду позивач збільшив позовні вимоги, а саме просив стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 25.01.08 р. по 24.09.08 р. у сумі 4581,81 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що всупереч вимогам Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України”, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. №21-1, відповідачем у встановлені законодавством строки не відшкодовані Управлінню ПФУ фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у зв'язку з чим за відповідачем склалась прострочена заборгованість у сумі 4581 грн.81 коп., яка на момент вирішення справи по суті відповідачем не погашена.

Прокурор у судове засідання 15.04.09 р. не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини не явки суду не повідомив.

Представник позивача у судовому засіданні 15.04.09 р. наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні 15.04.09 р. заперечував проти задоволення позовних вимог за мотивами, зазначеними у запереченнях.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_1» зареєстроване як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ялті АР Крим за реєстраційним №НОМЕР_1

Згідно з карткою особового рахунку страхувальника, яку веде позивач, де відповідачем обліковується заборгованість внаслідок невідшкодування витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_3та ОСОБА_4. за період з 25.01.2008 р. по 24.09.2008 р. у сумі 4581,81 грн.(а.с.39-42).

Судом встановлено, що УПФУ в м. Ялта було направлено на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на 2008 р., які були отримані відповідачем, відповідно до корінців поштових повідомлень про отримання (а.с. 9-12, 55-58).

УПФУ в м. Ялта були спрямовані на адресу відповідача вимоги про сплату боргу №НОМЕР_1 №НОМЕР_1 №НОМЕР_1р., № НОМЕР_1., які були отримані відповідачем, що підтверджується корінцями поштових повідомлень про вручення № НОМЕР_1№НОМЕР_1, №НОМЕР_1, № НОМЕР_1(а.с.13-16).

 В ході судового розгляду справи, сторонами проведено звірку взаємних розрахунків витрат по виплаті та доставці пенсій, визначених на пільгових умовах ОСОБА_3та ОСОБА_4. за період з січня по серпень 2008 р., за результатами якої були виявлені суттєві розбіжності з питань необхідності сплати грошових коштів на доставку та виплату пенсії ОСОБА_4. Результати проведення вищезазначеної звірки були відображені в акті звірки взаємних розрахунків за пільговими пенсіями (а.с.82).

Суть розбіжностей полягає в тому, що нарахування з боку позивача сум відшкодування витрат на доставку та виплату пільгових пенсій ОСОБА_4. на думку відповідача є неправомірними та не ґрунтуються на нормах закону, а саме відповідач вважає, що пільгова пенсія ОСОБА_4. за період роботи в Будівельному управлінні-38 повинна була бути призначена УПФУ в м. Ялта за ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зв'язку з чим, у відповідача не виникає обов'язку з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.

Таким чином, Управління Пенсійного Фонду України в м. Ялті АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 4 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичним, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій є публічно правовим спором та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

 Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ІНФОРМАЦІЯ_1» зареєстроване як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ялті АР Крим (реєстраційний номер 010145), а відтак є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ. Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно п. «б» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"

Відповідно до розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:

а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:

20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;

30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;

40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;

50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;

60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;

70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Судом встановлено, що Управління ПФУ в м. Ялті АР Крим надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_3., призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"за 2008 рік.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_3, призначеної відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України " Про пенсійне забезпечення" за період з 25.01.08 р. по 24.09.08 р., відповідач зобов'язаний відшкодувати Управлінню Пенсійного фонду в м. Ялті АР Крим фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсії у розмірі 821,23 грн., що не оскаржувалося відповідачем.

Що стосується відшкодування відповідачем на користь Управління Пенсійного Фонду України в м. Ялті АР Крим фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії ОСОБА_4. за період з 25.01.08 р. по 24.09.08 р., суд зазначає наступне.

Відповідно до трудової книжкиОСОБА_4, встановлено, що він працював в Будівельному управліні-38 трест «ІНФОРМАЦІЯ_1 з 03.08.1976 р. до 05.07.1989 р. мастером та прорабом. Даний факт також підтверджується довідкою ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 № 77 від 08.08.2007 р., який є правонаступником Будівельного управління -38. (а.с.79-80. 94).

Відповідно до довідки ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 № 77 від 01.07.08 р. судом встановлено наступне:

- 10.03.1966 р. наказом Головного управлення «ІНФОРМАЦІЯ_1» № 51 трест «ІНФОРМАЦІЯ_1» був перейменований в трест «ІНФОРМАЦІЯ_1» ;

- 26.12.1973 р. наказом Міністерства промислового будівництва УРСР № 537к створений комбінат «ІНФОРМАЦІЯ_1» ;

- наказом Міністерства промислового будівництва УРСР № НОМЕР_1. «Про затвердження структури комбінату «ІНФОРМАЦІЯ_1» на 1977р.» трест «ІНФОРМАЦІЯ_1 комбінату «ІНФОРМАЦІЯ_1» реорганізований в трести ІНФОРМАЦІЯ_1» і «ЯІНФОРМАЦІЯ_1д» комбінату «ІНФОРМАЦІЯ_1» та наказом №НОМЕР_1по комбінату «ІНФОРМАЦІЯ_1» трести ІНФОРМАЦІЯ_1», «ЯІНФОРМАЦІЯ_1д» і комбінат «ІНФОРМАЦІЯ_1» перетворені у ПСМО «ІНФОРМАЦІЯ_1» - наказом №НОМЕР_1 Міністерства будівництва УРСР;

- 15.01.1991р. наказом ПСМО «ІНФОРМАЦІЯ_1» № 2-1, ПСМО «ІНФОРМАЦІЯ_1» перетворене у АП «ІНФОРМАЦІЯ_1»;

- наказом АП «ІНФОРМАЦІЯ_1» №НОМЕР_1., АП «ІНФОРМАЦІЯ_1» перетворене у ОП «ІНФОРМАЦІЯ_1»;

- наказом Міністерства архитектури і будівельної політики НОМЕР_1. ОП «ІНФОРМАЦІЯ_1» перетворене в ГСУ «ІНФОРМАЦІЯ_1»;

- ГСУ «ІНФОРМАЦІЯ_1» перетворене в ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_1» у зв'язку з приватизацією (а.с. 95).

Отже судом встановлено, щоОСОБА_4 дійсно працював у відповідача з 03.08.1976 р. по 05.07.1989 р. мастером та прорабом, що підтверджується трудовою книжкою ОСОБА_4., а 06.07.1989 р. ОСОБА_4. було прийнято за переводом до Ремонтно-будівельного управління Управління санаторіями та будинками відпочинку в Криму, де ОСОБА_4. працював на час призначення йому пільгової пенсії за Списком № 2.

Відповідно до довідки РБУСК «ІНФОРМАЦІЯ_1» НОМЕР_1 судом встановлено наступне :

-з 01 січня 1979 року наказом № НОМЕР_1. Міністерства охорони здоров'я СРСР було створено госпрозрахункове ремонтно-будівельне управління Управлення санаторіями і будинками відпочинку в Криму 4-го головного Управління при Мінохоронздоров'я СРСР.

-з 01.02.1990 р. РБУ перейменоване в Ремонтно-будівельне Управління об'єднаного санаторію «ІНФОРМАЦІЯ_1», яке передано в лікувально-оздоровче об'єднання при Раді Міністрів СРСР (наказ ЛОО приНОМЕР_1.)

-з 01.03.1992 року РБУ перетворене в Акціонерне товариство «ІНФОРМАЦІЯ_1-буд» яке є його правонаступником (наказ № 9 від 21.02.1992 р.).

-з 01.06.1994 р. АТ «ІНФОРМАЦІЯ_1» реорганізоване в Орендне підприємство «ІНФОРМАЦІЯ_1-буд», що є його правонаступником (наказ № НОМЕР_1р.)

-з 14.06.1995 р. АП «ІНФОРМАЦІЯ_1-буд» ліквідовано (наказ №НОМЕР_1р.), а з 15.06.1995 р. створено ремонтно-будівельне управління, що є правонаступником АП «ІНФОРМАЦІЯ_1-буд», і передано в підпорядкування Управленню справами Верховної Ради України (наказ №НОМЕР_1

-з 01.01.1999 року РБУ УС ВР України реорганізовано шляхом приєднання до СК «ІНФОРМАЦІЯ_1» у Відособлений структурний підрозділ ремонтно-будівельного Управління санаторного комплексу «ІНФОРМАЦІЯ_1» Управління справами Верховної Ради України, що є його правонаступником (розпорядження №НОМЕР_1р. Голови ВРУ, розпорядження №НОМЕР_1. УС ВРУ).

-з 01.03.2001 р. ВСП РБУ СК «ІНФОРМАЦІЯ_1» УС ВР України перетворено в ремонтно-будівельну ділянку санаторного комплексу «ІНФОРМАЦІЯ_1» Управління справами ВРУ, що є його правонаступником (наказ № 62-А від 01.03.2001 р. по СК «ІНФОРМАЦІЯ_1»).

Матеріалами справи підтверджується атестація робочих місць СК «ІНФОРМАЦІЯ_1» Управління справами ВРУ АРК, а саме наказом №НОМЕР_1., перечнями професій, посад та показників зі шкідливими та тяжкими умовами праці, занятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, по РБУ СК «ІНФОРМАЦІЯ_1» УС ВР України, наказом №НОМЕР_1. про атестацію працюючих міст (а.с.98-103).

Судом встановлено, що 06.11.07 р. УПФУ в м. Ялта ОСОБА_4. було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за ст. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення», яким встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Призначення пільгової пенсії ОСОБА_4. підтверджується протоколом № НОМЕР_1. (а.с.93).

Судом встановлено, що на час призначення ОСОБА_4. пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 загальний стаж його роботи складав : 21рік 7 місяців 12 днів , з яких:

- у ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 - 12 років 11 місяців 3 дні;

- у СК «ІНФОРМАЦІЯ_1» - 8 років 8 місяців 9 днів.

Для встановлення частини відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_4. УПФУ в м. Ялті було зараховано стаж роботи на підприємствах СК «ІНФОРМАЦІЯ_1» - 8 років 8 місяців 9 днів та ТОВ «СК «ІНФОРМАЦІЯ_1» - 3 роки 9 місяців 21 день, що упроцентному відношенні при визначенні сім відшкодування пільгових пенсій цими підприємствами складає: СК «ІНФОРМАЦІЯ_1» 69,53%, ТОВ «ВК «ІНФОРМАЦІЯ_1» 30, 47%, що підтверджується розрахунком стажу (а.с.92).

Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із змінами та доповненнями порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із змінами та доповненнями, встановлено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону, тобто до 01.01.1992 р., на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

При цьому згідно до ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове пенсійне страхування» N 400/97-ВР від 26.06.1997 р. (із змінами та доповненнями), витрати на доставку пенсій, призначених за ст. 100 Закону України «Про пенсійне страхування» відшкодуванню не підлягають.

Отже судом встановлено, що пенсії за ст. 100 Закону України «Про пенсійне страхування» призначаються особам, які до 01.01.1992 р., тобто до введення в дію цього Закону відпрацювали необхідний  стаж на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством відповідно до вимог, встановлених цим законодавством, за Списком 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173.

Окрім того слід врахувати й те, що за п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються особам які повний робочій день працювали за Списком №2 виробництв, робіт та професій і за результатами атестації робочих місць їх праця була визнана працею зі шкідливими умовами.

Таким чином, до стажу роботи ОСОБА_4. в Будівельному управлінні -38 не можливо було застосовувати вказану норму ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» тому, що в Будівельному управлінні -38 ОСОБА_4. працював без проведення атестації, а шкідливість умов його праці визначалася за Списком № 2 затвердженим Радою Миністрів СРСР у 1956 р.

Особам, які працювали до і після 01.01.1992 р. на роботах, передбачених Списком 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173, але на підприємстві проведена атестація робочих місць і робоче місце атестоване як таке, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, пенсія повинна призначатись згідно зі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Позивачем не надано доказів, підтверджуючих факт проведення атестації робочих місць відповідача, а саме атестацію робочого місця ОСОБА_4. під час його роботи в ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1, що означачає відсутність всіх передбачених законодавством підстав для призначення пільгової пенсії за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст.71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Отже судом встановлено, що станом на час введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме станом на 01.01.1992 р. у ОСОБА_4. був в наявності пільговий стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком 2, достатній для призначення пільгової пенсії за ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої пільгові пенсії не підлягають відшкодуванню підприємствами Пенсійному Фонду. Суд вважає, що підприємства, на яких працювали працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, до 1992 року не повинні нести відповідальність по зобов'язанням держави в особі Пенсійного Фонду за отримання цими працівниками пенсій на пільгових умовах.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача, викладені в довідці (а.с.104-105), згідно до якої відповідач посилається на п.6.2. Інструкції № 21-1, яким визначено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Дана інструкція регулює процедуру обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, у тому числі порядок та умови відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, тоді як суд з'ясував, що відповідач неправомірно призначив пільгову пенсію ОСОБА_4. за п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тоді як повинний був призначити пільгову пенсію за ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Суд підкреслює, що стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Суд враховує, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.

Суд також враховує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.

Враховуючи вищенаведене суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача стосовно відшкодування ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_1 витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_4. є не правомірними та не підлягають задоволенню у цій частині.

Отже, судом встановлено, що за списком № 2 за період з 25.01.08 р. по 24.09.08 р. відповідач повинен був відшкодувати позивачеві 821,23 грн., що підтверджується розрахунками суми позову, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком 2 та іншими матеріалами справи.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Приймаючи до уваги, що відповідачем сума боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_3. в розмірі 821,23 грн. не погашена в повному обсязі, вона підлягає стягненню з відповідача, та позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

У зв'язку зі складністю справи судом 15.04.09 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 20.04.09 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

 1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНФОРМАЦІЯ_1" АДРЕСА_1код ЄДР НОМЕР_1 р/р №НОМЕР_1у КРУ ЗАО КБ «Приватбанк», МФО НОМЕР_1 та інщі р/р) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Ялті АРК (АРК, м. Ялта, вул.. Садова, 4а, р/р 25607010049001 у ВАТ “Державний Ощадбанк України” м. Сімферополь, МФО 324805, код ЄДР 22300300) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії Набиюлаеву А.Х. за період з 01.01.08 по 24.09.08 р. у сумі 821 грн. 23 коп.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4.Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

 

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кушнова А.О.