Постанова № 37490041, 04.03.2014, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
801/1526/14
Номер документу
37490041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 березня 2014 року

Справа №801/1526/14

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Приватного підприємства "Транспортна компанія "Ірина"

про стягнення,

ВСТАНОВИВ:

КРП Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про стягнення з Приватного підприємства "Транспортна компанія "Ірина" пені в сумі 562,61 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач повинен був забезпечити у 2012 році працевлаштування інвалідів на 1 робочому місці, але фактично не була працевлаштована жодна особа, у зв’язку з чим ПП "Транспортна компанія "Ірина" мало сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 18667 грн. до 15.04.2013 року, однак, вказана сума була сплачена підприємством з порушенням термінів сплати санкцій на 255 діб. В зв’язку з тим, що відповідачем були порушені терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, йому була нарахована пеня у розмірі 562,61 грн., яка добровільно ним не сплачується, а тому підлягає стягненню у примусовому порядку.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотань або заперечень на позов не надав, про поважність причин неприбуття у судове засідання суду не повідомив.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ПП "Транспортна компанія "Ірина" зареєстроване у якості юридичної особи 14.08.2006 року (а.с.6-7).

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року №875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Відповідно до частини 8 статті 20 Закону, порядок сплати адміністративно-господарських санкцій і пені до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, їх акумуляції, обліку, а також з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів - використання цих коштів затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Судом встановлено, що відповідач використовує найману працю, та відповідно до Закону подає Кримському республіканському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у ПП "Транспортна компанія "Ірина" складає 27 осіб. Отже, відповідно до частини 1 статті 19 Закону для відповідача встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного робочого місця (а.с.8).

Судом встановлено, що за даними звіту на підприємстві у 2012 році не працювало жодного працівника, якому відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Таким чином, відповідач відповідно до частини1 статті 20 Закону повинен був сплатити Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві.

Судом встановлено, що в 2012 році середньорічна заробітна плата у ПП "Транспортна компанія "Ірина" складала 18667 гривень, загальний розмір Фонду оплати праці штатних працівників складав 504 гривень, що також підтверджується звітом відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів, у зв'язку з чим відповідач зобов’язаний був сплатити адміністративно-господарську санкцію у розмірі 18667 гривень.

Відповідно до ст.20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» №875, і «Порядку нарахування пені та її сплати» затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №223 від 15.05.2007 року, суми адміністративно-господарських санкцій сплачуються підприємствами самостійно, не пізніше 15 квітня року, який настає за звітним. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Аналогічно, згідно з пунктами 4, 5 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно – господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, порушення строків сплати суми адміністративно – господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ за кожний календарний день прострочення. Порядок нарахування пені та встановлення строку її сплати затверджується Міністерством праці.

Підпунктом 2.2 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223 дано визначення поняття пені як штрафної санкції, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно – господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов’язання.

Відповідно до пункту 3.3 Порядку документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, є звіт за формою 10-ПІ (річна) “Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів”, рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.

Пунктами 3.4, 3.6 Порядку передбачене, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно – господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу). Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.

Як вбачається з інформації про облік платежів відповідача, ним була сплачена сума адміністративно-господарської санкції наступними платіжними дорученнями: №244 від 05.08.2013 року на суму 1000 грн.; №253 від 06.08.2013 року на суму 1000 грн.; №280 від 15.08.2013 року на суму 1000 грн.; №333 від 04.09.2013 року на суму 500 грн.; №7 від 04.10.2013 року на суму 500 грн.; №U1955036 від 26.12.2013 року на суму 9004,29 грн. (а.с.10).

Тобто, судом встановлено, що адміністративно-господарська санкція у розмірі 18667 гривень була сплачена підприємством з порушенням термінів сплати санкцій на 255 діб.

В зв’язку з тим, що відповідачем були порушені терміни сплати санкції, повідомленням від 11.01.2014 року вих.№04-4/19 йому була нарахована пеня у розмірі 562,61 грн.(а.с.11).

Дане повідомлення було направлено відповідачу поштою 11.01.2014 року та отримано останнім 22.01.2014 року, про що свідчить відмітка на поштовому повідомленні (а.с.12).

Судом встановлено, що у визначений Законом строк відповідачем сума нарахованої йому пені у розмірі 562,61 грн. не сплачена, доказів оскарження у адміністративному або судовому порядку цієї суми ним суду також не надано, а отже позов Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст.94, 160-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства "Транспортна компанія "Ірина" (95021, АР Крим, м.Сімферополь, вул.Севастопольська, 94, гурт.720 б., ЄДРЮОФОП 34523590, МФО 300775, ПАТ «ФідоБанк», р/р26007010143603) заборгованість у розмірі 562,61 гривень (п’ятсот шістдесят дві гривні шістдесят одна копійка) у Держбюджет м.Сімферополь 50070000, Головне управління Державної казначейської служби України в АР Крим, МФО 824026, ЄДРПОУ 38040558, на р/р31215230700002.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Ю.С. Кононова