Постанова № 37489207, 04.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2014
Номер справи
805/294/14
Номер документу
37489207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2014 р. Справа №805/294/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 55 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Наумової К.Г.

при секретарі судового засідання - Березовській Є.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні суду адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (м. Київ)

до Публічного акціонерного товариства «Технологічне і спеціальне обладнання» (м. Краматорськ)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області

про анулювання дозволу, -

за участю представників сторін:

від позивача : не з'явився

від відповідача: не з'явився

від третьої особи - Пожидаєва О.О. за довір., Меньшикова І.В. за довір.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Технологічне і спеціальне обладнання» про анулювання дозволу від 08.06.2010 №14-09-023906 на експлуатацію радіоелектронного засобу, виданого ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання».

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.

Відповідач є користувачем радіочастотного ресурсу України згідно з дозволом від 08.06.2010 року № 14-09-023906. Разом з тим, згідно з інформацією, наданою Державною податковою інспекцією у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області, відповідач не сплачує або сплачує в неповному обсязі до бюджету збір за користування радіочастотними ресурсами України більше шести останніх місяців, чим прямо порушує норми чинного законодавства України у сфері користування радіочастотними ресурсами.

Позивач в судове засідання не прибув, в прохальній частині позовної заяви просить розглянути справу за відсутності представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації за наявними у справі матеріалами.

Відповідач в судове засідання представника не направив, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, заперечення на позов не надав.

Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецької області, залучена ухвалою суду від 09 січня 2014 року до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, у письмових поясненнях від 31.01.2014 р. № 805/294/ 10/10-013 зазначає, що станом на 31.01.2014 р. по Публічному акціонерному товариству «Технологічне і спеціальне обладнання» заборгованість по збору за користування радіочастотним ресурсом України відсутня, але товариством не надається податкова звітність по збору, у зв'язку з чим не нараховуються щомісячні суми сплати збору. Остання податкова звітність по збору була надана за липень 2012 року (17.08.2012 р.).

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та врахувавши письмові та усні пояснення представників учасників процесу, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з дозволом № 14-09-023906 «на експлуатацію радіоелектронного засобу», виданим 08 червня 2010 року Українським державним центром радіочастот (дозвіл дійсний до 08 червня 2015 року), ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» (код за ЄДРПОУ 05744426) є користувачем радіочастотного ресурсу України та перебуває на обліку ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів України у Донецькій області. Так, відповідач несе обов'язок зі сплати податку по збору за користування радіочастотним ресурсом.

ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів України у Донецькій області відповідно до п.322.2. ст. 322 Податкового кодексу України та п. 3 ст. 58 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» листом від 09.10.2013 р. № 7093/10/05-15-15-04-13-3 повідомило Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, що ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» не сплачує щомісячну суму збору за користування радіочастотним ресурсом з 17.08.2012 року, при цьому ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» має дозвіл на користування радіоелектронними засобами № 14-09-023906 від 08.06.2010 р. терміном дії до 08.06.2015 р.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації листом від 18.11.2013 р. № 04-8468/14 запропонувало ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» сплатити заборгованість у добровільному порядку, про що повідомити Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління Міндоходів України у Донецькій області та НКРЗІ. В разі неотримання відповіді до 25.11.2013 р. по сплату заборгованості, НКРЗІ будуть вжиті заходи щодо анулювання дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів № 14-09-023906 від 08.06.2010 р. з терміном дії до 08.06.2015 р. та № 14-09-023907 від 08.06.2010 р. з терміном дії до 08.06.2015 р. у судовому порядку.

Відповідно до письмових пояснень третьої особи від 31.01.2014 р. № 805/294/ 10/10-013, за даними ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів України у Донецькій області ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» станом на 31.01.2014 р. по Публічному акціонерному товариству «Технологічне і спеціальне обладнання» заборгованість по збору за користування радіочастотним ресурсом України відсутня, але товариством не надається податкова звітність по збору, у зв'язку з чим не нараховуються щомісячні суми сплати збору. Остання податкова звітність по збору була надана за липень 2012 року (17.08.2012 р.).

Крім того, в матеріалах справи наявна довідка про розрахунки з бюджетом по ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» за користування радіочастотним ресурсом України, зі змісту яких вбачається, що з 31 грудня 2012 року по 27 жовтня 2013 року за відповідачем нараховується заборгованість у розмірі 09 грн. 61 коп., з яких: недоїмка у розмірі 09 грн. 46 коп., залишок несплаченої пені у розмірі 00 грн. 15 коп., з 27 жовтня 2013 року наявна переплата у розмірі 02 грн. 23 коп.

Також третьою особою надана копія зворотного боку облікової картки платника збору за користування радіочастотним ресурсом України - ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання», - зі змісту якої вбачається, що станом на 31.12.2013 року за відповідачем обліковується переплата у розмірі 02 грн. 23 коп.

Спеціальним законом, який встановлює правову основу користування радіочастотним ресурсом України, визначає повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України, є Закон України «Про радіочастотний ресурс України» від 01 червня 2000 року №1770-ІІІ (з урахуванням відповідних змін; далі - Закон України №1770).

Відповідно до ст. 5 даного Закону користувачі радіочастотного ресурсу України залежно від напрямів його використання поділяються на спеціальні і загальні. До спеціальних користувачів радіочастотного ресурсу України відносяться підрозділи і організації Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони, центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері цивільного захисту, центральних органів виконавчої влади, що забезпечують реалізацію державної політики у сферах пожежної і техногенної безпеки, захисту державного кордону, виконання кримінальних покарань, єдиної державної податкової та митної політики (у частині застосування радіоелектронних засобів податковою міліцією), якщо їх діяльність пов'язана з використанням радіоелектронних засобів виключно для виконання функціональних обов'язків і за умови їх фінансування виключно за рахунок Державного бюджету України, а також центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері транспорту, в частині застосування радіоелектронних засобів об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України та забезпечення польотів і в частині застосування радіоелектронних засобів Державною спеціальною службою транспорту системи екстреної медичної допомоги. До загальних користувачів радіочастотного ресурсу України відносяться користувачі, які не внесені до переліку, визначеного частиною другою цієї статті.

Ч. 4 ст. 5 Закону України №1770 визначає наступні групи загальних користувачів радіочастотного ресурсу України: 1) суб'єкти господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг, за винятком розповсюдження телерадіопрограм; 2) суб'єкти господарювання, які здійснюють розповсюдження телерадіопрограм із застосуванням власних або орендованих радіоелектронних засобів; 3) технологічні користувачі і радіоаматори - юридичні чи фізичні особи, які користуються радіочастотним ресурсом України без надання телекомунікаційних послуг.

Ч. 2 ст. 30 Закону України №1770 визначено, що користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі: 1) ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг; 2) ліцензій на мовлення, виданих Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для розповсюдження телерадіопрограм телерадіоорганізаціями; 3) дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.

Згідно зі ст. 57 Закону України №1770 користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі на підставі збору, що встановлюється Податковим кодексом України.

Відповідно до ст. 318 Податкового кодексу України платниками збору є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, які користуються радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі: ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України; ліцензії на мовлення та дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, отриманого на підставі договору з власником ліцензії на мовлення; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.

Отже, враховуючи вище наведене, відповідач є платником збору за користування радіочастотним ресурсом України в розумінні Податкового кодексу України.

П.п. 18.1 п. 18 ст. 18 та ст. 49 Податкового кодексу України користувачі радіочастотного ресурсу щомісяця протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця, подають до органів податкової служби податкові декларації.

Згідно з п.п. 322.1 та п. 322.2 ст. 322 Податкового кодексу України збір сплачується платниками збору у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації. У разі несплати збору або сплати його в неповному обсязі платниками збору протягом шести місяців органи державної податкової служби подають інформацію про таких платників збору до центрального органу з регулювання у сфері телекомунікації, користування радіочастотним ресурсом та надання послуг поштового зв'язку для вжиття до них заходів згідно із законодавством.

Ч. 3 ст. 58 Закону України №1770 визначено, що у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також відповідні дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.

Як встановлено судом, ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів України у Донецькій області проведено аналіз стану розрахунків з бюджетом користувачів радіочастотного ресурсу, та за результатами проведеної роботи виявлено, що ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання», яке є користувачем радіочастотного ресурсу, станом на 09 жовтня 2013 року не проводило сплату збору більше шести місяців.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» від 16 лютого 2011 року №106 на органи державної податкової служби покладено контроль за справлянням збору за користування радіочастотним ресурсом України.

Як зазначалось вище, з письмових пояснень ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів України у Донецькій області, що станом на 31 грудня 2013 року на рахунку платника податку - ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» наявна переплата за збір за користування радіочастотним ресурсом України у розмірі 02 грн. 23 коп., що підтверджується копією зворотного боку облікової картки.

Таким чином, на час розгляду справи заборгованість зі сплати збору за користування радіочастотним ресурсом України у відповідача відсутня.

Органом регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом згідно з п. 2 ст. 12 Закону України №1770 є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Відповідно до п.п. 2-1, 8, 15, 18, 22 ч. 2 ст. 14 Закону України №1770 повноваженнями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України, зокрема, є: здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про радіочастотний ресурс України та запобігання правопорушенням при користуванні радіочастотним ресурсом України у смугах радіочастот загального користування; координація та контроль за здійсненням державного нагляду щодо користування радіочастотним ресурсом України; застосування санкцій, у тому числі штрафних, у порядку, передбаченому законом; здійснення аналізу виконання законів, інших нормативних актів та регламентуючих документів, що стосуються користування радіочастотним ресурсом України; здійснення інших повноважень відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 38 Закону України №1770 підставами для анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України є: 1) заява користувача радіочастотного ресурсу України про анулювання ліцензії; 2) акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих суб'єктом господарювання для одержання ліцензії; 3) акт про встановлення факту передачі іншій юридичній або фізичній особі права на користування радіочастотним ресурсом України; 4) акт про невиконання користувачем радіочастотного ресурсу України розпорядження про усунення порушень умов ліцензії; 5) акт про повторну відмову користувача радіочастотного ресурсу України у допуску уповноважених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, посадових осіб для проведення перевірки, а також про вчинення перешкод, які не дають здійснювати перевірку в повному обсязі; 6) акт про повторне порушення користувачем умов ліцензії протягом року; 7) рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання - користувача радіочастотного ресурсу України; 8) нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи - суб'єкта господарювання. Ліцензія анулюється у разі, якщо користувач з власної вини: 1) не розпочав користування радіочастотним ресурсом, визначеним у ліцензії, у визначені в ліцензії терміни; 2) припинив користування радіочастотним ресурсом, визначеним у ліцензії, на термін більше ніж на один рік; 3) не в повному обсязі використовує радіочастотний ресурс, визначений в ліцензії, у визначені ліцензією терміни. У цьому випадку ліцензія може бути переоформлена на смугу частот, яка фактично використовується.

Відповідно до п. 4.1.12 Рішення Національної комісії з питань регулювання зв'язку України «Про затвердження Ліцензійних умов користування радіочастотним ресурсом України» від 19 серпня 2005 року № 53, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2005 р. за № 1237/11517 ліцензіат, зокрема, зобов'язаний виконувати такі умови користування радіочастотним ресурсом України: своєчасно та в повному обсязі вносити щомісячний збір за користування радіочастотним ресурсом України.

Згідно ч. 5 ст. 38 Закону України №1770 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, має прийняти рішення про анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України протягом 20 робочих днів від дати встановлення підстав для анулювання ліцензії. Дане рішення вручається або надсилається рекомендованим листом ліцензіату із зазначенням підстав анулювання ліцензії не пізніше трьох робочих днів від дати прийняття рішення. Рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України №1770 анулювання дозволу на експлуатацію здійснюється УДЦР самостійно або за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Згідно ч. 2 ст. 45 Закону України №1770 підставами для прийняття національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, рішення про анулювання дозволу на експлуатацію є: 1) анулювання ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України; 2) анулювання ліцензії на мовлення або відповідного подання Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо багатоканальних телесистем, які передбачають використання радіочастотного ресурсу України; 3) акт про невиконання користувачем радіочастотного ресурсу України законних вимог національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або приписів та розпоряджень уповноважених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, посадових осіб; 4) акт про повторну відмову користувача радіочастотного ресурсу в допуску представників національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, для проведення перевірки, а також про вчинення інших перешкод, які не дозволяють здійснювати перевірку в повному обсязі; 5) акт про те, що користувач з власної вини не розпочав експлуатацію радіоелектронного засобу у визначені дозволом терміни; 6) невикористання радіоелектронного засобу більше одного року; 7) виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих користувачем радіочастотного ресурсу України для отримання дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу або випромінювального пристрою.

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України №1770 УДЦР приймає рішення про анулювання дозволу на експлуатацію на підставі: 1) заяви користувача радіочастотного ресурсу України про анулювання дозволу; 2) скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання - користувача радіочастотного ресурсу України; 3) нотаріально засвідченої копії свідоцтва про смерть фізичної особи - користувача радіочастотного ресурсу України.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України №1770 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або УДЦР має прийняти рішення про анулювання дозволу на експлуатацію протягом 20 робочих днів від дати прийняття рішення про анулювання ліцензії, складення акта про порушення, надходження заяви, копії свідоцтва про смерть, довідки про скасування державної реєстрації встановлення інших підстав для анулювання дозволу, передбачених цим Законом. Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, передається до УДЦР та вручається або надсилається рекомендованим листом користувачу радіочастотного ресурсу України із зазначенням підстав анулювання дозволу не пізніше трьох робочих днів від дати прийняття рішення.

Відповідно до ч.ч. 8, 9 ст. 45 Закону України №1770 рішення про анулювання дозволу на експлуатацію може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, або УДЦР про анулювання дозволу на експлуатацію набирає чинності через десять днів від дня його прийняття. Якщо користувач радіочастотного ресурсу України протягом цього часу оскаржує дане рішення в судовому порядку, дія цього рішення призупиняється до завершення судового розгляду. УДЦР здійснює анулювання дозволу на експлуатацію за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, протягом п'яти робочих днів з дня надходження рішення.

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України Адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, анулювання ліцензії відноситься до компетенції національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, а анулювання дозволу на експлуатацію - до компетенції національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації або УДЦР.

Аналіз приписів ч. 3 ст. 58 Закону України №1770 доводить, що в судовому порядку вирішується лише питання стягнення заборгованості зі сплати збору за користування радіочастотним ресурсом України.

Враховуючи вище викладене у суду відсутні правові підстави для анулювання дозволу від 08.06.2010 року № 14-09-023906 на експлуатацію радіоелектронного засобу ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання».

З огляду на зазначене позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, до ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» задоволенню не підлягає у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, ст. ст.2, 10-,11, 17-20, 69-72, 86, 94, 112, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації до ПАТ «Технологічне і спеціальне обладнання» про анулювання дозволу від 08.06.2010 року № 14-09-023906 на експлуатацію радіоелектронного засобу.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Скарга подається на ім'я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Наумова К.Г.