Ухвала суду № 37483455, 13.02.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
13.02.2014
Номер справи
к/9991/13196/12-с
Номер документу
37483455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2014 року м. Київ К/9991/13196/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: Сіроша М.В.,

суддів: Блажівської Н.Є.,

Усенко Є.А.

розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 серпня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 9 лютого 2012 року у адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва до Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації, Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Києва, третя особа: Приватне підприємство «Будгаранткомфорт»,

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

У березні 2011 року Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м. Києва (далі - ДПІ) звернулася із позовом до Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації (далі - РДА) та Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Києва (далі - ДПІ) про визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі (далі - ЄДР) щодо місцезнаходження Приватного підприємства «Будгаранткомфорт» (далі - Підприємство), зобов'язати РДА скасувати реєстрацію Підприємства за адресою м. Київ, пр. Червонозоряний, 128 та внести до ЄДР запис про місцезнаходження Підприємства на вул. Курмановича, 9 у м. Львові, зобов'язати ДПІ взяти на облік Підприємство за попередньою адресою місцезнаходження.

На обґрунтування позову зазначила, що внесені державним реєстратором дані до ЄДР щодо зміни місцезнаходження Підприємства є незаконними, вчинені у порушенням вимог Цивільного кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців».

Згідно з актом обстеження місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною адресою м. Київ, пр. Червонозоряний, 128 Підприємство не знаходиться.

26 серпня 2011 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 лютого 2012 року, у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням не може бути підставою для скасування або визнання неправомірними запису в ЄДР щодо місцезнаходження юридичної особи.

ДПІ звернулося із касаційною скаргою про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, відповідно до витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.02.2011 року, Підприємство зареєстроване, як юридична особа, з 16.09.2008 року і йому присвоєний ідентифікаційний код - 36152596, станом на 24.02.2011 року місцезнаходження Підприємства зазначене м. Київ, пр-т. Червонозоряний, 128 (Голосіївський район м. Києва).

Відповідно до запису у ЄДР від 1.12.2010 року Підприємству здійснена заміна свідоцтва про державну реєстрацію і видане свідоцтво А01 719276.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі - Закон) відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, відомості про місцезнаходження юридичної особи. При цьому, згідно з ч. 5 ст. 17 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості, зокрема, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. Відповідно до ч. 4 цієї статті державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті. Відповідно до ч. 9 цієї статті державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.

Згідно з ст. 14 Закону передача реєстраційних справ здійснюється, зокрема, в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці. За таких обставин, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи.

Суди попередніх інстанцій правильно зазначили, що у разі виникнення у певного суб'єкта підприємницької діяльності необхідності змінити місцезнаходження, цією особою за своїм попереднім місцезнаходженням подається державному реєстратору реєстраційна картка з визначенням нового місцезнаходження. Державному реєстратору за попереднім місцем знаходження не надано право вимагати додаткових документів, крім зазначеної реєстраційної картки.

Державний реєстратор за попереднім місцезнаходження вносить дані до Єдиного державного реєстру щодо зміни місцезнаходження, а реєстраційну справу передає державному реєстратору за новим місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності.

Суди попередніх інстанцій встановили, що РДА виконаний обов'язок щодо прийняття реєстраційної справи та взяття на облік Підприємства за новим місцезнаходження.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не передбачає право чи обов'язок державного реєстратора при встановленні податковим органом відсутності підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередню реєстрацію та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора за попередньою адресою.

Суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано зазначили, що відсутність юридичної особи Підприємства за її місцезнаходженням не є підставою для скасування або визнання недійсним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.

Відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та ухвалення судового рішення про припинення юридичної особи.

Висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відмову у задоволені позову є обґрунтованими.

Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.

Керуючись ст.,ст. 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И Л А :

Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва відхилити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 серпня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 9 лютого 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: Сірош М.В.

Блажівська Н.Є.

Усенко Є.А.