Постанова № 37474135, 27.02.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2014
Номер справи
817/3022/13-а
Номер документу
37474135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/3022/13-а

27 лютого 2014 року 13год. 43хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Сало А.Б. за участю секретаря судового засідання Школяр О.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1

відповідача: представник не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до УМВС України в Рівненській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій, , -ВСТАНОВИВ :

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.

Як вбачається зі місту вказаного адміністративного позову, позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача, щодо незарахування йому до стажу служби вислугу років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) в період з 01.01.1995 по 01.10.1997 відповідно до абз. 15 пп. "в" п. 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, а саме, 48 днів в 1995 році, 48 днів в 1996 році та 36 днів в 1-3 кварталах 1997 року, для призначення пенсії.

У зв'язку із чим просить суд, зобов'язати відповідача провести повторний розрахунок вислуги років за час проходження ним служби в органах внутрішніх справ України та оформити відповідні документи для пред'явлення їх в Пенсійний відділ МВС України.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 16.12.1994 проходив службу в органах внутрішніх справ України.

В період з 16.12.1994 по 07.10.1997 обіймав посаду старшого інспектора групи ВІЗ і реєстрації іноземців відділення паспортної, реєстраційної та міграційної роботи Сарненського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області. Перебуваючи на вказаній посаді, за своїми функціональними обов'язками, приймав участь у планових перевірках, операціях та відпрацюваннях Сарненського району, здійснював перевірки, гуртожитків, готелів, ринків та іноземних громадян тощо, в тому числі на території населених пунктів, які, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", відносяться до зон радіоактивного забруднення, про що складені табелі обліку робочого часу. Згідно табелів обліку робочого часу, якими позивач обґрунтовує свій позов, сумарне перебування його в окремих населених пунктах Сарненського району Рівненської області, які відносяться до зон гарантованого добровільного відселення, становить 48 днів в 1995 році, 48 днів в 1996 році та 36 днів в 1-3 кварталах 1997 року.

04.03.2013 наказом УМВС України в Рівненській області від 04.03.2013 № 62о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ України за пунктом 64 "в" (через обмежений стан здоров'я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Вислуга років на день звільнення, згідно наказу про звільнення, становить в календарному обчисленні 21 рік 04 місяці 19 днів, у пільговому 27 років 11 місяців 05 днів.

При звільненні відповідачем вислугу років у спірний період служби позивача з 01.01.1995 по 01.10.1997 зараховано в календарному (один місяць служби за один місяць), а не в пільговому (один місяць служби за півтора місяця) обчисленні.

Після звільнення позивач двічі, в порядку досудового врегулювання спору, звертався до відповідача з заявами про здійснення перерахунку вислуги років на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) в період з 01.01.1995 по 01.10.1997 відповідно до абз. 15 пп. "в" п. 3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 393/1992 на підставі табелів обліку робочого часу в 1995-1997 рр., але відповідачем листами від 21.06.2013 № 1/С-438, від 09.08.2013 № 1/С-570 відмовлено в перерахунку вислуги років в пільговому обчисленні у зв'язку з відсутністю для цього законних підстав.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, про що надав суду відповідні письмові заперечення. Вважає, що вислуга років позивача обчислена правомірно, у повній відповідності до Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 393/1992. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити повністю виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України з 16.12.1994 по 04.03.2013.

В період з 16.12.1994 по 07.10.1997, згідно наказу УМВС України в Рівненській області від 21.12.1994 № 187о/с, обіймав посаду старшого інспектора групи ВІЗ і реєстрації іноземців відділення паспортної, реєстраційної та міграційної роботи Сарненського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області.

04.03.2013 наказом УМВС України в Рівненській області від 04.03.2013 № 62о/с ОСОБА_1 (М-581246) - заступника начальника Кузнецовського міського відділу (з обслуговування Володимирецького району та м. Кузнецовськ) Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області - начальника міліції громадської безпеки звільнено з органів внутрішніх справ України за пунктом 64 "в" (через обмежений стан здоров'я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 № 114.

Вислуга років на день обчислена відповідачем у календарному обчисленні для виплати одноразової грошової допомоги 21 рік 04 місяці 19 днів, у пільговому 27 років 11 місяців 05 днів.

Згідно, наданих позивачем, табелів обліку робочого часу за 1995-1996 роки та 1-3 квартали 1997 року, позивач перебував в окремих населених пунктах Сарненського району Рівненської області, які відносяться до зон гарантованого добровільного відселення, а саме 48 днів в 1995 році, 48 днів в 1996 році та 36 днів в 1-3 кварталах 1997 року.

В свою чергу, відповідно до розрахунку вислуги років підполковника міліції ОСОБА_1, спірний період служби позивача з 01.01.1995 по 01.10.1997 обчислено відповідачем в календарному (один місяць служби за один місяць), а не в пільговому (один місяць служби за півтора місяця) обчисленні.

Як пояснив позивач вказані табелі обліку робочого часу за 1995, 1996 та 1-3 квартали 1997 року складені та підписані виконуючим обов'язки начальника Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області капітаном міліції Білим А.В. в 1999 році.

До звільнення з органів внутрішніх справ оригінали табелів зберігалися позивачем у власному архіві. Після звільнення нотаріально-засвідчені копії табелів позивач передав до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області для перерахунку вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) в період з 01.01.1995 по 01.10.1997 згідно абз. 15 пп. "в" п. 3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 393/1992.

Однак Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку вислуги років в пільговому обчисленні у зв'язку з відсутністю для цього законних підстав, про що позивачу направлені листи від 21.06.2013 № 1/С-438, від 09.08.2013 № 1/С-570.

За таких обставин, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України вирішення спорів фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності, відноситься до компетенції адміністративних судів.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно частини другої вказаної статті КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Разом з тим відповідно до ч.3 вказаної вище статті КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони: на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

Таким чином вирішуючи переданий на розгляд суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулась із позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов. Та наявність повноважень та правомірності дії відповідача в межах визначених ч.3 ст.2 КАС України.

Встановивши наявність у особи яка звернулась з позовом до суду, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання вказаного права (інтересу) і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Зміст суб'єктивного матеріального права, або охоронюваного законом інтересу визначається не предметом позову, а його підставою.

Під підставою позову, слід розуміти фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога (вимоги) позивача. Зокрема йдеться про юридичні факти матеріально-правового характеру, що визначаються нормами матеріального права та які зумовлюють виникнення, зміну та припинення спірних правовідносин, а також інші доказові факти на підставі яких можна зробити висновок про наявність або відсутність зазначених юридичних фактів.

В свою чергу, предметом позову визначається спосіб захисту порушеного суб'єктивного права (інтересу).

Як встановлено судом, із змісту позовної заяви, підставою для звернення позивача до суду з вказаним адміністративним позовом стало те, що відповідачем, за результатом розгляду заяви позивача, було прийнято рішення яким фактично відмовлено позивачу в проведенні повторного розрахунку вислуги років за період проходження ним служби в органах внутрішніх справ, а саме не зараховано до вислуги років (на пільгових умовах) періоду служби з 01.01.1995 по 01.10.1997, згідно абз. 15 пп. "в" п. 3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі по тексту - Порядок обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 393/1992).

Відповідно до абз. 15 пп. "в" п. 3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 393/1992 - до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) служба у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони, строк служби обчислюється на пільгових умовах.

В свою чергу, як спосіб захисту порушеного права (предмет позову) позивач обрав: визнання неправомірними дії відповідача та зобов'язання УМВСУ в Рівненській області провести повторний розрахунок вислуги років за час проходження ним служби у період з 16.12.1994 по 07.10.1997, зарахувавши до нього час роботи у зоні гарантованого добровільного відселення протягом 1995 року - 48днів; протягом 1996 року - 48 годин та протягом 1997 року 36 днів у календарному обчисленні на пільгових умовах, та оформити відповідні документи для пред'явлення їх в Пенсійний відділ МВС України.

Відповідно до частини 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всіх форм дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, в межах вказаного адміністративного позову, суду необхідно встановити правомірність дій відповідача під час розгляду заяв позивача щодо проведення повторного розрахунку вислуги років за період проходження ним служби в органах внутрішніх справ у період з 16.12.1994 по 07.10.1997.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Види пенсій і допомоги, які призначаються військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу та їх сім'ям, порядок їх призначення і виплати, а також перерахунку раніше призначених пенсій і обчислення вислуги років установлені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".

Відповідно до ст.. 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» N 2262-XII, 09.04.1992, - обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (із змінами та доповненнями) (далі - Порядок обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 393).

Відповідно до абз. 15 пп. "в" п. 3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 393 - до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) служба у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони, строк служби обчислюється на пільгових умовах.

В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.1993 №747 було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

Статтею 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначено категорії зон радіоактивно забруднених територій та встановлено, що територія України, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, поділяється на наступні зони: 1) зона відчуження; 2) зона безумовного (обов'язкового) відселення; 3) зона гарантованого добровільного відселення; 4) зона посиленого радіоекологічного контролю. Межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи"), затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення (додаток № 1), в якому, зокрема інших, до зони гарантованого добровільного відселення дійсно входять населені пункти Сарненського району, які зазначені в табелях обліку робочого часу позивача.

22.11.1993 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 748 "Про заходи щодо виконання Постанови КМУ № 747" (далі - наказ МВС № 748), яким встановлені умови та порядок зарахування вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) особам, які тимчасово виконували службові обов'язки у зонах радіоактивного забруднення.

Наказ МВС № 748 втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 20.06.2004 № 684 „Про затвердження Інструкції про порядок обчислення стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ".

Тобто умови та порядок зарахування вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) особам, які тимчасово виконували службові обов'язки у зонах радіоактивного забруднення, встановлені наказом МВС № 748, були чинними у період з 22.11.1993 по 20.06.2004.

Пунктом 2 наказу МВС № 748 затверджено переліки й умови пільгового зарахування до стажу вислуги років для призначення пенсій особовому складу органів і підрозділів внутрішніх справ, особам офіцерського складу, прапорщикам військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом військ внутрішньої та конвойної охорони згідно додатків № 1-9 до наказу МВС № 748.

Додатком 1 до наказу МВС № 748 затверджений Перелік населених пунктів, віднесених до зон безумовного /обов'язкового/ та гарантованого добровільного відселення, на території яких час виконання службових обов'язків зараховується до стажу вислуги років для призначення пенсій особовому складу органів внутрішніх справ, військ внутрішньої та конвойної охорони в пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяця, за умови обліку і табелювання робочого часу особового складу на територіях перерахованих населених пунктів із затвердженням їх наказами МВС, ГУВС, УВС, УВСТ та занесенням відомостей у особові справи табелів обліку робочого часу встановленої форми.

Наказом МВС № 748 затверджено форму табелю обліку робочого часу особового складу органів, підрозділів та військових частин, які дислоковані у зонах безумовного /обов'язкового/ та гарантованого добровільного відселення, встановлені Порядок і умови оформлення табелю, згідно яких, при постійному несенні служби у зонах безумовного та гарантованого відселення табелювання проводиться щоквартально (п. 1 ); при тимчасовому перебуванні у вказаних зонах підставою для оформлення табелю є посвідчення про відрядження або рапорт співробітника з резолюцією керівника органу /підрозділу/, яка підтверджує факт перебування у зоні.

Табель оформлюється на протязі 48 годин після повернення співробітника з цих зон (п. 2); табель підписується керівниками служб МВС, УМВС (УМВСТ), відділів ГУВВКС, командирами військових частин підрозділів військ внутрішньої та конвойної охорони і подається до кадрових апаратів для долучення до особових справ.

Таким чином, суд приходить до висновку, що належними та допустими доказами відповідного обліку вислуги років, для призначення пенсій особовому складу органів внутрішніх справ, є послужний список та матеріали особової справи.

В свою чергу, суд критично оцінює табелі обліку робочого часу ОСОБА_1 за 1995, 1996 та 1-3 квартали 1997 року виходячи з наступного.

З пояснень позивача слідує, що зазначені табелі обліку робочого часу оформлені та підписані в.о. начальника Сарненського РВ УМВС України в Рівненській області капітаном міліції Білим А.В. у 1999 році.

Судом встановлено, що форма табелів та порядок їх оформлення не відповідають вимогам наказу МВС № 748, який безпосередньо і встановлює умови та порядок зарахування вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) особам, які тимчасово виконували службові обов'язки у зонах радіоактивного забруднення.

Згідно довідки УМВС від 11.02.2014 № 7/29 позивач в зони радіоактивного забруднення, зокрема в населені пункти, зазначені в табелях обліку робочого часу протягом 1995-1997 рр. не відряджався. В наказах Сарненського районного відділу УМВС України в Рівненській області за 1995, 1996, 1997 рр. відомості про це відсутні.

Крім того, суд звертає увагу на те, що Наказом МВС №684, яким було скасовано наказ МВС №748, затверджено інструкцію Про порядок обчислення стажу служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Вказаною інструкцією визначено порядок обчислення стажу служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ; обчислення періодів служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється в порядку, передбаченому законодавством, в календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць).

Відповідно до пункту 3 Інструкції - визначення періодів служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років рядовому і начальницькому складу здійснюється комісіями МВС України, ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, м. Києві та Київській області, УМВС в областях, м. Севастополі, на транспорті, вищих навчальних закладів, науково-дослідних установ та інших структурних підрозділів МВС України (далі - комісія).

У Міністерстві внутрішніх справ України створюється Центральна комісія. На неї покладається також розгляд спірних питань про період служби, які не можуть бути вирішені іншими комісіями.

Рішення Центральної комісії оформлюється висновком (додається) та оголошується наказом заступника Міністра, рішення інших комісій - наказами відповідних керівників.

Висновок складається в одному примірнику і зберігається в особовій справі працівника.

Відповідно до Наказу Міністерство внутрішніх справ України N 1276, 31.10.2003 Про затвердження Інструкції про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей (який був чинний на час прийняття спірного рішення відповідачем) - оформлення документів для призначення пенсій і грошової допомоги особам, що звільняються зі служби, а також раніше звільненим особам, які мають право на призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться управліннями (відділами, відділеннями) роботи з персоналом МВС, ГУМВС, УМВС, кадровими службами Головного управління внутрішніх військ і підпорядкованими їм органами і військовими частинами.

Для цього попередньо перевіряються дані про проходження служби, уточнюються і підтверджуються періоди, які підлягають зарахуванню на пільгових умовах, після чого складається розрахунок вислуги років, який погоджується з ДФРЕ, УФРЕ (ВФРЕ) МВС, ГУМВС, УМВС і доводиться до відома особи, яка звільняється. У разі незгоди із складеним розрахунком спірні питання повинні бути розглянуті начальником органу внутрішніх справ, командиром військової частини на підставі рапорту (заяви).

Якщо після звільнення пенсіонер подав додаткові документи, які підтверджують невраховані періоди служби, які впливають на збільшення пенсії, до наказу про звільнення вносяться відповідні зміни.

В свою чергу, що стосується безпосередньо розрахунку вислуги років - у вислугу років зараховуються тільки періоди, які підтверджені наказами.

Окремі періоди служби за відсутності документів і неможливості їх одержання через відсутність архівних даних можуть бути, як виняток, підтверджені наказами по особовому складу.

Зазначені накази складаються на підставі мотивованих висновків про підтвердження служби після вивчення усіх даних та документів, що підтверджують проходження служби в окремі періоди. Усі ці документи повинні бути перераховані у висновку.

Відповідно до пункту 3.4. Інструкції про організацію роботи з пенсійного забезпечення військовослужбовців внутрішніх військ та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України і членів їхніх сімей - При обчисленні вислуги років на пільгових умовах слід керуватися записами в послужному списку особової справи, які здійснюються на підставі наказів начальників органів внутрішніх справ (командирів військових частин) про направлення і повернення з пунктів виконання завдань, де чинним законодавством установлено пільгове обчислення вислуги років для призначення пенсії.

Спірні питання щодо зарахування до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби (у календарному порядку чи на пільгових умовах) вирішуються: відповідними комісіями ГУМВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області, УМВС України в областях та місті Севастополі - відносно осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ; комісією Головного управління внутрішніх військ МВС України - відносно військовослужбовців підлеглих йому підрозділів; Комісією МВС України - спірні питання в порядку нагляду та відносно співробітників центрального апарату Міністерства та безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів.

Обчислена вислуга років (у календарному порядку і окремо на пільгових умовах) оголошується військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу і вказується в наказі про звільнення.

Особи, що звільняються, попередньо ознайомлюються з розрахунком вислуги років до звільнення. Спірні питання повинні бути розглянуті керівниками підрозділів роботи з персоналом з прийняттям відповідного рішення до видання наказу про звільнення.

Якщо окремі періоди служби не зараховані до вислуги років, але пізніше будуть підтверджені, то в наказ про звільнення вносяться відповідні зміни.

Практично аналогічна позиція викладена в Наказі Міністерство внутрішніх справ України № 611, 25.06.2013 Про окремі питання організації роботи із соціальних виплат в органах внутрішніх справ України

За таких обставин, суд не бере до уваги покази свідка ОСОБА_3 щодо факту несення позивачем протягом 1995-1997 років служби у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення.

Позивачем не доведено суду та не підтверджено належними доказами наявності в нього права на перерахунок вислуги років у пільговому обчисленні (один місяць служби за півтора місяця) в період з 01.01.1995 по 01.10.1997 згідно абз. 15 пп. "в" п. 3 Порядку обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ № 393/1992. А відтак, у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Дії, бездіяльність відповідача, щодо попередньо ознайомлення позивача з розрахунком вислуги років до звільнення в межах вказаного адміністративного позову не оскаржувалися. З заявою щодо перерахунку вислуги років до відповідної комісії ГУМВС України позивач не звертався, висновок комісії відсутній.

Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу, та не може виходити за межі позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі, оскільки чинним законодавством чітко визначено порядок та умови внесення змін до наказу про звільнення в частині перерахунку вислуги років. Вказаний порядок позивачем не дотримано, а тому позовні вимоги є безпідставними.

Підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до УМВС України в Рівненській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Сало А.Б.