ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 лютого 2014 рокум. Ужгород№ 807/2692/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Калинич Я.М.,
секретаря судового засідання - Нагорна Л.І.,
за участю сторін:
позивача - не з'явився,
представника відповідача - Олійник А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Кіш Наталії Борисівни - начальника управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася в Закарпатський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Кіш Наталії Борисівни - начальника управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про скасування рішення.
Позивачем подано клопотання про звільнення її від сплати судового збору, а у разі, якщо суд не знайде підстав для звільнення її від сплати такого - відстрочити його сплату.
Позивач в судове засідання не з'явилась, однак 27.02.2014 року до суду надійшло клопотання від позивача про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання та просила суд відмовити у задоволенні такого, як недоказаного.
Розглянувши клопотання позивача, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши необхідні для розгляду клопотання матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні такого, виходячи з наступного:
Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Тобто, з аналізу вказаної статті вбачається, що основною умовою, за якою позивач може бути звільнений від сплати судового збору, або надання відстрочки або розстрочки - це його скрутний майновий стан, який повинен бути доведений достовірними доказами. На думку суду повне звільнення від сплати судового збору можливо за наявністю достовірних та належних доказів того, що позивач взагалі не спроможний сплатити вказану суму, а наразі її сплати він не зможе забезпечити свої звичайні життєві потреби.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення правосуддя, зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп'ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп'ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису.
Отже, звільнення від сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, проте позивачем в своєму клопотання не наведено виключних та беззаперечних обставин, які б унеможливлювали сплату ним, як суб'єктом владних повноважень, судового збору у встановленому законодавством розмірі.
В даному випадку позивачем не наведено жодних доказів в обґрунтування свого клопотання про звільнення від сплати судового збору.
За наведених обставин суд вважає, що відсутні правові підстави для звільнення ОСОБА_2 від сплати судового збору, в зв'язку з чим в задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
З наведеного вбачається, що позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 106 КАС України, відповідно до якої до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно ч. 1 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюють строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до п.п. 1) п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 1 відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат.
Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що мінімальна заробітна плата з 01.01.2013 року становить 1147,00 гривень.
Таким чином, з 01.01.2013 ставка судового збору за подання до адміністративного суду позовних заяв майнового характеру - 1% розміру позовних вимог, але не менше 114,70 гривень та не більше 2294,00 гривні.
Таким чином ставка судового збору при зверненні ОСОБА_2 з даним адміністративним позовом до Закарпатського окружного адміністративного суду повинна становити 114,70 гривні.
Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір в сумі 114,70 гривні, за наступними реквізитами:
Одержувач: УК у м. Ужгород, 22030001
код одержувача: 38015610
рахунок одержувача: 31210206784002
назва банку одержувача : ГУДКСУ у Закарпатській області
МФО банку одержувача : 812016.
За наведених обставин суддя приходить до переконання, що позовну заяву ОСОБА_2 слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення недоліків позовної заяви, шляхом сплати судового збору та долучення до матеріалів справи оригіналу відповідного документу про сплату судового збору у визначеному законом розмірі.
З урахуванням викладеного, керуючись Законом України «Про судовий збір», ч. 3 ст. 106, ч.1 ст.108 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити ОСОБА_2 у задоволенні клопотання про звільнення її від сплати судового збору.
2. Позовну заяву ОСОБА_2 до Кіш Наталії Борисівни - начальника управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про скасування рішення - залишити без руху.
3. Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 17 березня 2014 року.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
5. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала суду в частині залишення позовної заяви без руху може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня постановлення ухвали апеляційної скарги у порядку передбаченому ст.ст.184-187 КАС України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Я.М. Калинич