Ухвала суду № 37473322, 24.02.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2014
Номер справи
272/1418/13-а
Номер документу
37473322
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Чуб І.А.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"24" лютого 2014 р. Справа № 272/1418/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Зарудяної Л.О.

Кузьменко Л.В.

при секретарі Сидорук Р.М.

за участю сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "17" грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Гальчинської сільської ради Андрушівського району Житомирської області пр визнання нечинним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2013р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про визнання нечинним та скасування рішення Гальчинської сільської ради Андрушівського району Житомирської області про відмову в наданні дозволу позивачу на розробку відповідних документів для отримання земельної ділянки у власність для обслуговування будинку та господарських будівель.

Постановою Андрушівського районного суду Житомирської області від 17.12.2013р. відмовлено в задоволенні позову. Суд першої інстанції в своїй постанові вказав на те, що всупереч вимогам ч.6 ст.118 ЗК України позивач, подавши до Гальчинської сільської ради Андрушівського району Житомирської області заяву не зазначила в ній орієнтованого розміру земельної ділянки, яку вона бажала отримати у власність, про що їй було зазначено у рішенні сесії та в зв'язку з чим її заяву було залишено без розгляду. Суд дійшов висновку, що рішення сільської ради від 03.09.2013р. прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_3 звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. На думку скаржника, приймаючи оскаржену постанову, суд першої інстанції не правильно застосував приписи ч.7 ст.118 ЗК України, ч.ч.1,2,4 ст.120, ч.1,ч.3 ст.121 ЗК України. Як зазначає скаржник, підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будинку АДРЕСА_1 стало не зазначення ОСОБА_3 в заяві відповідних документів щодо отримання земельної ділянки у власність, що є порушенням. На її думку сільська рада мала прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою в ході чого було б встановлено розмір земельної ділянки.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 24.07.2013р. позивач звернулась до Гальчинської сільської ради Андрушівського району Житомирської області з клопотанням про надання дозволу на розробку відповідних документів щодо отримання земельної ділянки у власність для обслуговування будинку та господарських будівель, ведення господарської діяльності (а.с.6). Відповідно до рішення Гальчинської сільської ради Андрушівського району Житомирської області від 03.09.2013р. двадцять другої сесії шостого скликання по розгляду заяви гр.ОСОБА_3, яким вирішено:

- в зв'язку з тим, що ОСОБА_3 в заяві не зазначила орієнтованого розміру земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, сесія не має можливості прийняти відповідне рішення щодо надання дозволу на розробку відповідних документів для отримання земельної ділянки у власність для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд;

- зобов'язано сільському голові створити комісію щодо здійснення попередніх обмірів земельної ділянки, на якій знаходиться житловий будинок гр. ОСОБА_3;

- рекомендовано ОСОБА_3 звернутися з заявою до сесії сільської ради про надання дозволу на оформлення відповідних документів із зазначенням орієнтованої площі, яка буде визначена комісією.

Рішення Гальчинської сільської ради Андрушівського району Житомирської області від 03.09.2013р. про відмову ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку відповідних документів щодо отримання земельної ділянки у власність для обслуговування будинку та господарських будівель, на думку позивача підлягає скасуванню, в зв'язку з чим звернулась до суду першої інстанції з вищевказаним позовом.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Згідно статті 12 Земельного Кодексу України (далі - ЗКУ) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до статті 116 ЗКУ громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами передбачено статтею 118 ЗКУ. Відповідно до частини 1 та 2 даної норми Закону громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Відповідно до частин 6, 7, 10 та 11 цієї ж статті громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) .

Сільська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до частини 1 статті 121 ЗКУ громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до статті 123 ЗКУ надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).

Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує рішення Гальчинської сільської ради Андрушівського району Житомирської області від 03.09.2013р. двадцять другої сесії шостого скликання по розгляду заяви гр.ОСОБА_3, яким вирішено:

- в зв'язку з тим, що позивач в заяві не зазначила орієнтованого розміру земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, сесія не має можливості прийняти відповідне рішення щодо надання дозволу на розробку відповідних документів для отримання земельної ділянки у власність для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд;

- зобов'язано сільському голові створити комісію щодо здійснення попередніх обмірів земельної ділянки, на якій знаходиться житловий будинок гр. ОСОБА_3;

- рекомендовано гр. ОСОБА_3 звернутися з заявою до сесії сільської ради про надання дозволу на оформлення відповідних документів із зазначенням орієнтованої площі, яка буде визначена комісією.

Тобто за своєю правовою суттю не воно є рішенням відповідача про відмову позивачу у наданні дозволу на розробку відповідних документів щодо отримання земельної ділянки у власність для обслуговування будинку та господарських будівель, ведення господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_1, в розумінні наведеної вище ст.118 Земельного кодексу України.

Фактично відповідачем відповідне рішення про відмову ОСОБА_3 у наданні дозволу на розробку відповідних документів щодо отримання земельної ділянки у власність для обслуговування будинку та господарських будівель, не приймалось, внаслідок чого у суду відсутні правові підстави для визнання протиправної відмови відповідача у у наданні дозволу на розробку відповідних документів щодо отримання земельної ділянки у власність для обслуговування будинку та господарських будівель, ведення господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_1.

Усунення перешкод, про які зазначено в рішенні сесії від 03.09.2013р. не позбавляє позивача повторно звернутися до Гальчинської сільської ради щодо вирішення вищевказаного питання.

З урахуванням наведеного суд першої інстанції дійшов обґрунтованого виноску про те, що оскаржуване рішення від 03.09.2013р. Гальчинської сільської ради Андрушівського району прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, в зв'язку з чим відсутні підстави для його скасування.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, покладених в основу оскарженого рішення, в зв'язку з чим, не можуть бути підставою для його скасування.

Апеляційна скарга ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Андрушівського районного суду Житомирської області від "17" грудня 2013 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук

судді: (підпис) Л.О. Зарудяна

(підпис) Л.В. Кузьменко

З оригіналом згідно: суддя _______ І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "25" лютого 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,13400

3- відповідачу/відповідачам: Гальчинська сільська рада Андрушівського району Житомирської області вул.Ватутіна,1,с.Гальчин,Андрушівський район, Житомирська область,13432

ОСОБА_5,10014, АДРЕСА_2.