Постанова № 37447457, 17.02.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2014
Номер справи
813/8683/13-а
Номер документу
37447457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №813/8683/13-а

17 лютого 2014 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кузана Р.І.

з участю секретаря судового засідання Перчак С.В.,

представників:

позивача Якубовича Ю.П.,

відповідача Федоренко Н.В., Регусевич С.С.,

третьої особи Герляк Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Комунального підприємства «Розділжитлосервіс» Новороздільської міської ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДВ-Екосвіт Н.Розділ», Новороздільська міська рада про застосування заходів реагування,

в с т а н о в и в:

Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулась у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Комунального підприємства "Розділжитлосервіс" Новороздільської міської ради в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить зупинити виконання робіт (надання послуг) Комунальним підприємством «Розділжитлосервіс» Новороздільської міської ради (81652, Львівська область, м. Новий Розділ, вулиця Грушевського, 37, ідентифікаційний код - 22362258) в частині розміщення відходів на сміттєзвалищі твердих побутових відходів в м. Новий Розділ, Миколаївського району, Львівської області, до отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів.

Ухвалою від 10.12.2013р. справа, відповідно до положень частини четвертої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, призначена до розгляду в судовому засіданні та залучено третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДВ-Екосвіт Н.Розділ» та Новороздільську міську раду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав зазначених в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, поданих додаткових поясненнях та письмових доказах. Просив адміністративний позов задовольнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили з підстав викладених у письмових запереченнях. Зазначили, що підприємством вчиняються усі можливі дії щодо усунення порушень природоохоронного законодавства, однак для завершення виконання таких заходів, необхідні час та відповідне державне фінансування, що не враховано суб'єктом владних повноважень при подачі адміністративного позову. Просили у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ-Екосвіт Н.Розділ" проти задоволення даного адміністративного позову заперечив з підстав викладених у письмових поясненнях. Пояснив, що у разі задоволення судом даного адміністративного позову, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ-Екосвіт Н.Розділ" буде позбавлено можливості вивозити побутові відходи на сміттєзвалище, яке обслуговується відповідачем, що в подальшому може призвести до аварійної ситуації у м. Новий Розділ.

Представник Новороздільської міської ради в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надіслав на адресу суду письмові заперечення, зміст яких полягає в тому, що у зв'язку з відсутністю іншого полігону по захороненню побутових відходів в місті Новий Розділ, припинення експлуатації даного полігону призведе до негативних наслідків для навколишнього природного середовища та санітарно-епідеміологічного благополуччя населення м. Новий Розділ і прилеглих міст, сіл, селищ, та спричинить виникнення аварійної ситуації в регіоні. А також буде припинено вивезення побутових відходів з м. Новий Розділ, с. Берездівці, с. Тужанівці, с. Березина, смт. Розділ, що відповідно, призведе до накопичення сміття в місті, парках, лісосмугах та вздовж автомобільних шляхів, що має негативні наслідки екологічного характеру.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

Комунальне підприємство "Розділжитлосервіс" Новороздільської міської ради (далі - КП «Розділжитлосервіс») зареєстроване як юридична особа, що стверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) АБ №589314, присвоєно ідентифікаційний код 22362258.

На підставі Рішення Новороздільської міської ради Львівської області № 312 від 30.10.2007р. КП «Розділжитлосервіс» користується земельною ділянкою площею 6,2 га. для розташування тимчасового сміттєзвалища та здійснює розміщення (захоронення) побутових відходів на вказаному сміттєзвалищі.

У період з 17 жовтня по 04 листопада 2013 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, результати вказаної перевірки оформлено актом № 2094/2247/03/1790.

Відповідно до зазначеного акту, перевіркою було виявлено цілу низку порушень природоохоронного законодавства. Зокрема, у підприємства відсутні дозвіл на розміщення відходів та ліміт на утворення та розміщення відходів, що є порушенням ст. 33 Закону України «Про відходи»; в порушення ст. 39 Закону України «Про екологічну експертизу» не отримано висновок державної екологічної експертизи; відсутній належним чином оформлений паспорт місця видалення відходів, що є порушенням ст.ст. 28, 33 Закону України «Про відходи»; підприємством не здійснюється моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів, не встановлені межові та розпізнавальні знаки, сміттєзвалище не обладнано локальною мережею спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом фільтрату, що є порушенням вимог Закону України «Про відходи»; відповідачем не організовано системи захисту грунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату, а також відсутня належним чином оформлена реєстрова карта об'єктів утворення, оброблення і утилізації відходів та наявні інші порушення.

З метою усунення таких порушень Державна екологічна інспекція у Львівській області видала припис №2094/2247/03/996-03 від 04.11.2013р., відповідно до якого підприємству надано обов'язкові до виконання вказівки.

Відповідачем отримано примірник акта перевірки та прийнятого на підставі нього припису.

Судом встановлено, що відповідачем надіслано на адресу Державної екологічної інспекції у Львівській області листи від 20.01.2014р. № 30 та 31, від 29.01.2014р. № 52, якими Комунальне підприємство «Розділжитлосервіс» Новороздільської міської ради повідомило позивача про розроблений план заходів по усуненню виявлених перевіркою правопорушень та про часткове усунення таких.

Відповідачем долучено до матеріалів справи докази часткового усунення виявлених в ході перевірки порушень. Так, відповідачем 24.12.2013р. виготовлено паспорт місця видалення відходів, однак такий не погоджений та не затверджений у встановленому законодавством порядку. Розроблені але не погоджені та не затверджені у встановленому законодавством порядку реєстрові карти об'єкта утворення та утилізації відходів. Відповідачем укладено договір № 40/009 від 03.02.2014р. з Державною установою «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» про надання послуг у сфері забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, а також договір № 2/14 від 02.01.2014р. з ТзОВ «Енергія - Новий Розділ» щодо виконання робіт по лабораторному аналізу води та атмосферного повітря в місцях полігону твердих побутових відходів.

Окрім того, Комунальне підприємство «Розділжитлосервіс» Новороздільської міської ради звернулось до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області про видачу дозволу на розміщення відходів на 2013 рік та погодження лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів.

Листом від 15.06.2012 року відповідачу відмовлено у задоволенні даної заяви, та роз'яснено, що погодження таких проектів лімітів та видача дозволів на розміщення небезпечних відходів здійснює безпосередньо Мінприроди України.

На час розгляду даного адміністративного позову Комунальним підприємством «Розділжитлосервіс» Новороздільської міської ради не отримано відповідних дозволів.

При вирішенні даного спору суд виходив із наступних норм законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України" від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).

Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Пункт 4.2. Положення встановлює, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про поводження з відходами.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних та екологічних норм.

Згідно з п. "а" ст. 32 Закону України "Про відходи", з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров"я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Відповідно до п. "в" ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням спеціально уповноважених органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього середовища ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Варто відзначити, що у відповідності до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника.

Отже, діяльність суб'єкта господарювання, яка пов'язана, зокрема з бездозвільним та безлімітним розміщенням відходів, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідачем не подано суду доказів повного усунення виявлених під час перевірки порушень, зокрема отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області до Комунального підприємства "Розділжитлосервіс" Новороздільської міської ради про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), є обґрунтованими, підтверджуються долученими до матеріалів справи доказами та такі слід задовольнити.

За наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому п.п. 12 та 13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з вимогами ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись статтями: 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

п о с т а н о в и в:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати відповідача - Комунальне підприємство «Розділжитлосервіс» Новороздільської міської ради (місцезнаходження: 81652, Львівська область, м.Новий Розділ, вул. Грушевського, 37, Код ЄДРПОУ 22362258) зупинити виконання робіт щодо розміщення відходів на сміттєзвалищі твердих побутових відходів в м.Новий Розділ, Миколаївського району, Львівської області до отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів, а також отримання у встановленому порядку рішення на відновлення такої діяльності.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кузан Р.І.