241/197/14-ц
2/241/130/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.03.2014 року Першотравневий районний суд Донецької області
У складі: головуючого -судді- Топузової Н.М.
при секретарі- Орчелота І.С.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у с.м.т. Мангуш справу за позовом Першотравневого районного комунального підприємства Водхоз до ОСОБА_1 про зобов*язання укласти договір та стягнення заборгованості по сплаті послуг по утриманню житлового фонду та прибудинкової території,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач Першотравневе районне комунальне підприємство Водхоз/ ПРКП Водхоз/ звернувся до суду з даним позовом із наступних підстав:
Відповідач проживає та є власником і основним квартиронаймачем житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2.
Позивач є балансоутримувачем зазначеного багатоквартирного будинку і фактично надає послуги з технічного обслуговування будинку та санітарного обслуговування прибудинкової території.
Відповідно до рішення виконавчого комітету від 13.09.2011р. № 101 Про затвердження тарифів на обслуговування будинків та при будинкових теріторій, ПРКП Водхоз виробляє наступні види робіт з утримання житлового фонду та прибудинкових територій: прибирання прибудинкових територій, поточний ремонт під'їздів, покрівель, столярних виробів, несучих конструкцій, обслуговування димовентканалів, підготовка житлового фонду до зими, обслуговування машин і механізмів, дератизація, видача розрахункових книжок , довідок населенню , обслуговування внутрішньобудинкових мереж .
ПРКП Водхоз виконав робіт на суму - 11470,00 грн., а саме :2012р. - ремонт водовідведення на суму - 556, 00 грн.;2012р ремонт та установка вхідних дверей - 1752,00 грн.; 2013 - ремонт водовідведення на суму - 2146,00 грн.;2013р ремонт підїзду на суму - 2673,00 грн.;2013р ремонт водопроводу 4343 грн.
За період з 2010 р. по 2013р. підприємство виплачувало заробітну плату двірникам, слюсарям, закуповувало необхідні для їх роботи матеріали інвентар на загальну суму - 239451 , 00грн .
У відповідності зі ст.10 Закону України " Про приватизацію державного житлового фонду" :власники квартир багатоквартирних будинків є власниками допоміжних приміщень будинку, технічного встаткування, елементів зовнішнього благоустрою й зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних зі змістом будинку й рогуля території у відповідності зі своєю часткою в майні будинку. У відповідності зі ст. 32 Закону України " Про житлово-комунальні послуги" , розмір плати по утриманню будинків і прибудинкових територій ,встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштованості й благоустрою, розмір плати розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів, і налічується щомісяця. Відповідно до тарифів , затвердженими рішенням виконавчого комітету Мангушської селищної ради від 01.09.11р. № 101, відповідач зобов'язаний оплачувати загальні витрати, пов'язані з утриманням будинку та прибудинкової території в сумі -66грн 25коп. на місяць, однак послуги відповідачем не оплачувалися .
У відповідності зі статтею 162 Житлового Кодексу України, ст. 20 Закону України " Про житлово - комунальні послуги" , Правилами користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковою територією від 17.05.2005р. № 76, зареєстрованими в Міністерстві Юстиції України від 25.08.2005р. № 927/11207, Правилами користування приміщеннями житлових будинків , затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від24.01.№45 , відповідач зобов'язаний укласти договір на надання послуг з утримання будинку і прибудинкової території й вчасно вносити оплату за послуги з обслуговування житлового фонду і прибудинкової території.
У ст.208 ЦК України , ст.19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" зазначено:
1.Відносини між учасниками в сфері житлово-комунальних послуг здійснюються винятково на договірних принципах
2. Учасники відносин у сфері житлово-комунальних послуг є : власник , споживач, виконавець, виробник;
3. виробник послуг може бути їхнім виконавцем;
4. Особливими учасниками відносин у сфері житлово- комунальних послуг є балансоутримувач і управитель, які залежно від цивільно-правових договорів можуть бути споживачем, виконавцем або виробником , відповідно до цього, договір на надання послуг повинен бути укладений у писемній формі.
У відповідності зі ст.7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою КМУ від 24.01.06р. №45 , ст.20 Закону України "про житлово-комунальні послуги", закріплений обов'язок власника квартири укласти договір на надання послуг і оплату наданих послуг.
Відповідач відмовляється від укладення з позивачем договору на надання послуг з утримання житлового фонду та прибудинкової території в письмовому вигляді, але не відмовляється від надаваних йому послуг з вивезення сміття, дератизації , підготовки житла до експлуатації в осінньо -зимовий період, ремонту покрівлі. Відповідач порушує дані норми закону і не проводить оплату за обслуговування житлового фонду та прибудинкової території, в результаті чого ,на 01.01.2014 р., утворилася заборгованість за обслуговування будинку та прибудинкової території в розмірі 3642 грн.03 коп. і за вивезення твердих побутових відходів 464 грн.42коп . Відповідно до ст.ст. 256,257 ЦК України, враховуючи термін позовної давності 3 роки, загальна сума боргу становить 2992 грн.62коп .
Оскільки відповідач добровільно не погашає заборгованість, що утворилася за надані послуги то ми змушені звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів , та просить суд:
1.Зобов'язати ОСОБА_1 укласти договір на надання послуг і утриманню прибудинкової території із ПРКП Водхоз;
2.Стягнути з ОСОБА_1 на користь ПРКП Водхоз , заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території в розмірі 2992грив.62 коп. та судові витрати.
У судове засідання представник позивача,за дорученням, надала заяву про підтримку позову та розгляд справи за її відсутності та про заочний розгляд справи.
Справу вирішено розглянути за відсутності представника позивача.
У судове засідання відповідач не з*явився, про час і місце слухання справи був належним чином повідомлений, про що свідчить повідомлення від 26.02.2014 року, але суд не повідомив про причини неявки та не подав заяви про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ст.. 224 ЦПК України,у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Справу вирішено розглянути заочно.
Позовні вимоги підтверджуються : квитанцією про сплату судового збору/а.с1-2/,довідкою про заборгованість по комунальним послугам/а.с. 5/, особистим рахунком/а.с.6-7/, роз шифровкою вартості по видам послуг/а.с. 8-9/, особистим рахунком/а.с. 10/,довідкою про балансоутримувача/а.с. 11/, розпорядженням/а.с.15/,правовстановлюючими документами/а.с. 18-22/, рішенням №6/21-1/а.с. 16/, рішенням №101 від 13.09.11/а.с.12 /,додатком до рішення та розрахунком/а.с.13-14/..
Суд, з урахуванням у сукупності всіх доказів,які були дослідженні у судовому засіданні приходить до наступного :
Відповідно до ст.. 1 ЗУ Про житлово-комунальні послуги: житлово-комунальні послуги- це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом; виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку,утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 3 ЗУ Про житлово-комунальні послуги, предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст.4 ЗУ Про житлово-комунальні послуги, законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України ( 254к/96-ВР ) і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 12 ЗУ Про житлово-комунальні послуги, житлово-комунальні послуги поділяються за: 1) функціональним призначенням; 2) порядком затвердження цін/тарифів.
Відповідно до ст. 15 ЗУ Про житлово-комунальні послуги, 1. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг встановлюються з метою забезпечення санітарно-гігієнічних вимог проживання людей та їх перебування в приміщеннях, забезпечення технічних вимог до експлуатації будинку (споруди), підтримання несучої спроможності конструкцій та експлуатаційних характеристик внутрішньобудинкових мереж і систем. 2. Мінімальні норми житлово-комунальних послуг, які визначають мінімальний перелік, мінімальні вимоги до кількості та якості житлово-комунальних послуг, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 16 ЗУПро житлово-комунальні послуги, 1. Порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства. 2. Перелік житлово-комунальних послуг, що надаються споживачу, залежить від рівня благоустрою відповідного будинку (споруди).
Відповідно до ст. 19 ЗУ Про житлово-комунальні послуги ,1. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. 2. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. 3. Виробник послуг може бути їх виконавцем. 4. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до ст. 20 ЗУ Про житлово-комунальні послуги, 1. Споживач має право:
1) одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг;
2) одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо;
3) на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг;
4) на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг;
5) на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством;
6) на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні, а також за період фактичної відсутності житлово-комунальних послуг, визначених договором у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
7) отримувати від виконавця компенсацію в розмірі, визначеному договором, рішенням суду або законодавством, за перевищення нормативних термінів на проведення аварійно-відновлювальних робіт;
8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.20 ЗУПро житлово-комунальні послуги, 3. Споживач зобов'язаний:
1) укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору;
2) своєчасно вживати заходів щодо усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з власної вини;
3) забезпечувати цілісність засобів обліку комунальних послуг та не втручатися в їх роботу;
4) за власний рахунок ремонтувати та міняти санітарно-технічні прилади і пристрої, обладнання, що вийшли з ладу з його вини;
5) оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом;
6) дотримуватися правил пожежної і газової безпеки, санітарних норм;
7) допускати у приміщення, будинки і споруди представників виконавця/виробника в порядку, визначеному законом і договором, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення
технічних і профілактичних оглядів та перевірки показників засобів обліку;
8) дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг;
9) своєчасно проводити підготовку жилого будинку, помешкання (в якому він проживає або яке належить йому на праві власності) та його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період;
10) у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах.
Відповідно до ст. 29 ЗУПро житлово-комунальні послуги, 1. Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або
уповноваженою ним особою. 2. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем. 3. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Відповідно до ст. 31 ЗУ Про житлово-комунальні послуги, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). У відповідності зі ст.10 Закону України " Про приватизацію державного житлового фонду" : 1. Утримання приватизованих квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється за рахунок коштів їх власників згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них. 2. Власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають. 4. Державні комунальні підприємства по обслуговуванню та ремонту житла зобов'язані здійснювати обслуговування та ремонт приватизованого житла, надавати мешканцям комунальні та інші послуги за державними розцінками і тарифами. Контроль за додержанням розцінок і тарифів здійснюють фінансові органи. 6. Заборгованість власників квартир по укладених угодах, пов'язаних з утриманням будинку та оплатою комунальних послуг, стягується в судовому порядку.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду N 14-рп/2011 ( v014p710-11 ) від 09.11.2011року Зі змісту пункту 2 статті 10 Закону ( 2482-12 ) вбачається, що в ньому не встановлено обмежень щодо набуття права власності на допоміжні приміщення будинку залежно від підстав набуття права власності на житло. Наведене відповідає Конституції України ( 254к/96-ВР ) та узгоджується з правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною в Рішенні від 2 березня 2004 року N 4-рп/2004 ( v004p710-04 ), згідно з якою у багатоквартирних будинках, де не всі квартири приватизовані чи приватизовані повністю, власник (власники) неприватизованих квартир (їх правонаступники) і власники приватизованих квартир багатоквартирного будинку є рівноправними співвласниками допоміжних приміщень. Вони є рівними у праві володіти,користуватися і розпоряджатися допоміжними приміщеннями. Ніхто з власників квартир не має пріоритетного права користуватися та розпоряджатися цими приміщеннями.
Таким чином, було встановлено,що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2, що даний будинок є багатоквартирний,та відповідач ,відповідно до ст. 10 ЗУ Про приватизацію державного житлового фонду, також є співвласником допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язаний брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні .Позивачем надаються послуги по утриманню даного будинку та прибудинкової території, але відповідач їх не сплачує,в результаті чого за три роки з*явилася заборгованість у сумі 2992грив.62коп. та відповідач,як споживач ,зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст.. 10 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.. 57 ЦПК України,доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Відповідно до ст.. 58 ЦПК України,належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст.. 59 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, позивач довів перед судом , належними та допустимими доказами ,свої позовні вимоги стосовно зобов*язання відповідача укласти з позивачем договір на надання послуг по утриманню будинку та прибудинкової території та про стягнення заборгованості по наданню послуг по утриманню будинку та прибудинкової території
Відповідно до ст.6 Закону України Про судовий збір, за подання позовної заяви,що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками , встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Позивачем було сплачено судовий збір за позовні вимоги майнового характеру у сумі 243грив.60 копійок,які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
З відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір за позовні вимоги не майнового характеру,відповідно до ЗУ Про судовий збір.
Керуючись ст. 10,60,212-215,224-226 ЦПК України,ЗУ Про житлово-комунальні послуги /із змінами, Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 N 76,зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 927/11207 , ЗУ Про приватизацію державного житлового фонду /із змінами/, ст.526 ЦК України, ст. 162 ЖК України, ЗУ Про судовий збір,суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити .
Зобов'язати ОСОБА_1 укласти договір про надання послуг по утриманню будинку і прибудинковій території з Першотравневим районним комунальним підприємством Водхоз .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Першотравневого районного комунального підприємства Водхоз /р/р 26004060007759,Донецьке РУ Приватбанк ,МФО 335496,код 32796414/ заборгованість по наданню послуг по утриманню житлового фонду і прибудинкової території у розмірі 2992/дві тисячі дев*ятьсот дев*яносто дві/ гривні 62 копійок та судовий збір у сумі 243/двісті сорок три/гривні 60 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 243/двісті сорок три/гривні 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення.Особи,які брали участь у справі,але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення ,можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Донецької області у м.Маріуполі через Першотравневий районний суд.
Заочне рішення може бути переглянуте судом ,що його ухвалив за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя:Н.М.Топузова.