Постанова № 37441363, 27.02.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2014
Номер справи
816/193/14
Номер документу
37441363
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2014 року 10:41м. ПолтаваСправа № 816/193/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Ясиновського І.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання - Петренко О.В.,

представників відповідача - Панченка М.В. та Тарасенко О.П.,

представника третьої особи - Усатого С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" до Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавській області, третя особа - Октябрський відділ Державної виконавчої служби міського управління юстиції м. Полтави про визнання бездіяльності протиправною, -

В С Т А Н О В И В:

15 січня 2014 року Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра" (надалі - позивач, ПАТ "КБ "Надра") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Державної казначейської служби України в Полтавській області, третя особа - Октябрський відділ Державної виконавчої служби міського управління юстиції м. Полтави (надалі - третя особа, Октябрський ВДВС) про визнання бездіяльності протиправною щодо невиконання платіжного доручення № 3533 від 08.10.2013 року про перерахування боргу у сумі 187347,96 грн та зобов'язання вчинити дії щодо перерахування боргу у сумі 187347,96 грн.

29 січня 2014 року позивачем надано уточнення позовних вимог, відповідно до яких прохав визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Державної казначейської служби України в Полтавській області щодо невиконання платіжного доручення № 3533 від 08.10.2013 року про перерахування боргу у сумі 187347,96 грн. У зв'язку з вказаним ухвалою від 10 лютого 2014 року повернуто Публічному акціонерному товариству "Комерційний банк "Надра" (код ЄДРПОУ 20025456) з Державного бюджету України надміру сплачену згідно меморіального ордеру від 10 січня 2014 року № 124057961 суму судового збору в розмірі 376 грн (триста сімдесят шість гривень).

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідачем було порушено вимоги Закону України "Про платіжні системи та перекази коштів в Україні" щодо строків здійснення міжбанківського переказу, у зв'язку з чим просив визнати протиправною бездіяльність позивача щодо несвоєчасного перерахування коштів.

Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, відповідно до якого просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою від 10 лютого 2014 року замінено відповідача у справі на належного, а саме - Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавській області (надалі - відповідач, УДКСУ у м. Полтаві).

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просили у задоволенні позовних вимог відмовити.

У своїх запереченнях посилались на дотримання останніми вимог діючого законодавства та зауважували, що кошти були перераховані протягом трьох днів з моменту отримання меморіального ордеру від 22 січня 2014 року.

Представник третьої особи у вирішенні справи поклався на розсуд суду.

Суд, заслухавши представників сторін та третьої особи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Як свідчать матеріали справи, за наслідками прилюдних торгів реалізовано трикімнатну квартиру АДРЕСА_1, що належала ОСОБА_4, за ціною 241920 грн.

08 жовтня 2013 року Октябрським ВДВС видано розпорядження № 35670227 (а.с. 7) про перерахування на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" 187347,96 грн на погашення боргу згідно виконавчого листа №2-340/11, виданого 08 серпня 2008 року Диканським районним судом Полтавської області.

На підставі вказаного розпорядження третьою особою складено платіжне доручення № 3533 від 08 жовтня 2013року про перерахування банком платника (ГУ ДКС у Полтавській області) на користь ПАТ "Комерційний банк "Надра" боргу в сумі 187347,96 грн. (а.с. 8).

Згідно інформації, наданої позивачем, зазначене платіжне доручення виконано 28 січня 2014 року, кошти сплачені у повному обсязі, проте із пропуском триденного терміну.

Не погодившись з такою бездіяльністю, позивач оскаржив її до суду.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень ст. 45 Закону України «Про виконавче провадження», грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

За письмовою заявою стягувача - фізичної особи чи його представника (за наявності відповідних повноважень) стягнуті грошові суми можуть бути перераховані державним виконавцем на зазначений ним рахунок у банку або в іншій фінансовій установі чи надіслані на адресу стягувача поштовим переказом, що здійснюється за його рахунок, крім переказу аліментних сум.

Стягувачу - юридичній особі стягнуті грошові суми перераховуються державним виконавцем у встановленому порядку на визначені стягувачем належні йому рахунки. Грошові суми, стягнуті державним виконавцем до Державного бюджету України або місцевих бюджетів, перераховуються в порядку, встановленому Державним казначейством України.

Не допускається виплата стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами (крім виплати грошових сум заставодержателю, який не є стягувачем, згідно із статтею 54 цього Закону). Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто (крім випадків, коли стягувач є одночасно боржником у іншому виконавчому провадженні).

Відповідно до положень Наказу Мінюста від 02.04.2012 року № 512/5 «Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішення», органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках. Розрахунки з таких рахунків здійснюються тільки в безготівковій формі. Не допускаються видача та переказ стягнутих державними виконавцями сум стягувачам без зарахування на депозитний рахунок органу ДВС.

Для контролю і перевірки стану рахунків у національній та іноземній валютах та визначення належності коштів ведеться звітність за депозитними сумами органів ДВС.

Не пізніше ніж протягом трьох робочих днів від дня ознайомлення з інформацією про надходження коштів державний виконавець у разі достатності суми для покриття всіх вимог стягувача та наявності відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів готує одне розпорядження (додатки 3, 4) (у тому числі за зведеним виконавчим провадженням), яким визначає належність указаних коштів та спосіб перерахування стягувачу, яке затверджується начальником органу ДВС із зазначенням дати та скріплюється печаткою органу ДВС. Указане розпорядження готується в двох примірниках, оригінал видається особі, відповідальній за ведення книги обліку депозитних сум, копія залишається у виконавчому провадженні.

Так, судом встановлено та не заперечується сторонами, що третьою особою сформовано розпорядження № 35670228, що відповідає вказаним вище вимогам.

На підставі вказаного розпорядження було сформовано платіжне доручення № 3533 від 08 жовтня 2013 року, що згідно пояснень третьої особи було того ж дня передано УДКСУ у м. Полтаві на виконання.

Відповідно до Положення про державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр).

Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України (п.1).

Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення) (п. 7).

Взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України (далі - Казначейство) і розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів, відокремленими структурними підрозділами розпорядників бюджетних коштів, підприємствами, установами, організаціями і фізичними особами - підприємцями (далі - клієнти), а також органами, що контролюють справляння надходжень бюджету, та органами місцевого самоврядування в процесі відкриття (закриття) рахунків регламентується Порядком відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 22 червня 2012 року №758 (далі - Порядок №758).

Згідно з пунктом 1.8 Порядку № 758 розрахунково-касове обслуговування клієнтів здійснюється органами Казначейства відповідно до умов договорів та додаткових договорів між органом Казначейства і клієнтами (додатки 1 та 2 до цього Порядку).

Пунктом 3.4 Порядку № 758 визначено, що на кожного з клієнтів формуються справи з юридичного оформлення рахунків, які містять договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування, додатковий договір (у разі наявності), реєстраційну картку розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів), складену відповідно до Порядку формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 грудня 2011 року № 1691, а також документи, визначені пунктами 3.1 - 3.3 цього розділу, абзацами третім - п'ятим пункту 6.6 розділу VI та пунктом 7.4 розділу VII цього Порядку, у тому числі ті, які втратили чинність.

Державна казначейська служба України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що на відповідачів поширюється дія Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".

Відповідно до пункту 1.30 статті 1 цього Закону платіжний документ - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунку на рахунок отримувача.

Згідно з пунктом 8.4 статті 8 вказаного Закону міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів.

В порушення вказаних норм відповідачем не було виконано вказаний переказ з межах строку трьох операційних днів. Так, згідно наданих під час судового розгляду пояснень представника відповідача, таке платіжне доручення було отримано УДКСУ у м. Полтаві 08 жовтня 2013 року, однак не було виконано з підстав неможливості проведення такого платежу, у тому числі з технічних причин. Проте доказів таких обставин та документів на їх підтвердження суду не було надано.

Відповідно до пункту 3.5 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976 банк платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що у зв'язку з невиконанням платіжного доручення № 3533 від 08 жовтня 2013 року протягом встановленого строку, а саме тридцяти календарних днів відповідач звернувся до Октябрського ВДВС з усним проханням повторно надати платіжне доручення для належного перерахунку коштів та вказати в ньому нову дату платіжного доручення.

21 січня 2014 року третьою особою сформовано платіжне доручення № 3533 на суму 187347,96 грн, що передано того ж дня до УДКСУ у м. Полтаві, що підтверджується відповідною відміткою та підписом банку (а.с. 42).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про бездіяльність УДКСУ у м. Полтаві при виконанні платіжного доручення № 3533 від 08.10.2013 року про своєчасне перерахування боргу у сумі 187347,96 грн, у зв'язку з чим позовні вимоги ПАТ "КБ "Надра" вважає такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" до Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавській області, третя особа - Октябрський відділ Державної виконавчої служби міського управління юстиції м. Полтави про визнання бездіяльності протиправною задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавській області щодо невиконання платіжного доручення № 3533 від 08.10.2013 року про перерахування боргу у сумі 187347,96 грн.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавській області на користь Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови виготовлено 04 березня 2014 року.

Суддя І.Г. Ясиновський